III Festiwal Sztuki Czytania - 24-26 listopada 2016

Centrum Kulturalno - Biblioteczne w Dobrym Mieście i Towarzystwo Kultury Teatralnej Warmii i Mazur zapraszają do udziału w  oryginalnym projekcie promującym kulturę żywego słowa – III Festiwalu Sztuki Czytania. Teatr, literatura, czytelnictwo stanowią wspaniałą i naturalną możliwość porozmawiania na poziomie problemowym, ideowym, estetycznym. To wyzwanie  artystyczno - edukacyjne, które staje się ważnym wydarzeniem na mapie kulturalnej województwa warmińsko - mazurskiego. Trzecia edycja, jedynego takiego festiwalu w Polsce odbędzie się w terminie 24 – 26 listopada 2016 roku w Dobrym Mieście.

Festiwal Sztuki Czytania to realizacja idei propagowania kultury języka polskiego jako naczelnej wartości dziedzictwa kulturowego i tożsamości narodowej. Czytelnictwo, kreatywność, artystyczna interpretacja tekstów literackich to główne atrybuty spotkania miłośników literatury. Ogłoszony konkurs na najlepszą interpretację czytanych utworów poetyckich, prozatorskich, scen z dramatów jest adresowany do dzieci, młodzieży i dorosłych z Warmii i Mazur. Różne konwencje teatralnej wizji czytania literatury oceni profesjonalne jury. Podczas pierwszego dnia Festiwalu odbędą się eliminacje w kategorii teatru czytanego przez dzieci i młodzież. Po południu obędzie się projekcja filmu Ekscentrycy  w reż. Janusza Majewskiego, po projekcji zapraszamy spotkanie z Włodzimierzem Kowalewskim autorem powieści i współscenarzystą filmu. W piątkowy wieczór odbędzie się autorskie spotkanie  z Barbarą Kosmowską autorką książek m.in.: „Teren prywatny”, „Pozłacana rybka”, „Kolorowy szalik”. W ostatnim dniu Festiwalu odbędzie się przegląd teatru czytanego przez dorosłych. Finałem Festiwalu będzie Premiera w Teatrze przy stoliku Plankton Artura Nichthausera   w wykonaniu: Wiesławy Szymańskiej-Niemaszek, Ireny Telesz-Burczyk, Anny Lipnickiej, Katarzyny Kropidłowskiej, wprowadzenie Elżbieta Lenkiewicz.

 

 Do pobrania: 

Po Festiwalu...

 

II Festiwal Sztuki Czytania – 26- 28 listopada 2015  Dobre Miasto

 

Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dobrym Mieście i Towarzystwo Kultury Teatralnej Warmii i Mazur byli organizatorami II Festiwalu Sztuki Czytania, który odbył się 26–28 listopada w Dobrym Mieście.

