DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI
Od października 2014 roku, przy filii bibliotecznej w Cerkiewniku działa
Dyskusyjny Klub Książki, który skupia ludzi w różnym wieku, połączonych wspólną pasją czytania i rozmowy na temat przeczytanej książki.Spotkania odbywają się w ostatni poniedziałek miesiąca o godzinie 17.00
ZAPRASZAMY!

Dyskusyjny Klub Książki – 24.06.2019, godz. 17:00

 „Magik”- Magdalena Parys 

Czytelnicy znajdą w tej książce ciekawe wątki sensacyjne, historyczne i obyczajowe. Słynne w latach 70-tych wycieczki do Bułgarii organizowane w całym bloku wschodnim, (nie  w celach wypoczynkowych), ucieczki, Stasi, ale i również jak widziana była wtedy Polska  w RFN czy w DDR i jak jest widziana dzisiaj i jakie pomiędzy nami są różnice.
Mimo, że ,,Magik" jest pierwszym tomem Trylogii Berlińskiej główny wątek stanowi zamkniętą całość. Mamy zagadkę i na koniec poznajemy jej rozwiązanie.

Dyskusyjny Klub Książki – 27.05.2019, godz. 17:00

„Wściekły pies” – Wojciech Tochman

Zbiór przejmujących reportaży. Czytanie ich jest niczym innym jak słuchaniem ludzi dotkniętych cierpieniem, zwłaszcza psychicznym. Dzielą się swoim bólem. Historie są prawdziwe i poruszające. Hanna Krall: „A trzeba przeżyć wszystko, co jest nam dane. Całą radość i cały smutek. Nie wolno nam się od tego uchylić. Nieprzeżyty smutek, przed którym uciekliśmy, i tak kiedyś nas dopadnie.”

Dyskusyjny Klub Książki –29.04.2019, godz. 17:00

„Listy starego diabła do młodego” - Clive Staples Lewis

Autor porusza w książce wiele tematów dotyczących człowieka, jego życia i wiary. Diabeł w swoich listach nazywa ludzi „pacjentami”. Nasuwa tym samym skojarzenie, że chrześcijaństwo to specyficzna choroba, na którą zapada ludzkość, a zło jest jedynym na nie lekarstwem. Krętacz pisząc wskazówki efektywnego kuszenia obnaża niedoskonałości ludzkiej psychiki. Pokazuje tym samym jak łatwo jest manipulować dziwnym bytem, jakim jest człowiek.

Dyskusyjny Klub Książki - 25.03.2019 godz.17:00

Lady M. – Ałbena Grabowska

Fascynująca podróż po mrocznych zakamarkach kobiecej duszy. Opowieść o małżeństwie, którego życie zmierza ku nieuchronnej katastrofie. Chorobliwie ambitna żona i mąż, który nie dojrzał do roli głowy rodziny, od długiego czasu toczą grę pozorów, by zachować kontrolę nad wspólnym życiem. Jednak tłumione od lat uczucia muszą znaleźć ujście. Tragedia wisi w powietrzu. Kto zapłaci za popełniony błąd?

Dyskusyjny Klub Książki - 25.02.2019 godz.17:00

 Księżyc we łzach – Ouarda Saillo

Prawdziwa i wstrząsająca historia Marokanki - ofiary przemocy w rodzinie. Quarda wychowywała się wraz z sześciorgiem rodzeństwa w cieniu tragedii, która zamieniła ich dzieciństwo w piekło. Coraz bardziej agresywny i nieobliczalny ojciec zabił ich matkę, gdy autorka miała zaledwie pięć lat. Opowieść o trudnym dorastaniu i próbie wybaczenia - bohaterka po latach odwiedziła ojca w więzieniu - na egzotycznym tle obyczajowym życia  w kulturze muzułmańskiej.

