Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki, to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek
wojewódzkich adresowany przede wszystkim do czytelników korzystających z
bibliotek publicznych. Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze.

Dyskusyjny Klub Książki – 25.06.2019, godz. 15:00

„Wściekły pies” – Wojciech Tochman

Zbiór przejmujących reportaży. Czytanie ich jest niczym innym jak słuchaniem ludzi dotkniętych cierpieniem, zwłaszcza psychicznym. Dzielą się swoim bólem. Historie są prawdziwe i poruszające. Hanna Krall: „A trzeba przeżyć wszystko, co jest nam dane. Całą radość i cały smutek. Nie wolno nam się od tego uchylić. Nieprzeżyty smutek, przed którym uciekliśmy, i tak kiedyś nas dopadnie.”

Dyskusyjny Klub Książki – 28.05.2019, godz. 15:00

 „Magik” - Magdalena Parys 

Czytelnicy znajdą w tej książce ciekawe wątki sensacyjne, historyczne i obyczajowe. Słynne w latach 70-tych wycieczki do Bułgarii organizowane w całym bloku wschodnim, (nie w celach wypoczynkowych), ucieczki, Stasi, ale i również jak widziana była wtedy Polska w RFN czy w DDR   i jak jest widziana dzisiaj i jakie pomiędzy nami są różnice. Mimo, że ,,Magik" jest pierwszym tomem Trylogii Berlińskiej główny wątek stanowi zamkniętą całość. Mamy zagadkę i na koniec poznajemy jej rozwiązanie.

Dyskusyjny Klub Książki – 30.04.2019, godz. 15:00


„Obfite piersi, pełne biodra” – Mo Yan

Książka chińskiego noblisty zachwyca czytelników na całym świecie. Opowiada ona historię rodziny Shangguan na tle wielu przemian historycznych XX-wiecznych Chin. W rodzinie Shangguan po ośmiu córkach na świat wreszcie przychodzi upragniony syn, w którym pokładane są wielkie nadzieje. Z perspektywy syna obserwujemy walkę matki dziewięciorga dzieci o ich byt, przetrwanie w trudnych czasach. Jednocześnie książka składa się z wielu rozbudowanych wątków każdego członka tej niezwykłej rodziny.

Dyskusyjny Klub Książki - 26.03.2019 godz.15:00

Księżyc we łzach – Ouarda Saillo

Prawdziwa i wstrząsająca historia Marokanki - ofiary przemocy w rodzinie. Quarda wychowywała się wraz z sześciorgiem rodzeństwa w cieniu tragedii, która zamieniła ich dzieciństwo w piekło. Coraz bardziej agresywny i nieobliczalny ojciec zabił ich matkę, gdy autorka miała zaledwie pięć lat. Opowieść o trudnym dorastaniu i próbie wybaczenia - bohaterka po latach odwiedziła ojca w więzieniu - na egzotycznym tle obyczajowym życia  w kulturze muzułmańskiej.

Dyskusyjny Klub Książki - 26.02.2019 godz.15:00

Lady M. – Ałbena Grabowska

Fascynująca podróż po mrocznych zakamarkach kobiecej duszy. Opowieść o małżeństwie, którego życie zmierza ku nieuchronnej katastrofie. Chorobliwie ambitna żona i mąż, który nie dojrzał do roli głowy rodziny, od długiego czasu toczą grę pozorów, by zachować kontrolę nad wspólnym życiem. Jednak tłumione od lat uczucia muszą znaleźć ujście. Tragedia wisi w powietrzu. Kto zapłaci za popełniony błąd?

Dyskusyjny Klub Książki – 18.12.2018, godz. 15:00

Jutro będzie koniec świata – Justyna Posłuszna

Paweł jest młodym emigrantem z Polski, który w londyńskim tyglu szuka ucieczki przed zostawionymi w kraju problemami. Henry jest osiemdziesięcioletnim angielskim dżentelmenem, którego dni odmierza perfekcyjna rutyna, ale także fobie i natręctwa. Gdy ich ścieżki się przetną, żaden z mężczyzn nie spodziewa się, jak bardzo to spotkanie wpłynie na ich dalsze losy.Momentami gorzka, momentami zabawna opowieść z życia londyńskiej emigracji, nieodparcie przywodząca na myśl znakomity film „Nietykalni”.