W pierwszym dniu Festiwalu odbył się przegląd konkursowy sztuki czytania w kategorii dzieci i młodzieży, w której wzięło udział 120 uczestników konkursu. Jury w składzie: Andrzej Fabisiak, Wiesława Szymańska – Niemaszek i Elżbieta Lenkiewicz przyznało I miejsce Annie Wołodźko, Kami Włodarskiej, Rafałowi Kierzkowskiemu, Przemysławowi Kierzkowskiemu, Remigiuszowi Piekutowi z Zespołu Szkół w Dobrym Mieście za interpretacje fragmentu książki „110 ulic” Małgorzaty Gutowskiej - Adamczyk,    II miejsce zajęli: Barbara Puszcz, Dominika z Gimnazjum nr 1 w Lidzbarku Warmińskim  za interpretację fragmentu książki „Wiedźmy” Roald’a Dahl’a,  III miejsce Nadia Serwach, Dominika Trubiło z Młodzieżowego Domu Kultury w Lidzbarku Warmińskim za interpretację fragmentu książki „Rozmowa z kamieniem” Wisławy Szymborskiej. Ponadto jury przyznało wyróżnienia: Alicji Bogdanowicz, Idzie Stasiowskiej, Juli Pietnoczce ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dobrym Mieście za interpretację fragmentu książki „Ferdynand Wspaniały” Ludwika Jerzego Kerna. Nagrodę indywidualną  za interpretację roli w „Wiedźmach” Roald;a Dahl;a przypadło Barbarze Puszcz, która otrzymała czytnik e-book ufundowany przez Związek Gmina Warmińsko-Mazurskich. Każdy z uczestników otrzymał dyplom uczestnictwa, zaś laureaci otrzymali nagrody książkowe. Po południu odbyło się spotkanie autorskie z Joanną Szczepkowską autorką książki m.in. „Wygrasz jak przegrasz”. W piątek w południe odbyło się spotkanie autorskie z Wojciechem Kujawskim, który opowiedział  o swoim cyklu książek o Szlakach wodnych m.in.: „Pasłęka, „Krutynia”, „Niegocin”. W spotkaniu wzięła udział młodzież z dobromiejskich szkół, która z zainteresowaniem poznawała tajniki warsztatu autora i przygody z pisaniem książek. Wieczorem w audycji na żywo Radia Olsztyn Ewa Zdrojkowska – dziennikarka olsztyńskiego radia rozmawiała z Wojciechem Bonowiczem – poetą, publicystą, dziennikarzem, autorem głośnej biografii ks. Józefa Tischnera o jego twórczości oraz książek dla dorosłych i dla dzieci. W ostatnim dniu Festiwalu odbył się przegląd konkursowy sztuki czytania w kategorii dorosłych,  w  której wzięło udział ponad 30 uczestników. Jury, pod przewodnictwem Dyrektora CKB Andrzeja Fabisiaka,  bardzo wysoko oceniło poziom artystyczny prezentacji przyznając ex aequo  dwa  I miejsca dla Spółdzielni Mieszkaniowej Jedność w Ostródzie za interpretację tekstu „Drewniana miska” Edmunda Morrisa oraz Teatrowi Pallicho z CKB w Dobrym Mieście za interpretację fragmentu opowiadań „Żywoty Świętych Osiedlowych” Lidii Amejko, II miejsce zajął Lidzbarski Dom Kultury za prezentację utworu „Świteź” Adama Mickiewicza, III miejsce zdobył Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Olsztynie  za przeczytanie felietonów Joanny Szczepkowskiej „Idzie nowe”. Każdy z uczestników otrzymał nagrodę książkową i dyplom za udział w Festiwalu.  Przeglądom towarzyszyły warsztaty  z zakresu sztuki czytania.

Finałem Festiwalu była premiera w Teatrze przy stoliku jednoaktówek Antoniego Czechowa „Oświadczyny, „Niedźwiedź”, w wykonaniu Wiesławy Szymańskiej – Niemaszek, Grzegorza Jurkiewicza, Radosława Hebala. O koncepcji teatru i twórczości A. Czechowa mówiła Elżbieta Lenkiewicz. Podczas II Festiwalu Sztuki Czytania mieliśmy możliwość obejrzeć wystawę fotografii starodruków i książek z XIX wieku pt. „Zdmuchnąć kurz…”, kupić nowości wydawnicze Naszych gości i nabyć książkę  z drugiej ręki.

 II Festiwal Sztuki Czytania należy uznać za sukces artystyczny i frekwencyjny. Zainteresowanie publiczności, nagłośnienie medialne: Gazety Wyborczej, miesięcznika Bez wierszówki, Radia Olsztyn, TVP Olsztyn, stanowią argumenty pozytywnej oceny Festiwalu Sztuki Czytania jako imprezy promującej czytelnictwo, język polski i sztukę czytania.

Czytelnictwo, kreatywność, artystyczna interpretacja tekstów literackich,  to główne atrybuty spotkania miłośników literatury. Ogłoszony konkurs na najlepszą interpretację czytanych utworów poetyckich, prozatorskich, scen z dramatów był adresowany do dzieci, młodzieży i dorosłych. Ogółem, w Festiwalu wzięło udział ponad 300 osób, co dobitnie świadczy o dużym zainteresowaniu imprezą. Festiwal z powodzeniem realizuje kulturotwórcze działania na Warmii i Mazurach.