Dyskusyjny Klub Książki – 17.12.2018, godz. 17:00

Spacer w parku – Jill Mansell

Po kilkunastu latach Lara Carson wraca do rodzinnego Bath na pogrzeb ojca. Nie dotknęła jej ta śmierć – relacje z ojcem nigdy nie były łatwe. To przez niego jako szesnastolatka uciekła  z domu. Będzie musiała jednak do niego wrócić – ku zaskoczeniu wszystkich okazuje się, że rodzinny dom w testamencie przepisany jest właśnie na nią. Lara postanawia w nim zamieszkać razem z nastoletnią córką Gigi. Powraca też do swoich dawnych miejsc. Spotyka najlepszą przyjaciółkę, która wkrótce wyjdzie za mąż, i byłego chłopaka, swoją dawną miłość…

Dyskusyjny Klub Książki –26.11.2018, godz. 17:00

Jutro będzie koniec świata – Justyna Posłuszna

Opowieść, która łączy historię młodego emigranta z Polski i starszego Anglika próbujących odnaleźć się w swoim dotychczasowym życiu. Bohaterowie przeżywają swoje problemy z którymi może identyfikować się większość z nas. Powieść udowadnia, że w każdej chwili możemy pokonać własne ograniczenia i lęki związane ze współczesnością. Wydarzenia opisane w powieści biorą się z głębokiej i wnikliwej obserwacji przemian społecznych, moralnych, politycznych i intelektualnych

Dyskusyjny Klub Książki –29.10.2018, godz. 17:00

Ta, którą nigdy nie byłam – Majgull Axelsson

„Jestem nią, a ona jest mną, dzieli nas tylko chwila”.

MaryMarie, wychowana w małym szwedzkim miasteczku, w rodzinie ofiary Holocaustu, osiąga sukces zawodowy – staje się uznaną dziennikarką, a następnie ministrem. W jej życiu osobistym brakuje jednak szczęścia. Mąż, notoryczny kobieciarz, jest sparaliżowany po tym, jak w jednym ze wschodnioeuropejskich miast zostaje wyrzucony przez okno, najprawdopodobniej przez nieletnią prostytutkę. Gdy MaryMarie czuwa przy łóżku chorego, zastanawia się, co w tej sytuacji zrobiłaby Mary, a co Marie. Odpowiedź nasuwa się sama. Jedna – pozwoliłaby mu żyć, druga – odłączyłaby od respiratora... W tym miejscu drogi Mary i Marie rozchodzą się, ich losy – choć pozostają ze sobą w ścisłym związku – biegną w całkiem przeciwnych kierunkach…

 

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

Dyskusyjny Klub Książki –24.09.2018, godz. 17:00

 Niedoskonałe zakończenie – Zoe Carter

Pewnego dnia Zoe dowiaduje się, że jej piękna, inteligentna i niezależna matka, zmęczona chorobą Parkinsona, postanawia zakończyć życie. Chce, by jej trzy córki były wtedy przy niej. Przerażona perspektywą utraty matki i prawnymi konsekwencjami uczestnictwa w jej samobójstwie, Zoe robi wszystko, co w jej mocy, żeby odwieść matkę od tych planów. Ale Margaret nie rezygnuje. Pragnąc być „dobrą córką”, Zoe wchodzi w konflikt z siostrami. Trzy kobiety zastanawiają się, czy i w jaki sposób pomóc Margaret, i kto powinien zostać z nią do końca. Poznajemy historię rodziny zdominowanej przez elegancką matkę i niewiernego ojca. Dylematy pokolenia, które jednocześnie opiekuje się podupadającymi na zdrowiu rodzicami       i małymi dziećmi, pozwalają spojrzeć z nowej perspektywy na debatę o pomocy w eutanazji.

 źródło opisu: www.weltbild.pl/niedoskonale-zakonczenie_p90082165.html

Dyskusyjny Klub Książki – 27.08.2018, godz. 16:00

Uporczywie pogodne myśli – Peadar de Burca

Autor felietonista, komik, dramaturg. Irlandczyk, mieszkający w Polsce ze swą jak mówi Praktyczną Śląską Żoną. Widzi nasz kraj zupełnie inaczej niż my. Spojrzenie na Polskę i polaków z zewnątrz, ironiczne, ale pełne podziwu, czasem pełne niedowierzania, ale zawsze pozytywne. Jego felietony są czasem brutalne ale zawsze, przez często zabawną i przerysowaną treść sięgają do istoty naszej wyjątkowości.