Dyskusyjny Klub Książki – 27.11.2018, godz. 15:00

Spacer w parku – Jill Mansell

Lekka i zabawna powieść, która porusza kwestie miłości, przyjaźni i orientacji seksualnej. Ciekawi i liczni bohaterowie wzbudzają sympatię czytelnika. Dialogi, które okraszone są solidną dawką komizmu sytuacyjnego, dopełniają całości, tworząc wciągająca powieść, od której nie sposób jest się oderwać.

Dyskusyjny Klub Książki –30.10.2018, godz. 15:00

Niedoskonałe zakończenie – Zoe Carter

Pewnego dnia Zoe dowiaduje się, że jej piękna, inteligentna i niezależna matka, zmęczona chorobą Parkinsona, postanawia zakończyć życie. Chce, by jej trzy córki były wtedy przy niej. Przerażona perspektywą utraty matki i prawnymi konsekwencjami uczestnictwa w jej samobójstwie, Zoe robi wszystko, co w jej mocy, żeby odwieść matkę od tych planów. Ale Margaret nie rezygnuje. Pragnąc być „dobrą córką”, Zoe wchodzi w konflikt z siostrami. Trzy kobiety zastanawiają się, czy i w jaki sposób pomóc Margaret, i kto powinien zostać z nią do końca. Poznajemy historię rodziny zdominowanej przez elegancką matkę i niewiernego ojca. Dylematy pokolenia, które jednocześnie opiekuje się podupadającymi na zdrowiu rodzicami  i małymi dziećmi, pozwalają spojrzeć z nowej perspektywy na debatę o pomocy w eutanazji.

 źródło opisu: www.weltbild.pl/niedoskonale-zakonczenie_p90082165.html

Dyskusyjny Klub Książki –25.09.2018, godz. 15:00

Ta, którą nigdy nie byłam – Majgull Axelsson

„Jestem nią, a ona jest mną, dzieli nas tylko chwila”.

MaryMarie, wychowana w małym szwedzkim miasteczku, w rodzinie ofiary Holocaustu, osiąga sukces zawodowy – staje się uznaną dziennikarką, a następnie ministrem. W jej życiu osobistym brakuje jednak szczęścia. Mąż, notoryczny kobieciarz, jest sparaliżowany po tym, jak w jednym ze wschodnioeuropejskich miast zostaje wyrzucony przez okno, najprawdopodobniej przez nieletnią prostytutkę. Gdy MaryMarie czuwa przy łóżku chorego, zastanawia się, co w tej sytuacji zrobiłaby Mary, a co Marie. Odpowiedź nasuwa się sama. Jedna – pozwoliłaby mu żyć, druga – odłączyłaby od respiratora... W tym miejscu drogi Mary i Marie rozchodzą się, ich losy – choć pozostają ze sobą w ścisłym związku – biegną w całkiem przeciwnych kierunkach…

Dyskusyjny Klub Książki – 28.08.2018, godz. 15:00

Droga do piekła - Majgull Axelsson

Cecilia ma czterdzieści kilka lat, opiekuje się umierającą matką. Przez ten czas, a także po jej śmierci, wraca wspomnieniami do swojego niezbyt kolorowego dzieciństwa oraz czasów, kiedy pracowała dla ambasady szwedzkiej w Filipinach. To właśnie tam, próbując uratować się z katastrofy wybuchu wulkanu, przychodzi jej zmierzyć się z wieloma uczuciami, tęsknotą, strachem, rozpaczą, namiętnością i nienawiścią. I wolą przeżycia.

Dyskusyjny Klub Książki – 31.07.2018, godz. 15:00

Uporczywie pogodne myśli – Peadar de Burca

Trudne, poważne tematy to tylko jedna strona tych felietonów. Jest w nich również sporo dobrego humoru, ciepła oraz autoironii. Peadar de Burca mówi wprost: uwielbiam Śląsk. Owszem, mieszkanie w tym regionie Polski ma swoje zalety, ale również i wady. Autor oczywiście nie omieszkał odmalować przed nami barwnego śląskiego życia, choć również niepozbawionego setek odcieni szarości.