Festiwal częściowo został sfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego w ramach projektu – „Warmia i Mazury regionem sztuki słowa” oraz Programu „Działaj Lokalnie IX Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z Lokalną Grupą Działania Warmiński Zakątek”

Podziękowania należą się naszym partnerom: Wspólnocie Kulturowej Borussia Olsztyn, Instytutowi Książki,  Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie, Ośrodkowi Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, Związkowi Gmin Warmińsko – Mazurskich.  

 

 

 

Festiwal Sztuki Czytania - 26 - 28 listopada 2015

Festiwal Sztuki Czytania - 26 - 28 listopada 2015

Centrum Kulturalno - Biblioteczne w Dobrym Mieście i Towarzystwo Kultury Teatralnej Warmii i Mazur zapraszają do udziału w  oryginalnym projekcie promującym kulturę żywego słowa – II Festiwalu Sztuki Czytania. Teatr, literatura, czytelnictwo stanowią wspaniałą i naturalną możliwość porozmawiania na poziomie problemowym, ideowym, estetycznym. To wyzwanie  artystyczno - edukacyjne, które staje się ważnym wydarzeniem na mapie kulturalnej województwa warmińsko - mazurskiego. Druga edycja, jedynego takiego festiwalu w Polsce odbędzie się w terminie 26 – 28 listopada 2015 roku w Dobrym Mieście.          

Festiwal Sztuki Czytania to realizacja idei propagowania kultury języka polskiego jako naczelnej wartości dziedzictwa kulturowego i tożsamości narodowej. Czytelnictwo, kreatywność, artystyczna interpretacja tekstów literackich to główne atrybuty spotkania miłośników literatury. Ogłoszony konkurs na najlepszą interpretację czytanych utworów poetyckich, prozatorskich, scen z dramatów jest adresowany do dzieci, młodzieży i dorosłych z Warmii i Mazur. Różne konwencje teatralnej wizji czytania literatury oceni profesjonalne jury. Podczas pierwszego dnia Festiwalu odbędą się eliminacje w kategorii teatru czytanego przez dzieci i młodzież. Po południu naszym gościem będzie wybitna aktorka Joanna Szczepkowska autorka książki „Wygrasz jak przegrasz”. W piątkowe południe odbędzie się autorskie spotkanie  z Wojciechem Kujawskim autorem książek m.in.: „Pasłęka. Szlak wodny”, „Krutynia. Szlak wodny”, „Niegocin. Szlak  wodny”. Wieczorem w audycji na żywo Radia Olsztyn Ewa Zdrojkowska – dziennikarka olsztyńskiego radia będzie rozmawiała z Wojciechem Bonowiczem – poetą, publicystą, dziennikarzem, autorem głośnej biografii ks. Józefa Tischnera. W ostatnim dniu Festiwalu odbędzie się przegląd teatru czytanego przez dorosłych. Finałem Festiwalu będzie Premiera w Teatrze przy stoliku jednoaktówek  Antoniego Czechowa – „Oświadczyny” i „Niedźwiedź” w wykonaniu olsztyńskich aktorów.

Festiwalowi towarzyszyć będą:

- „Zdmuchnąć kurz…” - wystawa fotografii starodruków i książek z XIX wieku oraz czasopism, planów z przełomu XIX/XX wieku  po pracach konserwatorsko-restauratorskich

-  Książka z drugiej ręki – kiermasz

-  Nowości wydawnicze - stoisko dobrej ksiązki

Informacje i kontakt: www.ckbdobremiasto.pl, tel.89 6161591, adres: Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dobrym Mieście, ul. Górna 1A, 11-040 Dobre Miasto

 

Dokumenty do pobrania

Joanna Szczepkowska

Wybitna aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, pisarka i felietonistka autorka najnowszej książki "Wygrasz jak przegrasz". To książka o wartościach, trudnych, o życiu znanej osoby, która za wyrażanie własnego zdania płaci samotnością, ma jednak poczucie sensu i wierzy w to, co robi. Druga część sagi rodzinnej Joanny Szczepkowskie. Pierwsza część jej rodzinnej sagi, pt. "Kto ty jesteś" skończyła się na 1989 roku.

