Wernisaż Jolanty Niedzieli Chudzik - 6 lipca, 2019, godz. 17:00 - Skansen Miejski, ul. Sowińskiego w Dobrym Mieście

To cykl pejzaży na granicy realizmu i abstrakcji.
Fragmenty Natury, w których można się zanurzyć, zniknąć, odnaleźć na nowo.
Jeśli pojawia się postać, stapiają się w jedno.
Powoli znika granica pomiędzy Tobą a Nią i jeśli zaufasz tej subtelnej transformacji, usłyszysz prawdziwą Ciszę.

Poprzez minimalną formę i kolor próbuję oddać ten niesamowity spokój i w jakimś sensie poczucie bezpieczeństwa, którym w ostatnim czasie "obdarza mnie" Natura.

Zapraszam na zielony spacer

Jolanta Niedziela-Chudzik - w 2000 r. ukończyła wychowanie plastyczne na UWM . Od siedmiu lat mieszkanka warmińskiej wsi. W pracowni nad samym jeziorem tworzy obrazy, lalki, ceramikę. Prowadzi zajęcia artystyczne. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.

https://www.facebook.com/events/615075175652974/?ti=icl

Wernisaż malarstwa, rysunku i grafiki - Ntalia Sara Likas - 18 maja, godz. 19:00 - Skansen Miejski

Natalia Sara Likas ukończyła Edukację Artystyczną na UWM, obecnie mieszka w Toruniu i tworzy dla Den of Imagination, oraz fascynuję ją kultura japońska, którą wykorzystuje w technikach malarstwa, rysunku oraz grafiki.

Wystawa otwarta do 30 czerwca, 2019

Warmińskie historie miłosne w portretach ślubnych zaklęte - 11 kwietnia, godz. 18:00 - Skansen Miejski, ul. J. Sowińskiego 11, Dobre Miasto

Serdecznie zapraszamy na wystawę fotografii ukazującą tradycje ceremonii ślubnej z przełomu XIX i XX wieku, które zostały odnalezione w warmińskich domach naszych rodzin. Zachowane oryginalne portrety odzwierciedlają kulturę i obyczaje ślubne na Warmii.

Wernisaż malarstwa Elżbieta Boniecka - Milowicz - 9 stycznia, godz. 18:00 - Skansen Miejski, ul. J. Sowińskiego 11

Urodziłam się w Gdańsku. Nieco obserwacji życia i studia
w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych  ( obecnie ASP) w Gdańsku spowodowały, że nauczyłam się tworzyć, realizuję swoje zainteresowania i marzenia. Dyplom uzyskałam w 1982 roku na Wydziale Architektury Wnętrz
i Wzornictwa Przemysłowego. Malarstwa uczyłam się w pracowni, pod kierunkiem znakomitego mistrza prof. Kiejstuta Bereźnickiego. Projektuję wnętrza, maluję i rysuję. Mieszam ze sobą różne techniki. Tematy, które poruszam dotyczą wszystkiego co nas otacza i integralnie łączy się z naturą. Brałam udział w wielu wystawach polskich i zagranicznych (Kanada, Francja, Anglia, Azory - Portugalia, Niemcy, Szwecja, Włochy, Dania, Chorwacja). W 2003 r. związałam się  z grupą artystyczną Try'kot oraz Eu Art. Museum, a od 2005 r. z artystycznym warmińsko-mazurskim Stowarzyszeniem Areszt Sztuki działając w zarządzie drugą kadencję. Obecnie mieszkam i tworzę w Olsztynie. W 2013 r. byłam pomysłodawcą i koordynatorem realizacji makiety starówki olsztyńskiej, odlanej z brązu, która stanęła na Rynku Starego Miasta w Olsztynie. W latach 2007-2013r. jako architekt wnętrz, brałam udział w realizacji programu Opera-cyjnego Rozwoju Polski Wschodniej, przy tworzeniu komplek-sów naukowo-dydaktycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, jako architekt wnętrz. Za działalność artystyczną, otrzymałam nagrody: Prezydenta Miasta Olsztyna oraz  Mar-szałka  Województwa Warmińsko  Mazurskiego. W 2012 r. otrzymałam od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Moje credo
Czerń i biel, walory szarości.
Kolor.
Uważna kreska.
Miękko, chwilami drapieżnie.
Różnie. Człowiek.
Nie na niby.
Z serca.