Dyskusyjny Klub Książki – 27.06.2018, godz. 17:00

Pchli pałac  –  Elif Safak

Autorka słynie z opisywania nadzwyczajnych miejsc i nietuzinkowych historii. Tym razem zaprosiła nas do Pałacu Cukiereczek, gdzie nic nie jest zwyczajne, ludzie są oryginalni, tajemniczy, dość specyficzni. To tutaj wszystko się dzieje, to tutaj miejsce ma wiele dziwnych wydarzeń. Historia  o prawdziwej współczesnej Turcji i relacji międzyludzkich.

Dyskusyjny Klub Książki – 28.06.2018, godz. 15:00

Castorp – Paweł Huelle

Hans Castorp przybywa do Gdańska. Mimo ostrzeżeń wuja wsiada na statek w Hamburgu i rozpoczyna dziwną podróż… Castorp to jedna z najpiękniejszych książek Huellego, odsłaniająca tajemnice starego Gdańska, studenckiego Wrzeszcza i sopockiego raju dla kuracjuszy z początku XX wieku. Dojrzewanie bohatera, jego pierwsza miłość i pierwsza obsesja splatają się tu z fascynacją miastem, które uwodzi i niszczy.

 

Dyskusyjny Klub Książki – 17.04.2018, godz. 15:00

Tabletki z krzyżykiem – Szymon Hołownia

Autor wraz z czytelnikami szuka odpowiedzi między innymi na takie pytania jak: „Kiedy będzie koniec świata?”, „Czym różni się dusza od karty SIM?”, „Jeśli Bóg jest ojcem to kto jest Matką?”. Te i podobnego typu pytania sprawiają, że książka ma lekki posmak kontrowersyjności, ale i oryginalności. Szymon Hołownia głośno stawia pytania, które większość ludzi szepcze po cichu, ale i nie unika odpowiedzi.

Dyskusyjny Klub Książki – 27.03.2018, godz. 15:00

 Taniec szczęśliwych cieni – Alice Munro

Zbiór piętnastu opowiadań, gdzie autorka niespiesznie prowadzi czytelnika przez prowincjonalne miasteczka, gdzie bohaterami są zwyczajni ludzie, którzy borykają się na co dzień z problemami życiowymi, czy też przekonani celebrują chwile szczęścia, by za chwilę musieć podjąć trudne decyzje, o których słuszności nie są przekonani.

Dyskusyjny Klub Książki – 30.01.2018, godz. 15:00

Uprowadzony – Lee Child

Bohater przypadkowo zostaje uprowadzony wraz z młodą agentką FBI i wywieziony w nieznanym kierunku przez grupę fanatyków chcących odseparować się od USA. Będzie musiał wykorzystać swoją inteligencję oraz doświadczenie ze służby wojskowej by wykaraskać się z problemów.  O cokolwiek chodzi porywaczom, nie mają pojęcia, że z Reacherem się nie zadziera.

Dyskusyjny Klub Książki – 20.02.2018, godz. 15:00

Chłopiec i gołąb – Meir Shalev

Historia dwóch wyjątkowych związków miłosnych, rozgrywających się w różnych czasach, lecz odkrywanych przez czytelnika równolegle. Pierwsza z nich, osadzona w roku 1948,        w czasach wojny o niepodległość Izraela, to historia uczucia dwojga młodziutkich gołębiarzy - chłopca z kibucu i pięknej dziewczyny o błękitnych oczach, której imienia nie znamy. Ginąc na polu bitwy, chłopiec wysyła do swej ukochanej gołębia. Przekazuje jej tajemnice, której rozwiązanie poznamy na końcu powieści.

Dyskusyjny Klub Książki – 19.12.2017, godz. 15:00

Kolekcjonerka perfum – Kathleen Tessaro

Książkę napisano dwutorowo. Z jednej strony poznajemy Evę z przeszłości i Grace z teraźniejszości. Zapachy, perfumy, Paryż, niespełnione nadzieje, tajemnice...