Ewa Zdrojkowska

Dziennikarka radiowa, inicjatorka wielu przedsięwzięć poza antenowych. Pomysłodawczyni m.in. „Niedzieli w Muzeum” – cyklu comiesięcznych spotkań na antenie Radia Olsztyn i w Muzeum Warmii i Mazur.  Autorka audycji „Rozmówki polsko – polskie”, w której gośćmi byli znani pisarze, historycy literatury i ludzie kultury. Autorka wielu wywiadów radiowych z wybitnymi przedstawicielami kultury polskiej.

Wojciech Bonowicz

Poeta, biograf, publicysta, felietonista, redaktor. Współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Znakiem” i gazetą mówioną „Gadający pies”. Ostatnio wydał ilustrowaną przez Bartosza „Fisza” Waglewskiego książkę Bajki Misia Fisia (2012). Ponadto jest autorem książek biograficznych o Józefie Tischnerze (Tischner, 2001; Kapelusz na wodzie, 2010) i książek-wywiadów z Janiną Ochojską, o. Leonem Knabitem, Tomaszem Węcławskim i ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim. Chętnie współpracuje z muzykami rockowymi: wystąpił gościnnie na płytach zespołu Lesers Bend Lesers Bend i Ep, udziela się  także na koncertach Kim Nowak, Pablopavo i Świetlików. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike (2002, 2007). Laureat (między innymi) Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii poezji (2007). W 2014 nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.  

 

 

Wojciech Kujawski

Wydawca, podróżnik, sportowiec, autor wielu ciekawych książek m.in. "Pasłęka. Szlak wodny", "Krutynia. Szlak wodny", "Niegocin. Szlag wodny". Dziewięć pieczołowicie wydanych tomów z pocztówkami i zdjęciami dawnych Mazur i Warmii. Plus opisy, korzystające z ciekawych, rzadkich, bądź zapomnianych źródeł. Można lecieć po kolei, można sobie skakać wybierając interesujące nas okolice, wsie i miasteczka.  Kiedyś pracownik korporacji, od dwóch dekad kolekcjoner unikatowych pocztówek, mistrz nurkowania na orientację, wielbiciel swych rodzinnych stron, od blisko 10 lat publikuje kolejne pięknie wydane albumy. Sam je pisze, składa i dystrybuuje Książki Wojciecha Kujawskiego są książkami o historii, ale odnoszą się także do dziedzictwa przyrodniczego Warmii i Mazur. Poprzez umiejętne łączenie słowa i obrazu opowiada o bardzo indywidualnym, autorskim widzeniu naszego regionu tysiąca jezior.