Dyskusyjny Klub Książki –30.07.2018, godz. 16:00

Droga do piekła - Majgull Axelsson

Książkę wcześniej wydano w Polsce pod tytułem „Daleko od Niflheimu”,  to debiutancka powieść pisarki. Jak na debiut książka jest niezwykle dojrzała. Głównymi bohaterkami prozy Axelsson są zawsze kobiety. Tym razem poznajemy historię Cecylii, która jest pracownikiem szwedzkiej ambasady. Osią powieści jest wybuch wulkanu Pinatubo na Filipinach, z którego bohaterka niemal cudem uchodzi z życiem. Niestety trauma i bolesne wspomnienia nie pozwolą Cecylii już żyć normalnie, a twarze zmarłych będą jej nieustannie towarzyszyć, nie pozwalając zapomnieć.

Dyskusyjny Klub Książki – 27.06.2018, godz. 17:00

Pchli pałac  –  Elif Safak

Autorka przepięknym językiem ukazuje obraz Stambułu, jego mieszkańców, kultury. Okrasza to wieloma kulturowymi i religijnymi ciekawostkami o Turcji, nadając wyjątkowy smak lekturze. Powieść  jest osobliwym obrazem mentalności lokatorów jednej ze stambulskich kamienic zwanej Pałacem Cukiereczkiem, wzniesionym w latach sześćdziesiątych XX wieku na ruinach dawnych cmentarzy - muzułmańskiego i ormiańskiego…

Dyskusyjny Klub Książki –28.05.2018, godz. 17:00

Castorp – Paweł Huelle

Hans Castorp, bohater powieści , młody idealista. Student, który staje u progu przygody z życiem. Przybywa do przepięknego Gdańska na początku XX wieku. Będzie tu studiował, zakocha się, będzie cierpiał. Będzie prowadził proste życie mieszczanina, a jednocześnie będą nim targać zupełnie niemieszczańskie emocje.

Dyskusyjny Klub Książki – 16.04.2018, godz. 17:00

Taniec szczęśliwych cieni – Alice Munro

Piętnaście historii napisanych z niebywałą dbałością o szczegół i przenikliwością. Bohaterowie Munro są ludźmi z krwi i kości, w których nietrudno odnaleźć samego siebie. Ich oczami (głównie kobiet – dorosłych i nastoletnich) patrzymy w przeszłość. Autorka          w swoich opowiadaniach ukazuje przemijanie, złożoność więzów rodzinnych, specyfikę życia w małych miasteczkach i ogromne różnice między światem mężczyzn i kobiet.

Dyskusyjny Klub Książki –26.03.2018, godz. 17:00

Tabletki z krzyżykiem – Szymon Hołownia
Książka dla tych, którzy oczekują, aby Kościół nadążał za zmianami zachodzącymi we współczesnym świecie. Ci, którzy już sporo wiedzą na tematy religijne, także na pewno dowiedzą się czegoś nowego. Książka jednych rozbawi, innych zaskoczy, niektórych nawet oburzy, ale na pewno nikogo nie pozostawi obojętnym.

Dyskusyjny Klub Książki – 19.02.2018, godz. 17:00

Uprowadzony – Lee Child

Jack Reacher staje się przypadkowym świadkiem porwania młodej agentki FBI. Próbuje jej pomóc, jednak sam też zostaje uprowadzony. Porywacze wywożą więźniów daleko poza granice Chicago,     do stanu Montana, gdzie pewien szaleniec szykuje "małą niespodziankę" na 4 lipca.  O cokolwiek chodzi porywaczom, nie mają pojęcia, że z Reacherem się nie zadziera.