Powieść została wybrana najlepszą książką 2013 roku magazynu „Good Housekeeping”, pojawiła się na liście bestsellerów New York Times, jak również była nominowana do nagrody portalu Goodreads.

Dyskusyjny Klub Książki –28.11.2017, godz. 15:00

Lot nisko nad ziemią – Ałbena Grabowska

Autorka z wykształcenia lekarz neurolog. Z zamiłowania pisarka o bułgarskich korzeniach. Powieść psychologiczno-obyczajowa, o miłości, jaka zdarza się raz w życiu, o ogromnej samotności i stracie, z którą trudno się pogodzić. Książka o niespełnionym macierzyństwie i depresji.

Dyskusyjny Klub Książki – 31.10.2017, godz. 15:00

Trzy panie w samochodzie, czyli sekta olimpijska - Małgorzata Thiele

Opowieść, ukazuje siłę przyjaźni kobiet 50+. Lekka, wesoła, a przy tym mądra. Wcale nie jest powiedziane, że kobiety dojrzałe wszystko już w życiu przeżyły – nieprawda, wyzwania dopiero przed nimi. I to jakie?!

Dyskusyjny Klub Książki – 26.09.2017, godz. 15:00

Gaumardżos - Anna Dziewit-Meller, Marcin Meller

Mellerowie przedstawili kraj fascynujący, który uwielbiają, ale to nie przeszkadza im, żeby zauważyć wady, dziwności i absurdy. Ciekawie pokazana kultura, życie codzienne i historia Gruzji.

Dyskusyjny Klub Książki – 27 czerwca 2017, godz. 16:00

Dyskusyjny Klub Książki – 27 czerwca 2017, godz. 16:00

Mistrz – Andy Andrews

Autor stworzył niezwykłą opowieść, która pozwala czytelnikowi spojrzeć na wiele spraw z całkiem innej perspektywy. Pisarz nie podaje nam na tacy gotowych odpowiedzi na dręczące nas pytania, a zmusza do samodzielnego myślenia.

Dyskusyjny Klub Książki –30 maja 2017, godz. 16:00

Dyskusyjny Klub Książki –30 maja 2017, godz. 16:00

Przeklęta ziemia – Tony Wheller 

Historia współczesna wybranych regionów świata oraz osobiste spostrzeżenia

autora. Pozycja dla czytelników, którzy chcą się zapoznać bliżej z sytuacją

panującą w krajach dyktatury i reżimu tj. Afganistan, Albania, Arabia Saudyjska,

Birma, Irak, Iran, Korea Północna, Kuba i Libia.

Dyskusyjny Klub Książki – 09.05.2017, godz. 16:00

Dopóki mamy twarze – Clive Staples Lewis

Powieść, która z jednej strony ukazuje mit opowiedziany na nowo, z drugiej całkiem odrębna historia o matczynej miłości, gotowości do poświęceń i bezradności wobec sił rządzących naszym światem,      a których nigdy nie będziemy w stanie pojąć. Jest to jedna z tych książek, które warto przeczytać za wszelką cenę.

 

Dyskusyjny Klub Książki – 28.03.2017, godz. 16:00

Emilia. Cykl: Podróż po miłość – Dorota Ponińska

Bardzo bogata w treść powieść poruszająca kwestię miłości, religii oraz historię Polaków pod zaborami, w szczególności tworzących Państwo Polskie za granicą. Autorka w dość szczegółowy sposób przedstawia Islam oraz zasady wiary.

Dyskusyjny Klub Książki – 28 lutego 2017, godz. 16:00

Syn – Jo Nesbø

Wybitny i inteligentny kryminał, w którym korupcja dzierży prym, zemsta i zdrada zajmują równo drugie i trzecie miejsce na "podium", a to wszystko razem stanowi wybuchową mieszankę i idealnie rozegraną rozgrywkę między winnymi i niewinnymi, obwinianymi i obwiniającymi.