I Festiwal Sztuki Czytania - 27-29 listopada - podsumowanie

I Festiwal Sztuki Czytania – 27- 29 listopada -  Dobre Miasto
Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dobrym Mieście i Towarzystwo Kultury Teatralnej Warmii i Mazur byli organizatorami I Festiwalu Sztuki Czytania, który odbył się 27–29 listopada w Dobrym Mieście.W pierwszy dniu Festiwalu odbył się przegląd konkursowy sztuki czytania w kategorii młodzieży, w której wzięło udział ponad 60 uczestników. I miejsce zdobyli: Alicja Bogdanowicz, Weronika Kij, Natalia Kapczyńska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dobrym Mieście za interpretacje fragmentu książki „Chatka Puchatka” A.A. Milne , II miejsce zajęli Wiktoria Stomska, Zofia Czaplińska, Katarzyna Łagódka, Jan Jastrzębski, Amelia Bobrowicz, Dominika Szwed, Aleksandra Sokołowska z Zespołu Szkół w Dywitach za interpretację wiersza L.J. Kerna „Proszę Słonia” oraz III miejsce Jakub Huście, Jakub Kościelski ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dobrym Mieście za interpretację fragmentu książki „Tata, a Marcin powiedział” M. Gutowskiej-Adamczyk. Każdy z uczestników otrzymał dyplom uczestnictwa, zaś laureaci otrzymali nagrody książkowe. Po południu odbyło się spotkanie autorskie       z Małgorzatą Kalicińską, fragmenty powieści „Dom nad rozlewiskiem” przeczytała aktorka Irena Telesz-Burczyk. W piątek przed południem odbyło się spotkanie autorskie z Edwardem Cyfusem, który opowiedział o swoich książkach, Elementarz Warmiński, Moja Warmia, Warmińska saga. W spotkaniu wzięła udział młodzież z dobromiejskich szkół, która z zainteresowaniem poznawała  historię i kulturę  Warmii i Mazur. Wieczorem w audycji na żywo Radia Olsztyn Ewa Zdrojkowska – dziennikarka olsztyńskiego radia rozmawiała z Jarosławem Mikołajewskim – poetą, powieściopisarzem o jego twórczości dla dorosłych i dla dzieci, o ostatnim tomiku poezji „Wyręka” oraz publikacji „Rozmowy z Julią Hartwing”.  W ostatnim dniu Festiwalu odbył się przegląd konkursowy sztuki czytania w kategorii dorosłych,  w której wzięło udział ponad 30 uczestników. Jury, pod przewodnictwem aktorki Ireny Telesz-Burczyk, bardzo wysoko oceniło poziom artystyczny prezentacji przyznając        ex aequo  dwa I miejsce dla: Jolanty Kłoczewskiej, Marka Gardzielewskiego z GOK – u z Gietrzwałdu za interpretację fragmentu dramatu „Świeczka zgasła” A. Fredry oraz Hanny Fogel, Danuty Nowickiej, Marii Paczkowskiej, Danuty Wachowskiej z Instytutu Kultury Chrześcijańskiej za interpretację utworów „A Pana to zna” J. Tuwima, II miejsce Janina Bystrzycka, Irena Szyszkowska, Lidia Warchoł, Elżbieta Piekarska z CKB w Dobrym Mieście za interpretację fragmentu dramatu „Końskie nazwisko”  A. Czechow, III miejsce zdobyli Piotr Szczepański, Zofia Dawidson, Krystyna Łapa, Krzysztof Margol ze Stowarzyszenia Wioska garncarska z Kamionki za interpretację wierszy W. Szymborskiej. Każdy z uczestników otrzymał dyplom za udział w Festiwalu, a laureaci otrzymali nagrody książkowe oraz fotografie z pejzażem Dobrego Miasta autorstwa Jerzego Walugi. Przeglądom towarzyszyły warsztaty  z zakresu sztuki czytania z uczestnikami.Po południu odbyło się spotkanie z pisarzem Jerzym Niemczukiem, ukazujące kulisy nad serialem Ranczo oraz najnowszej książki „Bat na koty”, której fragmenty książki przeczytał aktor Marcin Kiszluk. Finałem Festiwalu była prapremiera w Teatrze przy stoliku dramatu – „Lepsza”- Jerzego Szczudlika. I Festiwal Sztuki Czytania należy uznać za sukces artystyczny i frekwencyjny. Zainteresowanie publiczności, nagłośnienie medialne: Gazety Olsztyńskiej, Gazety Wyborczej, Radia Olsztyn, Gazety Warmińskiej, oraz specjalne wydanie Opinii w TVP Olsztyn, w której wzięli udział Elżbieta Lenkiewicz i Andrzej Fabisiak, stanowią argumenty pozytywnej oceny Festiwalu Sztuki Czytania jako imprezy promującej czytelnictwo, język polski i sztukę czytania. Czytelnictwo, kreatywność, artystyczna interpretacja tekstów literackich,  to główne atrybuty spotkania miłośników literatury. Ogłoszony konkurs na najlepszą interpretację czytanych utworów poetyckich, prozatorskich, scen z dramatów był adresowany do dzieci, młodzieży i dorosłych. Ogółem, w Festiwalu wzięło udział ponad 600 osób, co dobitnie świadczy o dużym zainteresowaniu imprezy. Festiwal z powodzeniem realizuje kulturotwórcze działania na Warmii i Mazurach.  