 

Dyskusyjny Klub Książki – 29.01.2018, godz. 17:00

Chłopiec i gołąb – Meir Shalev

Autor skonstruował historię, w której przeszłość nierozerwalnie łączy się z przyszłością i do samego końca ma na nią wpływ. „Nasz kraj jest nieduży, a tęsknota ogromna” – przez kraj fruwały gołębie       z liścikami miłosnymi krótkimi „tak i nie” jeden z kibucu, drugi z ogrodu zoologicznego. Maluch, chłopiec wychowany w kibucu oraz dziewczynka, uczennica weterynarza w zoo, tęsknią za sobą i rzadko mogą się widywać, zwłaszcza, gdy kraj ogarniają walki… Dużo wiedzy o historii Izraela oraz     o jego przyrodzie.

Dyskusyjny Klub Książki – 18.12.2017, godz. 17:00

Obudź się Kopciuszku - Natalia Sońska
W tej refleksyjnej książce pomiędzy wierszami zawartych jest mnóstwo mądrości i przepisów na życie. Autorka daje wskazówki, jakie życie nigdy nikogo nie uszczęśliwi na dłuższy okres tzn. samotne, wypełniona pracą i podążaniem za karierą, pozbawione osób, które kochamy i które nas kochają.

Dyskusyjny Klub Książki –27.11.2017, godz. 17:00

Kolekcjonerka perfum – Kathleen Tessaro
Książkę napisano dwutorowo. Z jednej strony poznajemy Evę z przeszłości i Grace z teraźniejszości. Zapachy, perfumy, Paryż, niespełnione nadzieje, tajemnice... Powieść została wybrana najlepszą książką 2013 roku magazynu „Good Housekeeping”, pojawiła się na liście bestsellerów New York Times, jak również była nominowana do nagrody portalu Goodreads.

Dyskusyjny Klub Książki – 30.10.2017, godz. 17:00

Dyskusyjny Klub Książki – 30.10.2017, godz. 17:00

 

Gaumardżos - Anna Dziewit-Meller, Marcin Meller
Autorzy kochają Gruzję do tego stopnia, że nawet urządzili sobie tam wesele! Mellerowie zabierają nas w podróż do kraju o długich i burzliwych dziejach. Poznajemy ciekawych ludzi, niezwykłe krajobrazy i niesamowite historie.

Dyskusyjny Klub Książki –25.09.2017, godz. 17:00

Trzy panie w samochodzie, czyli sekta olimpijska - Małgorzata Thiele

Główną bohaterką powieści jest Marta, świeżo po rozwodzie, zagubiona i przygnębiona. Odnawia przyjaźń z koleżankami z liceum i …… Powieść o prawdziwej przyjaźni, ale nie tylko. Jest prawdziwą receptą na życie po pięćdziesiątce.

Dyskusyjny Klub Książki –26 czerwca 2017, godz. 17:00

Dyskusyjny Klub Książki –26 czerwca 2017, godz. 17:00

Przeklęta ziemia – Tony Wheller 

Autor odwiedził kraje zaliczane do najbardziej represyjnych i niebezpiecznych reżimów na świecie: Afganistan, Albanię, Arabię Saudyjską, Birmę, Irak, Iran, Koreę Północną, Kubę i Libię. Sporo miejsca poświęca genezie narodzin terroru w każdym z krajów, analizie ich sytuacji politycznej i społecznej, zależnościom między Wschodem a Zachodem i szansom na zmiany.

 

Dyskusyjny Klub Książki –29 maja 2017, godz. 17:00

Dyskusyjny Klub Książki –29 maja 2017, godz. 17:00 

 Mistrz – Andy Andrews

Książka zawiera w sobie setki uczuć, tysiące myśli i miliony prawd. Bardzo piękna lektura na poprawę własnego samopoczucia i rozpoczęcia zmiany siebie dzięki uniwersalnym radom dobrego człowieka, Jonesa.

Dyskusyjny Klub Książki – 27.03.2017, godz. 17:00

Dopóki mamy twarze – Clive Staples Lewis

Pisarz zaadoptował znany mit o Psyche i Erosie, wplótł też wątki biblijne, by stworzyć powieść fantasy - baśń dla dorosłych. Jest to historia, która pomaga odnaleźć się w świecie, gdzie kontrasty są coraz mniej widoczne. Gdzie nie zawsze ludzie wiedzą co jest właściwe, a co nie. Opowieść, która wskazuje to, co powinno być najważniejsze.