 

Dyskusyjny Klub Książki – 31 stycznia 2017, godz. 16:00

Traktat o łuskaniu fasoli – Wiesław Myśliwski

Mądra, refleksyjna i niezwykła książka. Ową niezwykłość potęguje forma - jest to bowiem monolog człowieka w podeszłym wieku. Monolog, który w treści elektryzuje, przyciąga i pobudza do myślenia. W książce Myśliwskiego jest mnóstwo pięknych refleksji jak choćby takich: "...w sobie też ma człowiek widoki..."

Dyskusyjny Klub Książki – 27 grudnia2016, godz. 16:00

Papierowe serca -  Courtney Wals
Idealna lektura dla wielbicieli romantycznych opowieści o miłości. Główna
bohaterka prowadzi urokliwą księgarnio-kawiarnię w bardzo małym miasteczku.
Wszystko obraca się tu wokół miłości, związków i randek. Abigail jest jedną z
niewielu niezamężnych mieszkanek, a miejscowa społeczność bardzo chce znaleźć
jej męża…

Dyskusyjny Klub Książki – 29 listopada 2016, godz. 16:00

Dary życia – Martha Woodroof
Świetna książka na zimowe wieczory. Powieść o życiu i tym co ono ze sobą niesie,
wszelkich smutkach, radościach, zazdrości, uzależnieniach, osamotnieniu, lęku
przed akceptacją i miłością.

Dyskusyjny Klub Książki – 25 października 2016 roku, godz. 16:00

Piaskowa góra – Joanna Bator
Saga rodzinna, w której główną rolę odgrywają kobiety i ich zmagania najpierw z rzeczywistością wojenną, potem czasami PRL-u i przemian pokomunistycznych w wolnej Polsce.

Dyskusyjny Klub Książki – 27 września 2016 roku, godz. 16:00

Wilcze dziecko – Ingeborg Jacobs

To opowieść o gehennie małej dziewczynki pochodzącej z Prus Wschodnich, która po śmierci matki w roku 1945 błąkała się po Prusach i Litwie żebrząc o kawałek chleba…

Dyskusyjny Klub Książki –28 czerwiec 2016, godz. 16:00

Bracia – Da Chen

Na kanwie przeplatających się losów bohaterów autor maluje szeroki obraz obyczajowości i głębokich przemian gospodarczo-kulturowych Chin ostatnich dziesięcioleci. Książka wstrząsająca okrucieństwem reżimu komunistycznego, a jednocześnie zachwycająca opisami tradycji Chin.”

lubimyczytac.pl

Dyskusyjny Klub Książki –31 maja 2016, godz. 15:00 

Każdy dom potrzebuje balkonu – Frank Rina


„Najbardziej wyjątkową cechą powieści jest próba zbudowania mostu pomiędzy przeszłością a przyszłością za pomocą języka, w którym humor łączy się z głębokim smutkiem. Książka ta […] jest dowodem na to, że czytelnicy potrzebują dobrej literatury zmagającej się problemami egzystencjalnymi i pozostawiającej odbiorcę z większą ilością pytań niż odpowiedzi. Co oznacza słowo ’rodzina‘? Czym jest dobre małżeństwo? Jaki wpływ mają na nas wydarzenia z dzieciństwa i w jakim stopniu sami decydujemy o własnym  losie?”

Dorit Lemberger-Hatzofeh

Dyskusyjny Klub Książki –26 kwietnia 2016, godz. 16:00

Dyskusyjny Klub Książki –26 kwietnia 2016, godz. 16:00 

Rekin z parku Yoyogi - Joanna Bator

 Autorka pisze o lolitach, otaku i o haikyowcach  podziwiających miejsca opuszczone i zaniedbane. A także o lesie samobójców, o zachwytach  nad Murakamim, trzęsieniu ziemi z 11 marca 2011 roku  i krzywych ząbkach Japonek. Pojawia się też wątek Islamu  i niechęci, jaką wywołuje on w autorce, czy o wściekłości, jaka w  niej wzbiera na amerykańskich lotniskach. 