Z POWOJENNYCH ALBUMÓW DOBROMIESZCZAN

Z POWOJENNYCH ALBUMÓW DOBROMIESZCZAN
Zachęcamy dobromieszczan do tworzenia wystawy dotyczącej historii ludzi, architektury, krajobrazu. Udostępnione fotografie z lat 50. i 70. zostaną zeskanowane i poddane obróbce graficznej, a oryginały wrócą do właścicieli.
Fotografie prosimy dostarczyć do Skansenu Miejskiego w Dobrym Mieście do 9 września
Otwarcie wystawy 15 września 2018 r. podczas Europejskich dni dziedzictwa

Wystawa malarstwa – Anna Pierzycka Sztorc - 15 listopada godz. 18:00 - Skansen Miejski, ul J. Sowińskiego 11

Tomasz Pierzycki napisał: wyobraź sobie spacer o świcie, spacer przez łąki pełne kwiatów. Nie zawsze jest pogodnie; kolory zduszone, kształty rozchwiane. Nie zawsze jest ciepło. Czasem jest mokro, też od łez. Wieje wiatr, trawy falują ciągłą zmianą. Jednak zawsze znowu wstanie słońce co rozgania chmury, daje moc i nadzieję. Wiesz to.
Takie jest życie mojej mamy, jego zwierciadłem jest malarstwo – może nie zobaczysz tu tęczy, ale na pewno siłę, pomimo przeciwności. Znam ją, wiem to.
Wystawa otwarta do 
21 grudnia 2018

Z POWOJENNYCH ALBUMÓW DOBROMIESZCZAN

Zachęcamy dobromieszczan do tworzenia wystawy dotyczącej historii ludzi, architektury, krajobrazu. Udostępnione fotografie z lat 50. i 70. zostaną zeskanowane i poddane obróbce graficznej, a oryginały wrócą do właścicieli.
Fotografie prosimy dostarczyć do Skansenu Miejskiego w Dobrym Mieście do 9 września
Otwarcie wystawy 15 września 2018 r. podczas Europejskich dni dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa Niepodległa dla wszystkich - 15 września, godz. 18:00 - CKB, Salon Artystyczny, ul.Górna 1a

Wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.
Fotografie dobromieszczan w zabytkowych przestrzeniach architektury miejskiej
Wystawa z okazji zakończenia wakacyjnego projektu fotograficznego, integrującego społeczność lokalną. Tematem fotografii będą mieszkańcy miasta w przestrzeni jego zabytkowej zabudowy. Zdjęcia będą utrzymane w klimacie lat II Wojny Światowej.
Z powojennych albumów dobromieszczan
Wystawa archiwalnych fotografii mieszkańców Dobrego Miasta
z okresu powojennego.
Zabytkowe sprzęty radiotechniczne. Patefony i gramofony
z kolekcji Jacka Gryszkiewicza
Mieszkaniec Dobrego Miasta opowie o swojej pasji i zaprezentuje zabytkowe obiekty ze swojej kolekcji.

UWAGA! Po Dniach Dziedzictwa wystawy fotografii prezentowane będą w salach Skansenu Miejskiego,
ul. J. Sowińskiego 11 od 22 września do 10 listopada.

