Święto Chleba – Dożynki Powiatowo-Gminne - 16 września, sobota, godz. 12.00

Bazylika Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście, ul. Orła Białego 30

Stadion Miejski, ul. Olsztyńska 14

Stodoła Kultury i parking przy Stodole, ul. Górna 22

Skansen Miejski, ul. Sowińskiego 11

16 września, sobota, godz. 12.00

Święto Chleba – Dożynki Powiatowo-Gminne

To odwołanie się do trudu, kunsztu rolników, rzemieślników i tradycji naszej kultury. To święto wieńczące porę żniw czyli Dożynki w których sołectwa z gminy Dobre Miasto i Powiatu Olsztyńskiego zaprezentują ekspozycje plonów, piękno i dorobek ich miejscowości. Społeczności sołeckie uczestniczą w konkursach na najpiękniejsze stoisko wiejskie, wieniec, a także tradycyjny zestaw chleba ze smalcem i ogórkiem. Po uroczystej Mszy uczestnicy dożynek przejdą barwnym Korowodem na Stadion Miejski gdzie rozpoczną się ceremonie dożynkowe. Oryginalnym wiejskim stoiskom, wystawie wieńców dożynkowych towarzyszyć będzie pokaz łapania dysków przez psy uczestniczące w Ogólnopolskim Turnieju Psich Sztafet Niczuk Cup 2017, pokaz sztuk walki w zapasach i elementach samoobrony  czy konkurs na ujeżdżanie byka. Na ponad pięćdziesięciu stoiskach będziemy mogli otrzymać informacje rolnicze, zgłębić tematykę świata przyrody. Na dożynkowej scenie wystąpią zespoły: Anker, Serduszka, Lelija pod kierunkiem Sylwii Pacholec- Rudol i Dariusza Ejsymonta, Kolosoczok pod kierunkiem Piotra Tabaki, skrzypaczka Magdalena Szymańska, oraz gwiazda wieczoru TOP ONE.

Strefa dzieci: trampoliny, dmuchaniec, malowanie włosów i buzi, bańki mydlane, warsztaty balonowe, zorbing w basenie, strzelaniez broni pneumatycznej dla dzieci i młodzieży, kącik dla najmłodszych z kulkami, gry i zabawy.

Wszystkim atrakcjom towarzyszyć będą wystawy:

- fotografii w Natalii Tejs – „Zapomniane miejsca” – Stodoła Kultury.

- traktorów i maszyn rolniczych fabryki Ursus S.A. – parking przy Stodole Kultury.

- maszyn, urządzeń i narzędzi rolniczych wyprodukowanych w Dobrym Mieście przed II wojną światową przez Fabrikate der Marienhütte Guttstadt ze zbiorów Skansenu Maszyn Rolniczych w Naterkach - parking przy Stodole Kultury w Dobrym Mieście.

- wystawa urządzeń elektronicznych – ultrasonografów z sektora weterynaryjnego oraz medycyny ludzkiej – firma Dramiński S.A.

- wystawa książek rolniczych.

- zwiedzanie Skansenu Miejskiego z ekspozycjami tradycji dobromiejskiego rzemiosła i wystawy „Kobieta”

wynki konkursów - Święto Chleba Dożynki Gminne - 2016

W poszczególnych konkursach komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:

 

najsmaczniejszy chleb:

I miejsce Izabela Mańkowska

II miejsce Sylwia Mastalerczuk

III miejsce Elżbieta Chomej

 

najsmaczniejszy smalec:

I miejsce Jolanta Świdwa

II Miejsce Krystyna Łowczyk

III miejsce Ilona Radzio

 

najsmaczniejszy miód:

I miejsce Julita Baranowska

II miejsce Janusz Podsiadło

III miejsce Krystyna Łowczyk

 

najsmaczniejsze ogórki kiszone:

I miejsce Irena Brun

II miejsce Elżbieta Sienkiewicz

III miejsce Marzanna Wierzbicka

 

najpiękniejszy wieniec dożynkowy:

I miejsce Podleśna

II miejsce Nowa Wieś Mała

III miejsce Stary Dwór

 

najładniejsze stoisko prezentujące wieś

I miejsce Piotraszewo

II miejsce Smolajny  

III miejsce Stary Dwór

 

 

najlepsza nalewka

I miejsce Jadwiga Szybajło

II miejsce Małgorzata Rurik

III miejsce Julita Baranowska

 

najsmaczniejsze ciasto

I miejsce Ilona Radzio

II miejsce Jadwiga Szuszkiewicz

III miejsce Zofia Zygiel

Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy i dziękujemy!