Dyskusyjny Klub Książki – 27 lutego 2017, godz. 17:00

Traktat o łuskaniu fasoli – Wiesław Myśliwski

Utwór jest monologiem starszego człowieka wypowiadanym w ciągu jednego dnia do nieznanego rozmówcy. Podczas łuskania fasoli człowiek opowiada mu o całym swoim życiu, młodości, czasach wojny, największej pasji - grze na saksofonie, nieudanym małżeństwie, aktualnym zajęciu…

Dyskusyjny Klub Książki – 30 stycznia 2017, godz. 17:00

Syn – Jo Nesbø

Autor wprowadza nas w świat narkomanów i dealerów, handlu żywym towarem i korupcji. Opisuje ludzi zepsutych do szpiku kości, ludzi, dla których ludzkie życie nic nie znaczy, dla których morderstwo jest przyjemnością. Ale mamy tu też cały wachlarz innych bohaterów, uczciwych i tych moralnie trudnych do ocenienia.

Dyskusyjny Klub Książki – 28 grudnia 2016, godz. 17:00

Dary życia – Martha Woodroof
Świetna książka na zimowe wieczory. Powieść o życiu i tym co ono ze sobą niesie,
wszelkich smutkach, radościach, zazdrości, uzależnieniach, osamotnieniu, lęku
przed akceptacją i miłością.

Dyskusyjny Klub Książki – 28 listopada 2016, godz. 17:00

Papierowe serca - Courtney Wals
Idealna lektura dla wielbicieli romantycznych opowieści o miłości. Główna
bohaterka prowadzi urokliwą księgarnio-kawiarnię w bardzo małym miasteczku.
Wszystko obraca się tu wokół miłości, związków i randek. Abigail jest jedną z
niewielu niezamężnych mieszkanek, a miejscowa społeczność bardzo chce znaleźć
jej męża…

Dyskusyjny Klub Książki – 31 października 2016, godz. 17:00

Wilcze dziecko – Ingeborg Jacobs

To opowieść o gehennie małej dziewczynki pochodzącej z Prus Wschodnich, która po śmierci matki w roku 1945 błąkała się po Prusach i Litwie żebrząc o kawałek chleba…


Dyskusyjny Klub Książki – 26 września 2016 roku, godz.17:00

Piaskowa góra – Joanna Bator
Saga rodzinna, w której główną rolę odgrywają kobiety i ich zmagania najpierw z rzeczywistością wojenną, potem czasami PRL-u i przemian pokomunistycznych w wolnej Polsce.

Dyskusyjny Klub Książki –27 czerwiec 2016, godz. 17:00

Rekin z parku Yoyogi - Joanna Bator 

Autorka pisze o lolitach, otaku i o haikyowcach podziwiających miejsca opuszczone i zaniedbane. A także o lesie samobójców, o zachwytach  nad Murakamim, trzęsieniu ziemi z 11 marca 2011 roku  i krzywych ząbkach Japonek. Pojawia się też wątek islamu i niechęci, jaką wywołuje on w autorce, czy o wściekłości, jaka w  niej wzbiera na amerykańskich lotniskach.

Dyskusyjny Klub Książki –30 maja 2016, godz. 17:00

Bracia – Da Chen

„Na kanwie przeplatających się losów bohaterów autor maluje szeroki obraz obyczajowości i głębokich przemian gospodarczo- kulturowych Chin ostatnich dziesięcioleci. Książka wstrząsająca okrucieństwem reżimu komunistycznego a jednocześnie zachwycająca opisami tradycji Chin.”

lubimyczytac.pl

Dyskusyjny Klub Książki –25 kwietnia 2016, godz. 17:00

Dyskusyjny Klub Książki –25 kwietnia 2016, godz. 17:00

Każdy dom potrzebuje balkonu – Frank Rina


„Najbardziej wyjątkową cechą powieści jest próba zbudowania mostu pomiędzy przeszłością a przyszłością za pomocą języka, w którym humor łączy się z głębokim smutkiem. Książka ta […] jest dowodem na to, że czytelnicy potrzebują dobrej literatury zmagającej się problemami egzystencjalnymi i pozostawiającej odbiorcę z większą ilością pytań niż odpowiedzi. Co oznacza słowo ’rodzina‘? Czym jest dobre małżeństwo? Jaki wpływ mają na nas wydarzenia z dzieciństwa i w jakim stopniu sami decydujemy o własnym  losie?”