Mistrzowie Świata Sztuki - Toulouse-Lautrec - grafika - 8 sierpnia,2018- Skansen Miejski, ul. J. Sowińskiego 11

Wernisaż oryginalnych grafik genialnego artysty belle epoque. Henri Marie Raymond de Toulouse-Lautrec-Monfa (1864-1901), malarz i grafik francuski. Jeden z czołowych przedstawicieli postimpresjonizmu. Studiował
w Paryżu. W 1885 osiadł na Montmartre. Indywidualny, ekspresyjny styl zawdzięczał wpływom grafiki japońskiej i malarstwa impresjonistów (zwłaszcza E. Degasa). Stosował charakterystyczną dla impresjonizmu wycinkowość ujęcia, dążył do uchwycenia ruchu - tematów dostarczało mu życie Paryża końca XIX w. (kawiarnie, teatry, szpitale, ulice, ogródki, cyrk). W pracach portretowych operował chętnie elementami karykatury. Wielkie znaczenie ma twórczość graficzna Toulouse-Lautreca, szczególnie jego plakaty - np. Moulin Rouge (1891), Divan japonais (1892), Jane Avril (1898) - które wyróżnia syntetyczna forma i płaska plama koloru. Inne prace: W cyrku Fernando (1888), Portret matki (1887), Taniec w Moulin Rouge (1892), W salonie przy Rue des Moulins (1894), Modystka (1900). Ponadto dekoracja ścienna w kabarecie Mirliton na Montmartre (1886), ilustracje w czasopismach i w Histoire naturelle  J. Rénarda (1899).
 Wystawa otwarta do 18 września

Moje inspiracje - wystawa fotografii Anny Smekli - 16 listopada, godz. 17:00 - Skansen Miejski, ul. Sowińskigo 11

Anna Smekla - mieszkanka Dobrego Miasta, odkąd pamięta robiła zdjęcia interesujących ją rzeczy i ludzi. Tak jak wielu z nas na początku dokumentowała rodzinne uroczystości oraz chwile z przyjaciółmi, by po pewnym czasie znaleźć w sobie odwagę i wykonać bardziej artystyczne fotografie. Czas spędzony nad zwykłym hobby zamienił się w pasję, rozwijaną


Wstęp wolny, wystawa otwarta do 22 grudnia 2017

Krajobraz Warmii to obraz pól, gospodarstw kolonialnych krytych czerwoną dachówką, kościołów i dzwonnic z czerwonej cegły oraz przydrożnych kapliczek malowniczo wkomponowanych w aleje starych drzew. Prace plastyczne wykonane w technice pasteli oraz malarstwa akrylem przedstawiają architekturę i krajobraz warmińskich miasteczek, które odwiedziła autorka podczas podróży po w Polsce.

Anastazja Fietisowa - Urodziła się 22 maja 1951 r. w Brześciu na Białorusi w rodzinie Iwana Fietisowa (malarza portrecisty). Po szkole średniej uczyła się w wyższej szkole muzycznej w Mińsku na kierunku dyrygentura. W 1982 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Mińsku, gdzie zdobyła zawód projektanta wnętrz. W 1993 r. studiowała sztuki wizualne w eksperymentalnej uczelni plastycznej w Moskwie pod kierunkiem prof. Eugeniusza Rosenbluma.

Mistrzowie Świata Sztuki Kobieta - 8 sierpnia, godz. 18:00 - Skansen Miejski, ul. Sowińskiego 11