Święto Chleba - Dożynki Gminne w Jesionowie – Gmina Dobre Miasto
Ceremonie dożynkowe to odwołanie się do trudu, kunsztu rolników, rzemieślników i tradycji naszej kultury. To święto wieńczące porę żniw czyli Dożynki, w których sołectwa z gminy Dobre Miasto zaprezentują ekspozycje plonów, piękno i  dorobek ich miejscowości. Społeczności sołeckie uczestniczą w konkursach na najpiękniejsze stoisko wiejskie, wieniec dożynkowy a także wyrobów kulinarnych: najsmaczniejszy chleb, smalec, miód, ogórki kiszone, ciasto, nalewkę. Po uroczystej Mszy w Kościele Św. Marcina z udziałem Grupy Concordia Dobre Miasto uczestnicy dożynek przejdą w korowodzie na boisko. Oryginalnym wiejskim stoiskom, wystawie wieńców dożynkowych towarzyszyć będzie koncert w wykonaniu zespołów: Lelija,  Rozśpiewane Serduszka, Camerton, zespół Sąsiadki, Kapela Jakubowa oraz zabawa taneczna z zespołem Singers. Podczas imprezy odbędzie się Narodowe Czytanie, do zbiorowego czytania fragmentów powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza zaprosi olsztyńska aktorka Irena Telesz-Burczyk. Czytaniu towarzyszyć będzie konkurs wiedzy o powieści i autorze. Każdy z uczestników otrzyma okolicznościowy stempel. Strefa rekreacyjno-sportowa oferuje strzelectwo, łucznictwo, zorbing, malowanie twarzy, zjeżdżalnie dla dzieci oraz pokazy zapaśników. Dożynkom towarzyszyć będzie wystawa Spółki Akcyjnej URSUS najnowszych ciągników: Ursus C 380 M z ładowaczem czołowym, Ursus C 380 z ładowaczem Mikrus oraz prasy rolującej Z 597.

Organizatorzy:  Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dobrym Mieście, Sołectwo Jesionowo

Partnerzy: Ochotnicza Straż Pożarna w Dobrym Mieście, Ochotnicza Straż Pożarna w Jesionowie, Warmiński Bank Spółdzielczy w Dobrym Mieście, Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dobrym Mieście, URSUS spółka akcyjna oddział w Dobrym Mieście, Alicja i Franciszek Siteń.

Święto chleba

Impreza ma na celu promowanie i kultywowanie idei czystości środowiska naturalnego, zdrowego trybu życia, walorów przyrodniczych i turystycznych Gminy Dobre Miasto oraz wszelkiego rodzaju działalności o tematyce ekologicznej. W czasie "Święta Chleba" prezentowane są regionalne produkty oraz proekologiczne technologie.

Adresatem tego wydarzenia jest nie tylko społeczność gminy Dobre Miasto i powiatu olsztyńskiego, ale również całego województwa warmińsko-mazurskiego. Na Święto Chleba zapraszamy mieszkańców z sołectw z gminy Dobre Miasto, twórców ludowych, rolników prowadzących gospodarstwa ekologiczne, przedsiębiorców i okolicznych producentów żywności. Festynowi towarzyszą wystawa pieczywa dobromiejskich piekarni, kiermasze sztuki ludowej, występy zespołów artystycznych.

Każdego roku rozstrzygane są konkursy:

  • na specjały własnej produkcji - chleb, miód, smalec, ogórki, kapustę kiszoną,
  • na prezentację sołectw,
  • na prezentację ekologiczną szkół gminy Dobre Miasto.