Dorit Lemberger-Hatzofeh

"DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – 29 lutego 2016 roku, godz. 17:00 Cafe Auschwitz – Drink Brauns

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – 29 lutego 2016 roku, godz. 17:00 Cafe Auschwitz – Drink Brauns

Akcja powieści dzieje się współcześnie w Polsce i w Niemczech. Jednak ma wiele odniesień do czasów okupacji hitlerowskiej, w których - główny bohater powieści - 86-letni Janusz był więźniem obozów koncentracyjnych, w tym Oświęcimia. Z książki dowiadujemy się dużo o powstawaniu i funkcjonowaniu obozów zagłady, o mordowanych i przetrzymywanych tam ludziach, jak również poznajemy powojenne losy jeńców oraz kilku esesmanów."

 


DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – 04 kwietnia 2016 roku, godz. 17:00

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – 04 kwietnia 2016 roku, godz. 17:00 

O krok – Henning Mankell

„W misterny, wyrafinowany i niebywale wciągający sposób autor tworzy niepowtarzalną atmosferę grozy, która dalece wykracza poza to, co oferują tuzinkowe kryminały – Der Spiegel”. Historia opowiada o poszukiwaniu szaleńca, który z niewiadomych powodów zabija szczęśliwych i przebranych ludzi. Ta książka, to nie tylko emocje, ale też wyważona analiza, tego, dokąd zmierzamy.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – 25 stycznia 2016 roku, godz. 17:00

Miłość rano, miłość wieczorem - Maria Nurowska

To powieść o uczuciach, które potrafią przetrwać długie lata, o historii, która staje im na przeszkodzie oraz o męskiej przyjaźni, która nie poddaje się przeciwnościom losu.  „I stąd się zalągł taki pomysł, żeby napisać książkę, która się zaczyna w powstaniu i żeby to powstanie było ważne w tej książce. I ono jest ważne. (...) Chciałam też pokazać różne barwy miłości. Taką miłość rano -- czyli miłość ludzi młodych, i miłość wieczorem -- ludzi starszych, a nawet już bardzo starszych." -- Maria Nurowska .

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – 28 grudnia 2015 roku, godz. 17:00

W rajskiej dolinie wśród zielska – Jacek Hugo-Bader

Zbiór świetnych reportaży z byłego Związku Radzieckiego. W opowieściach ludzi, którzy mniej lub bardziej tęsknią za tą "rajską doliną" uderza całkowity brak szacunku dla wartości życia ludzkiego ze strony państwa. Matki bezskutecznie szukają synów zaginionych na wojnie, marynarzom w płonącym okręcie podwodnym Komsomolec (z głowicami atomowymi) nie pozwala się nadać sygnału SOS, świadomie skazuje się na napromieniowanie mieszkańców okolic tajnego poligonu nuklearnegow Semipałatyńsku, przykłady można mnożyć. Choć minęło kilkanaście lat, to reportaże Jacka Hugo-Badera nie straciły aktualności.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – 30 listopada 2015 roku, godz. 17:00

Jabłoń w ogrodzie, morze jest blisko – Małgorzata Braunek

Wywiad z Małgorzatą Braunek przeprowadzony przez Artura Cieślara jest opowieścią o życiu. O pragnieniach, marzeniach, spełnieniach. O dzieciństwie i wkraczaniu w dorosłość. O wyborach, niekiedy trudnych i bolesnych. O wszystkim, co śmieszy, wzrusza i daje poczucie spełnienia…A wszystko to wplecione w opowieść o rzeczach najważniejszych – aktorstwie, religii i rodzinie. Oleńka z Potopu, Izabela Łęcka z Lalki, Barbara z Domu nad Rozlewiskiem – to tylko nieliczne z jej wielu wybitnych ról. Ról, którymi zachwycała i tych, którymi budziła kontrowersje. Wszyscy znamy ją z ekranów. Piękną i niezależną. Kim jest Małgorzata Braunek, ikona polskiego kina? Aktorką? Artystką? Kreatorką? Czy może po prostu żoną, matką, babcią, podróżniczką, nauczycielką i kobietą spełnioną?