To realizacja idei propagowania języka polskiego jako naczelnej wartości dziedzictwa kulturowego i tożsamości narodowej, Czytelnictwo, kreatywność, artystyczna interpretacja tekstów literackich to główne atrybuty spotkania miłośników literatury. Ogłoszony konkurs na najlepszą interpretację czytanych utworów poetyckich, prozatorskich, scen z dramatów jest adresowany do dzieci, młodzieży i dorosłych z Warmii i Mazur. Różne konwencje teatralnej wizji czytania literatury oceni profesjonalne jury. Podczas Festiwalu odbędą się spotkania z pisarzami, prezentacje teatru czytanego przez wybitnych aktorów polskich, warsztaty sztuki czytania.

dokumenty do pobrania

 program do pobrania

link do zdjęć: ckbdobremiasto.pl/galeria/i-festiwal-sztuki-czytania/

Ewa Zdrojkowska

Dziennikarka radiowa, inicjatorka wielu przedsięwzięć poza antenowych. Pomysłodawczyni m.in. „Niedzieli w Muzeum” – cyklu comiesięcznych spotkań na antenie Radia Olsztyn i w Muzeum Warmii i Mazur.  Autorka audycji „Rozmówki polsko – polskie”, w której gośćmi byli znani pisarze, historycy literatury i ludzie kultury.Autorka wielu wywiadów radiowych z wybitnymi przedstawicielami kultury polskiej.

Irena Telesz - Burczyk

Aktorka teatralna - obecnie Teatru im. Jaracza w Olsztynie. Zagrała liczne role adaptacjach dramatów Williama Szekspira, m.in. Lady Makbet oraz Hekate w Makbecie, Księżną Yorku w Ryszardzie III i Królową Gertrudę w Hamlecie. W bogatym  dorobku aktorskim znalazło się wiele kreacji, nagradzanych przez publiczność w plebiscycie na Teatralną Kreację roku.

Małgorzata Kalicińska

Powieściopisarka , autorka bestselerowych powieści  : Dom nad rozlewiskiem,  Powroty nad rozlewiskiem, Miłość nad rozlewiskiem, Fikołki na trzepaku, Zwyczajny facet, Lilka, Kochana moja - rozmowa przez ocean. Na podstawie powieści powstał popularny serial telewizyjny.

Jarosław Mikołajewski

Poeta, pisarz i tłumacz z języka włoskiego, autor książek dla dziecii. Laureat m.in. nagród im. Kazimiery Iłłakowiczówny im. Barbary Sadowskiej  oraz Nagrody Literackiej m. st. Warszawy . W 2012 roku nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”. Autor najnowszego tomiku poezji  - Wyręka, oraz nowej książki Rozmowy z Julią Hartwing.

Jerzy Szczudlik

Na co dzień publikuje swoje wiersze w Gazecie Gietrzwadzkiej jego twórczość prezentowana była także w Gazecie Olsztyńskiej oraz na licznych spotkaniach autorskich organizowanych w różnych miejscach na terenie Warmii i Mazur. Dotychczas opublikował tomiki wierszy: Limeryki warmińskie i unijne, 30 listów do Marii, Niefilozof, Limeryki z okien bryki (2009)W 2011 r. ukazała się jego książka Cogito ergo... zoom, zawierająca monodramy zainspirowane teatrem. Jest też autorem piosenek dla Wspaniałego Teatru bez Nazwy oraz zespołu muzycznego M5. Jego sztuki „Proszony gość”, „Jubileusz” i „Poskromienie muzy” zostały zrealizowane przez aktorów Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie w cyklu Teatr przy Stoliku.

Jerzy Niemczuk

Prozaik, komediopisarz, scenarzysta, autor słuchowisk i książek dla dzieci. Twórca scenariuszy  bardzo popularnych  seriali i filmów fabularnych, m.in. Siła wyższa, Stacyjka. Współscenarzysta kultowego serialu Ranczo.

Edward Cyfus

Warmiński  działacz regionalny, autor publikacji i pogadanek w gwarze warmińskiej. Od tej pory pracuje jako inspektor ds. promocji i kultury w Urzędzie Gminy Purda. Od marca 2010 pisze gawędy w gwarze drukowane w lokalnym dodatku do "Gazety Wyborczej" pod pseudonimem "Wosz Klyjmens". Autor Warmińskiej sagi, a życie toczy się dalej oraz opowieści Moja Warmia.