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – 23 lutego 2016 roku, godz. 16:00

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – 23 lutego 2016 roku, godz. 16:00

Miłość rano, miłość wieczorem - Maria Nurowska

To powieść o uczuciach, które potrafią przetrwać długie lata, o historii, która staje im na przeszkodzie oraz o męskiej przyjaźni, która nie poddaje się przeciwnościom losu. „I stąd się zalągł taki pomysł, żeby napisać książkę, która się zaczyna w powstaniu i żeby to powstanie było ważne w tej książce. I ono jest ważne. (...) Chciałam też pokazać różne barwy miłości. Taką miłość rano -- czyli miłość ludzi młodych i miłość wieczorem ludzi starszych, a nawet już bardzo starszych" -- Maria Nurowska . 

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – 05 kwietnia 2016 roku, godz. 16:00

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – 05 kwietnia 2016 roku, godz. 16:00                                           

Cafe Auschwitz – Drink Brauns

Akcja powieści dzieje się współcześnie w Polsce i w Niemczech. Jednakma wiele odniesień do czasów okupacji hitlerowskiej, w których - główny bohater powieści -  86-letni Janusz był więźniem obozów koncentracyjnych, w tym Oświęcimia. Z książki dowiadujemy się dużo o powstawaniu i funkcjonowaniu obozów zagłady, o mordowanych i przetrzymywanych tam ludziach, jak również poznajemy powojenne losy jeńców oraz kilku esesmanów.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – 26 stycznia 2016 roku, godz. 16:00

O krok – Henning Mankell

W misterny, wyrafinowany i niebywale wciągający sposób autor tworzy niepowtarzalną atmosferę grozy, która dalece wykracza poza to, co oferują tuzinkowe kryminały – Der Spiegel”. Historia opowiada o poszukiwaniu szaleńca, który z niewiadomych powodów zabija szczęśliwych i przebranych ludzi. Ta książka, to nie tylko emocje, ale też wyważona analiza, tego, dokąd zmierzamy.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – 29 grudnia 2015 roku, godz. 15:00

 

Leśne morze – Igor Newerly

Autor opisuje Chiny z czasów II wojny. Ale samej wojny tu prawie nie ma. Od świata oddziela bohaterów tytułowe „leśne morze”: dzika i wspaniała mandżurska tajga, zwana „szu-hai”. Trudnej sztuki przetrwania uczą się tu zarówno zwierzęta jak i ludzie różnych narodowości. Jest wśród nich Wiktor Domaniewski, polski chłopiec, który nigdy nie widział ojczyzny i bardzo chce za nią walczyć... Refleksyjna historia dorastania, pierwszej miłości i tęsknoty za krajem z egzotycznymi Chinami w tle.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – 24 listopada 2015 roku, godz. 15:00

W rajskiej dolinie wśród zielska – Jacek Hugo-Bader

Z książki tej możemy poznać nie tylko obraz Rosji z lat 90-tych, ale także całkiem niedawno pogrzebanego Związku Radzieckiego i jego wyraźne echa, które wciąż pobrzmiewają w uszach i głowach mieszkańców byłego mocarstwa. Związek Radziecki był zły, zbrodniczy, był krajem nieodłącznego strachu i szarej przeciętności, a jednak ludzie za nim tęsknią, bo dawał poczucie stabilizacji, bo nie musieli o niczym decydować, bo na czele zawsze stał wódz, który prowadził lud pracujący do określonego celu. To nic, że cel ten często był zupełnie nierealną mrzonką, to nic, że pociągał za sobą tysiące ofiar, ważne było, że przeciętny obywatel był dumny ze swego kraju i gorliwie chciał mu służyć. Służyli latając w kosmos, idąc na wojnę w Afganistanie. Służyli i umierali      z ojczyzną na ustach, a ci, którzy przeżyli, zwykle nie doczekali się za to niczego w zamian, bo system ten był nie tylko zbrodniczy, ale i niewdzięczny.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – 27 października 2015 roku, godz. 15:00

