Noc w bibliotece

Z 1 na 2 grudnia 2017 roku dzieci z Orzechowa spędziły noc wśród książek. Celem spotkania była popularyzacja literatury dziecięcej, dobra i kulturalna zabawa, kształtowanie umiejętności pracy w grupie oraz pogłębienie więzi dzieci z biblioteką. Były gry, zabawy, głośne czytanie i ciche pogawędki w środku nocy.

Była sobie raz Astrid Lindgren

14  i 17 listopada 2017 roku biblioteka w Orzechowie zorganizowała spotkania dla dzieci, które były poświęcone twórczości najbardziej znanej i lubianej szwedzkiej pisarce – Astrid Lindgren. W tym czasie przypadła 110 rocznica urodzin autorki.  Uczniowie wysłuchali krótkiego życiorysu pisarki takich książek jak: „Dzieci z Bullerbyn”, „Pippi Langstrumpf”, „Bracia Lwie Serce” oraz wielu innych. Obejrzeli przewodnik po Vimmerby, rodzinnym miasteczku pisarki. W dalszej części spotkania zaprezentowano nowości książkowe naszej biblioteki, zachęcając uczniów do ich przeczytania. Na zakończenie zaproszono uczniów do głośnego czytania najciekawszych fragmentów z książki „Zwierzenia Britt-Mari” autorstwa Astrid Lindgren.

W maju 2017 roku w ramach Tygodnia Bibliotek, w szkole w Orzechowie, bibliotekarz opowiedział młodzieży o Teatrzyku Kamishibai - japońskiej sztuce opowiadania historii za pomocą ilustracji. Uczestnicy poznali historię powstania tej sztuki oraz jej rozwój na przestrzeni lat. Podczas spotkania młodzież dowiedziała się także, jakie są zasady konstruowania własnych kart narracyjnych do teatrzyku. Prowadząca przedstawiła także zebranym jak można tworzyć ciekawe historie i opowiadania podczas młodzieżowych spotkań.

 
 

Dzień języka ojczystego

21 lutego 2017 roku w bibliotece w Orzechowie ośmioro dzieci świętowało DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO. Celem ustanowienia tego święta była pomoc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Zatem tego dnia najważniejszym było: „mowa i słowo”. Dzieci świetnie bawiły się przy „łamańcach językowych”, „gimnastyce buzi i języka”, przez co dostrzegły jak trudny jest nasz język. Wielką frajdę sprawiło uczestnikom czytanie książek Agnieszki Frączek tj. „Trzeszczyki, czyli trzeszczące wierszyki”, „Kelner Kolner i inne wiersze niesforne”, „Dranie w tranie, czyli wiersze trudne niesłychanie”, „Muł mądrala i innych wierszy co niemiara”. W ten sposób dzieci zadbały o swoją mowę, jej czystość i poprawność.

Ferie w bibliotece

Ferie w bibliotece 2017 roku w Orzechowie rozpoczęły się od upamiętnienia Dnia Babci i Dziadka. Uczestnicy zajęć zanim zabrali się do pracy plastycznej, aby wykonać własnoręcznie laurki dla swoich Babć i Dziadków wysłuchali fragmentów książek autorstwa Z. Staneckiej: ,"Świat według dziadka" oraz "Basia i dziadkowie". Dzieci opowiadały o swoich bliskich, mówiły za co kochają Dziadków oraz o tym jak bardzo lubią spędzać z nimi wolny czas. Najczęstsze określenia jakie padały z ust wnuków, podczas malowania i opisywania charakteru i osobowości swoich bliskich to: troska, pomocna dłoń, cierpliwość, dobroć, pracowitość itp. Uważają, że z Babcią i Dziadkiem zawsze mogą się pośmiać, podzielić swoimi troskami, że są przy nich w każdej chwili kiedy ich potrzebują. Uśmiechy na twarzach świadczyły o tym, że Dziadkowie są dla nich niezastąpieni i pełnią niezwykłą rolę w ich życiu. Mimo chłodnych zimowych dni dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach grając i czytając.

Zima w bibliotece

„Zima w bibliotece” - to cykl zajęć z dziećmi w grudniu 2016 roku, których motywem przewodnim była zima. Zajęcia rozpoczynały się od głośnego czytania książek o zimie. Po przeczytaniu tekstu dzieci wykonywały prace plastyczne takie jak: śnieżne gwiazdki, zimowe obrazki , bałwanki. Prace ozdobiły bibliotekę.

Dziecięce spotkania czytelnicze

„Dziecięce spotkania czytelnicze”, mają na celu promowanie codziennego czytania dzieciom, kształcenie nawyku czytelniczego, rozbudzenie wyobraźni młodych ludzi oraz przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych.

Mały, wielki teatr

W kwietniu 2016 roku dzieci w Orzechowie chętnie uczestniczyły w zajęciach.

Teatrzyk Kamishibai sprawił, że dzieci oglądały jak zaczarowane, chłonąc każdy obraz i słowo. Dzięki tym zajęciom dzieci podróżowały po swojej wyobraźni tworząc własne bajki.

Biblioteka w Orzechowie z okazji Światowego Dnia Kota 19 lutego 2016 roku zorganizowała dzieciom zajęcia plastyczne. Dzieci lepiły z plasteliny koty i kotki

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła Wisława Szymborska
W grudniu 2015 roku w dni otwarcia biblioteki w Orzechowie w ramach
„Zimowego czytania” spotykały się dzieci i głośno czytały opowiadania z książek i czasopism. Był też czas na intelektualną rozrywkę rozwiązywania zagadek i quizów.

4 i 11 grudnia 2015 roku w bibliotece w Orzechowie odbyło się wykonywanie
ozdób świątecznych przez dzieci. Uczestnicy aktywnie i z dużym zainteresowaniem wykonywali swoje rękodzieła.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

27 listopada 2015 roku w bibliotece w Orzechowie spotkały się dzieci by uczcić
Światowy Dzień Pluszowego Misia. Na zajęciach uczestnicy nie tylko zapoznali
się z historią pluszowej zabawki, ale również poznali misie - książkowych bohaterów. Dzieci wysłuchały również bajki pt. „Niebieska niedźwiedzica” autorstwa Joanny Chmielewskiej, a także brały udział w konkursie plastycznym pod hasłem: „Mój Przyjaciel Miś”. Uczestników nagrodzono książkami i wystawą ich prac.

Ferie w bibliotece

Internet bez granic

W dniach: 6,7,8,13,14,15.X.2014r. w godz. od 16.00 do 20.00 odbył się kurs komputerowy pod hasłem: „Internet bez granic” dla osób 45+. W bezpłatnych szkoleniach posługiwania się komputerem i korzystania z usług internetowych skorzystało 9 osób.

Uczestnicy nauczyli się między innymi:

- obsługi komputera osobistego,

- praktycznego posługiwania się programami, m.in. do pisania,

- wykorzystania treści dostępnych w Internecie,

- dokonywania zakupów w sklepach internetowych,

- komunikacji z innymi osobami za pomocą Internetu.