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – 26 października 2015 roku, godz. 17:00

Leśne morze – Igor Newerly

Tragiczne losy Polaków, Rosjan, Chińczyków w mandżurskiej tajdze w latach 1939-44.Straszliwe działania Japończyków. Wszystko na tle cudownej przyrody, wspaniałych opisów z życia i ludzi i zwierząt. Chwilami magiczny świat, a chwilami straszliwy, bez nadziei na życie. Jest i miłość prawdziwa, dobra, lecząca. Jednakże autor obszedł się z nią tak okrutnie, obrócił w niwecz. "Leśne Morze" jest straszliwą tragedią osamotnienia współczesnego człowieka w świecie.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI –29 czerwca 2015 roku, godz. 17:00

Punkty za wierność  – Susanne Frohlich
Bohaterką powieści jest Andrea, żona wybitnego prawnika i matka dwójki dzieci. Wszystko układa się pomyślnie, jak w prawdziwej szczęśliwej rodzinie. Jednak Andrea zaczyna podejrzewać, że jej mąż Christoph ma romans z nową koleżanką z pracy Michelle. Od tego momentu w życiu kobiety dochodzi do całkowitej rewolucji...

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – 25 maja 2015 roku, godz. 17:00

Czyste, nieczyste – Sidonie- Gabrielle Coltte
Książka ta po raz pierwszy została wydana w 1932 roku. Choć poznajemy ją 70 lat później, wciąż wydaje się bardzo nowoczesna i niepokorna, mocno łamiąca
stereotypy dotyczące płci. To bowiem kobieca opowieść, w której narratorka głośno mówi  o zmysłowości, erotyzmie i seksie. To tekst po brzegi wypełniony nieheteronormatywnymi osobami, które w różny sposób radzą sobie na początku XX wieku ze swoja innością. Pikanterii może jeszcze dodać fakt, iż sama autorka przyznaje, iż książka ta jest najbliższa autobiografii.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – 27 kwietnia 2015 roku, godz. 17:00

Co się mieści w dwóch walizkach – Veronika Peters
Autobiograficzna, współczesna opowieść Veroniki, która zdecydowała się
wstąpić do zakonu benedyktynek. Bohaterka powoli poznaje zamknięty mały
świat, rządzący się własnymi prawami. Uczy się teologii, ogrodnictwa, pracuje w księgarni... Autorka ze swadą i w szczegółach opowiada o życiu we wspólnocie. Czy właśnie tego pragnie na zawsze? Odpowiedź przychodzi nieoczekiwanie, z zewnątrz..

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – 30 marca 2015 roku, godz. 17:00

Gottland – Mariusz Szczygieł.
Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy — Gottland — to kraj horroru, smutku i groteski. Książka nie ma nic wspólnego ze stereotypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – 25 lutego 2015 roku, godz. 17:00

Koniec świata w Breslau – Marek Krajewski
Akcja książki ma miejsce w przedwojennym Wrocławiu. Eberhard ma lat 44 i jest w tym czasie żonaty z piękną młodziutką arystokratką - Sophie. Po mieście grasuje zabójca, który w wyszukany sposób zabija ofiary: a to wieszając i zamurowując w ścianie, a to ćwiartując itp. Co najważniejsze - denat ma zawsze w pobliżu kartkę z kalendarza z dniem swojej śmierci. Mock próbuje rozwiązać zagadkę "kalendarzowego mordercy", borykając się równocześnie z problemami małżeńskimi.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – 26 stycznia 2015 roku, godz. 17:00

Prowincja pełna marzeń – Katarzyna Enerlich
Książka ukazuje atmosferę współczesnego Mrągowa. Odkrywamy w niej zatarte   z upływem czasu i z działaniem ludzkim ślady przebogatej i trudnej historii Mazur.