Wernisaż wystawy dzieł artystów:
Albrecht Durer, Rembrandt van Rijn, Cornelius van Dalen,  Henri de Toulouse – Lautrec, Auguste Renoir, Pablo Picasso, Marc Chagall, Salvador Dali, Stefan Rassalski, Franciszek Starowiejski, Paweł Steller, Wladysław Żurawski, Stanisław Raczyński, Anna Thornhill, Maciej Pawlikowski, Marlena Witkowska, Andrzej Strumiłło, Gross Chaim, Olivier Priebe, Jim Jonson, Dorota Nowosad, Peter Schlangenbader, Nanuli Burduli Taliashvili, Frederic Bouche, Peter Keil, Green Valerie. Kolekcja dzieł wybitnych artystów, dla których inspiracją twórczą stała się KOBIETA. Jaki obraz kobiet wyłania nam się z ponad  40 dzieł?  Kobieta jako świętość, jako matka, żona, kochanka, symbol erotyzmu i piękna? Na drzeworycie Durera „Męczeństwo św. Katarzyny'' widzimy dzielną i dumną kobietę, która za kilka chwil zginie za swoje ideały i wiarę. Kobiety o delikatnej uro-dzie, ale jednocześnie pewne siebie możemy podziwiać na litografiach Augusta Renoira.  Kobiety pewne swojej seksualności oglądamy na licznych aktach Jima Jonsona, Anny Thornhill, Macieja Pawlikowskiego. U Picassa oglądamy sceny z pracowni artysty-rzeźbiarza  pracującego z modelką nad nowym dziełem. Chagall jak zwykle umieszcza swoje postacie w bajkowej scenerii.  Z młodością i pewnością siebie, niekiedy dumą, mamy zestawioną starość, m. in.  w doskonałym drzeworycie Pawła Stellera i rysunkach Marleny Witkowskiej.  Stefan Rassalski i Stanisław Raczyński pokazują kobiety przy pracy: na polu i w domu. Władysław Żurawski na swoim drzeworycie przedstawia matkę karmiącą. Z kolei z grafik Starowieyskiego, Dalego, Bouche wyłania się nam inny wizerunek kobiet, które odsłaniają mroczną stronę swojej duszy. Peter Keil, Oliver Priebe i Peter Schlangenbader - niemieccy artyści współcześni postać kobiety przedstawiają z nowoczesną, subiektywną swobodą. Wraz ze zmianą ideału piękna, zmienia się także postrzeganie kobiet przez artystów.  Na wystawie można podziwiać prace wykonane w wielu technikach: obrazy olejne, akrylowe, akwaforty, litografie, drzeworyty, linoryty i fotografie.

Wstęp wolny!

 

Wielki nieznany. Johann Larass i jego ogrody - 22 kwietnia, godz. 16:00 - Skansen Miejski, ul. J. Sowińskiego 11

Wystawa obejmuje wybrane archiwalne projekty twórcy ogrodów i parków zrealizowane na terenie Prus Wschodnich i Zachodnich. W projektach reprezentował styl swobodnych ogrodów krajobrazowych, w nurcie naturalistycznym, typowym dla XIX wieku. Cechą charakterystyczną jego parków był również system powiązań widokowych, dzięki którym zyskał miano „malarza krajobrazu”. Sława nazwiska Larass jest żywa do dzisiaj. Nazwisko to wymieniane jest w każdej niemal pracy poświęconej historii ogrodów w Polsce czy Europie. Bogato zachowana jest dokumentacja techni-czna projektowanych przez nich założeń. Nie jest ona jednak znana szerszemu odbiorcy, spoza środowiska projektantów ogrodów, a jej walory estetyczne i pozna-wcze są ogromne i godne rozpropagowania. I ten cel przyświeca idei wystawy. Projekt przygotowany przez Katedrę Architektury Krajobrazu UWM, Archiwum Państwowe w Olsztynie
i w Bydgoszczy, Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, Fundacji Moda na Warmię i Mazury.

Wystawa otwarta do 14 maja.

Bajkowe przestrzenie - Wystawa malarstwa olejnego Magdaleny Lewkowicz - 11 lutego, godz. 18:00 - Skansen Miejski, ul. J. Sowińskiego