Jabłoń w ogrodzie, morze jest blisko – Małgorzata Braunek

Z poczuciem humoru i dystansem Małgorzata Braunek opowiada Arturowi Cieślarowi o tym, jak widzi i pamięta własne życie, jaki był świat jej dzieciństwa, pierwsze ważne wybory, decyzje, miłości, macierzyństwo... Wreszcie droga do upragnionego zawodu - aktorstwa - i porzucenie go. Braunek u szczytu sławy zrezygnowała z dalszej kariery filmowej, by szukać odpowiedzi na dręczące ją pytanie: kim jestem? I tak odnalazła swoją drogę - medytację i buddyzm zen.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI –30 czerwca 2015 roku, godz. 15:00

„Czyste, nieczyste” – Sidonie- Gabrielle Coltte.
Książka ta po raz pierwszy została wydana w 1932 roku. Choć poznajemy ją 70 lat później, wciąż wydaje się bardzo nowoczesna i niepokorna, mocno łamiąca stereotypy dotyczące płci. To bowiem kobieca opowieść, w której narratorka głośno mówi o zmysłowości, erotyzmie i seksie. To tekst po brzegi wypełniony nieheteronormatywnymi osobami, które w różny sposób radzą sobie na początku XX wieku ze swoja innością. Pikanterii może jeszcze dodać fakt,iż sama autorka przyznaje, iż książka ta jest najbliższa autobiografii.
-- 

Dyskusyjny Klub Książki – 26 maja 2015 roku, godz. 15:00

Co się mieści w dwóch walizkach – Veronika Peters.
Autobiograficzna, współczesna opowieść Veroniki, która zdecydowała się
wstąpić do Zakonu Benedyktynek. Bohaterka powoli poznaje zamknięty mały świat, rządzący się własnymi prawami. Uczy się teologii, ogrodnictwa, pracuje       w księgarni... Autorka ze swadą i w szczegółach opowiada o życiu we wspólnocie. Czy właśnie tego pragnie na zawsze? Odpowiedź przychodzi nieoczekiwanie,       z zewnątrz..

Dyskusyjny Klub Książki – 28 kwietnia 2015 roku, godz. 15:00


„Punkty za wierność” – Susanne Frohlich
Bohaterką powieści jest Andrea, żona wybitnego prawnika i matka dwójki
dzieci. Wszystko układa się pomyślnie, jak w prawdziwej szczęśliwej rodzinie. Jednak Andrea zaczyna podejrzewać, że jej mąż Christoph ma romans z nową koleżanką z pracy Michelle. Od tego momentu w życiu kobiety dochodzi do całkowitej rewolucji...

Dyskusyjny Klub Książki – 31 marca 2015, godz. 15:00

Widma w mieście Breslau – Marek Krajewski
Asystent kryminalny Eberhard Mock jest adresatem groźby z biblijnym cytatem, znalezionym na kartoniku przy zwłokach czterech młodych mężczyzn w marynarskich czapkach, wplątuje się, więc w śledztwo, w którym co rusz padają kolejne trupy…

Dyskusyjny Klub Książki – 24 luty 2015, godz. 15:00

Trzepot skrzydeł – Katarzyna Grochola
Autorka opisuje losy kobiety nad którą mąż znęca się psychicznie i fizycznie. Na pozór miły, kochający, czuły. W domu tyran. Książka otwiera czytelnikowi oczy i skłania do refleksji. Bo przecież nie każdy mężczyzna, to książę na białym koniu, a tragedie często rozgrywają się za zamkniętymi drzwiami.

Dyskusyjny Klub Książki – 27 stycznia 2015, godz. 15:00

 Lala – Jacek Dehnel
Wnuk opisuje starzenie się babci - jej stopniową zapominalskość, plątanie faktów, złośliwe zachowania, aż wreszcie fizyczność, która zaczyna dominować, czas spędzany z babcią. Babcia dziecinnieje, utrudnia opiekę nad sobą czyniąc z niej próbę nerwów dla córki, czy wnuka. Autor, to opisuje, zachowując takt, ale nie upiększając niczego. Szczerość i odwaga w ukazaniu odchodzenia osoby kochanej. Temat poniekąd tabu, nieczęsto brany na warsztat pisarski, a już na pewno nie przez tak młodego pisarza.