Całość corocznie oprawiona jest muzycznie a przestrzeń Parku Przyjaciół Kultury tętni życiem i muzyką do późnych, wieczornych godzin.

Święto Chleba-Dozynki Gminne - 30 sierpnia 2015 - Piotraszewo

Święto Chleba  w Dobrym Mieście to odwołanie się do trudu, kunsztu rolników, rzemieślników i tradycji naszej kultury. To święto wieńczące porę żniw czyli Dożynki, w których sołectwa z gminy Dobre Miasto zaprezentują ekspozycje plonów, piękno i  dorobek ich miejscowości. Społeczności sołeckie uczestniczą w konkursach na najpiękniejsze stoisko wiejskie, wieniec, a także wyrobów kulinarnych: najsmaczniejszy chleb, smalec, miód,  ogórki kiszone, cisto z jabłkami, nalewkę.

Uroczystości Święta Chleba – Dożynek Gminnych organizowanych przez Centrum Kulturalno - Biblioteczne w Dobrym Mieście rozpoczną się w niedzielę, 30 sierpnia o godz. 12:00 Mszą Świętą w zabytkowym  Kościele świętego Bartłomieja Apostoła z II połowy  XIV wieku w Piotraszewie w gminie Dobre Miasto.

Oryginalnym wiejskim stoiskom, wystawie wieńców dożynkowych towarzyszyć będzie koncert folkowy w wykonaniu zespołów: Lelija, Rozśpiewane Serduszka, Camerton, Concordia Dobre Miasto, ŚDPS w Piotraszewie, zespół Okej

W poszczególnych konkursach komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:

 

najsmaczniejszy chleb:

I miejsce Jan Szuszkiewicz

II miejsce Grażyna Lesiuk

III miejsce Anna Pacanowska

 

najsmaczniejszy smalec:

I miejsce Dorota Mandera

II Miejsce Monika Śmielak

III miejsce Agnieszka Jabłońska

 

najsmaczniejszy miód:

I miejsce Julita Baranowska

II miejsce Andrzej Górski

III miejsce Alicja Podsiadło

 

najsmaczniejsze ogórki kiszone:

I miejsce Irena Brun

II miejsce Jacek Zygiel

III miejsce Zofia Klimek

 

najpiękniejszy wieniec dożynkowy:

I miejsce Nowa Wieś Mała

II miejsce Podleśna

III miejsce Bzowiec

 

najładniejsze stoisko prezentujące wieś

I miejsce Stary Dwór 500

II miejsce Smolajny 300

III miejsce Piotraszewo 200

 

najlepsza nalewka

I miejsce Cerkiewnik

II miejsce Stary Dwór

III miejsce Praslity

 

najsmaczniejsze ciasto

I miejsce Stary Dwór

II miejsce Nowa Wieś Mała

III miejsce Praslity

 

 

Święto Chleba - Dożynki Gminne - 7 września, 2014

Święto Chleba -  Dożynki Gminne w Dobrym Mieście to odwołanie się do trudu, kunsztu rolników, rzemieślników i tradycji naszej kultury. To święto wieńczące porę żniw czyli Dożynki,  w których sołectwa z gminy Dobre Miasto zaprezentowali ekspozycje plonów, piękno    i dorobek ich miejscowości. Społeczności sołeckie uczestniczyły w konkursach na najpiękniejsze stoisko wiejskie, wieniec, ciasto z jabłkami, nalewkę,  a także najsmaczniejszy chleb, smalec, miód i ogórki kiszone. Uroczystości Święta Chleba – Dożynek Gminnych organizowane  przez  Centrum Kulturalno - Biblioteczne w Dobrym Mieście rozpoczęły się w niedzielę, 7 września o godz. 11:30 Mszą Świętą w Kościele Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście. Ceremonia Dożynkowa  rozpoczęła się o godzinie 13:00 w Parku Przyjaciół Kultury, w części artystycznej wystąpiły zespoły  Centrum Kulturalno – Bibliotecznego.