Obrazy Magdaleny Lewkowicz ilustrują nie tylko zakres zainteresowań autorki czy cechy warsztatu, ale przede wszystkim odkrywają osobowość malarki. Oto obserwujemy rzeczywistość postrzeganą przez optymistkę zaciekawioną światem. Przekonuje nas o tym paleta barw, bogactwo kolorystyczne i zmienność perspektyw oglądu. Każdy widz w obrazach malowanych przez autorkę może dostrzec coś innego : smutek, nostalgię, złość, radość, troskę. Niektóre przerażają, inne wychodzą poza ramy przyjętych proporcji, kolejne cieszą oko barwami. Nauczycielka historiii wos-u w Zespole Szkół nr 2 im. Władysława Jagiełły w Mrągowie. Autorka i koordynatorka projektów edukacyjnych dla młodzieży o tematyce holocaustu i wielokulturowości min. gry miejskiej „Dom Rabina” dla mieszkańców miasta, projektu „Dzieciństwo” dla  Shoah Foundation oraz  „Mrągowo wczoraj i dziś”. Czynnie działa na rzecz dzieci nie-pełnosprawnych oraz
w Stowarzyszeniu Kociarze Mrągowo. Obecnie pełni funkcję Wice-starosty Powiatu Mrągowskiego.

Wystawa otwarta do 5 marca 2017 Bezpłatne zaproszenia do odebrania w sekretariacie CKB, ul. Górna 1a, w godzinach 9:00 - 17:00

Tkactwo, to jedno z najstarszych rzemiosł. Dziś tylko nieliczni twórcy kultywują tradycyjne wzornictwo, metody i techniki tkackie. Podczas wystawy obejrzymy tkaniny artystyczne, wielkoformatowe wykonane pod kierunkiem Marii Rubik-Grabskiej. Autorkami prac są: Ewa Andrzejewska, Halina Buczyńska, Elżbieta Fedor, Anna Gregorczyk, Wanda Hoffman, Iwona Klicka, Anna Krajewska, Urszula Kułakowska, Krystyna Kurgan, Czesława Lisica, Krystyna Maklakiewicz, Krystyna Matejewska, Lucyna Połonkiewicz, Urszula Serafińska, Renata Śliwka, Wiesława Szlachtowicz, Barbara Ziniewicz

 

Wystawa otwarta do 10 lutego 2017

Historia pieniądza - 19 listopada, godz. 17:00 - Skansen Miejski, ul. J. Sowińskiego 11

Wernisaż wystawy eksponatów numizmatycznych ze zbiorów członków Grupy Historycznej Guttstadt. Zobaczymy m.in. monety z czasów Jagiellonów i królów elekcyjnych, niemieckie fenigi oraz carskie ruble.
Zwiedzanie wystawy przez grupy zorganizowane z komentarzem przewodnika prosimy zgłaszać pod nr tel. 601 763 320

Dobre Miasto z lotu ptaka Wystawa fotografii Jerzego Walugi - Skansen Miejski, ul. J. Sowińskiego 11 - 30 czerwca, godz. 18:00

Fotografie Jerzego Walugi często podejmują tematykę miejską. Rejestrował przemiany urbanistyczne Olsztyna w latach 50-tych XX wieku do czasów współczesnych. Dziś wiele tych fotografii stanowi cenny zbiór dokumentacyjny. W swoim dorobku ma serię fotografii lotniczych, dokumentacyjnych zabudowę Dobrego Miasta. Fotografie prezentowane w Skansenie Miejskim przedstawiają dobromiejskie pejzaże widziane z lotu ptaka.

Wystawa otwarta do 7 sierpnia

Czwartkowe Spotkania ze Sztuką - Podróż do lat dziecięcych - wystawa malarstwa i rzeźby - 2 czerwca, godz. 18:00 - Skansen Miejski, ul. Sowińskiego 11

Ewelina Biały – malarka amatorka, pochodząca z miejscowości Skitno k. Bartoszyc,
tworząca w technice olejnej oraz akwareli. Uczestniczka międzynarodowych plenerów malarskich. Jej malarstwo to tętniący kolorem pejzaż, nieco naiwny, przepełniony optymizmem, gdzie na własnej skórze możemy poczuć promienie słońca.

Piotr Gołębiowski - twórca nieprofesjonalnej rzeźby w drewnie pochodzący z Wirwilt k. Bartoszyc.  Wielokrotny laureat  w Wojewódzkim Konkursie Rzeźby Ludowej w Biskupcu, otrzymał Grand Prix w  konkursie ogólnopolskim, „Najlepszy z najlepszych”. Jego rzeźby to kolorowy świat dziecięcych wspomnień. Przeważają postaci ale można też spotkać zwierzęta domowe, szczególnie koty. Całość jest przepełniona optymizmem i kolorami.
Wystawa otwarta do 26 czerwca

Tajemnice Obecności - wystawa prac Warmińskiej pracowni ikony - 5 maja 2016, godz. 18:00 - Skansen Miejski, ul. J. Sowińskiego

Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dobrym Mieście zaprasza na wystawę prac Warmińskiej pracowni ikony w Skansenie Miejskim w Dobrym Mieście. „Tajemnice obecności” to tytuł wystawy prezentującej ikony napisane przez uczestników dobromiejskich warsztatów i grupę Agathos. Od 2010 roku pracownia skupia ikonografów studiujących i praktykujących sztukę ikonopisania z Nowego i Starego Kawkowa, z Pupek, Szałstr, Lutr i Olsztyna. Tworzą ją osoby, które uczestniczyły w warsztatach ikony bizantyjskiej w ramach programu „Laboratorium Tradycji - warsztaty dziedzictwa kulturowego” w Ośrodku Teatru Węgajty, w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej i w Klubie Baccalarium w Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim. Warsztaty prowadzone są na Warmii od pięciu lat przez Scholę Węgajty i Grupę Agathos. Warmińska pracownia kultywuje tradycyjną technikę pisania ikon, sięgającą pierwszych wieków Chrześcijaństwa. Wszystkie ikony są wykonane na fachowo przygotowanym podobraziu, w technice tempery jajowej z użyciem naturalnych pigmentów mineralnych. Wernisaż uświetni koncert muzyki bizantyjskiej i gregoriańskiej w wykonaniu Scholi Cantorum Warmiensis. Wernisaż odbędzie się 5 maja 2016 roku, godz. 18:00 w Skansenie Miejskim, ul. J. Sowińskiego w Dobrym Mieście.

Wystawa fotografii Tomasza Mielczarka

Wystawa fotografii Tomasza Mielczarka
Autor wystawy to „Człowiek orkiestra”, artysta amator prowadzący swoje działania na różnych płaszczyznach sztuki:
maluje, fotografuje, pisze teksty piosenek i śpiewa w konwencji muzyki hip-hop nagrywając teledyski i płyty. Na co dzień spełnia się we fryzjerstwie. Swoje rzemiosło postrzega jako sztukę. Prezentowana wystawa przedstawia dziewczęta w pejzażu warmińskim oraz we wnętrzach. Zdjęcia są dokumentacją wycieczek rowerowych ścieżkami Warmii i Mazur. Krajobraz, który na pozór dobrze znamy, z którym mamy styczność na co dzień, niejednokrotnie nas zaskakuje swoim pięknem.
Wystawa otwarta do 30 kwietnia

Czwartkowe Spotkania ze Sztuką - Ewa Pisarska - malartswo - 3 marca, godz. 18:00 - Skansen Miejski, ul. Sowińskiego 11

Ewa Pisarska malarka zajmuje się fotografią i projektowaniem graficznym.
Prezentowana wystawa to cykl prac malarskich, wykonanych techniką olejną,
przedstawiająca portrety kobiet wkomponowane w fantazyjne, kolorowe tło
oraz kwiaty, które są jednym z ulubionych tematów malarskich artystki.
Wystawa otwarta do 27 marca.

Anti postcard i lata 80 – wernisaż fotografii Marka Gołowacza – 28 stycznia, godz. 18:00 – Skansen Miejski, ul. J. Sowińskiego 11

Cykl kart anti postcard powstał w latach 1990 – 1993. To próba pokazania w surowej fotografii oblicza PRL oraz nonsensu jego propagandy. Pokazują Polskę w aspekcie socjologii i antropologii kultury. Sporo antykomuny i szyderstwa, ale też trochę romantyczno – polskich obrazów, które chciałoby się posłać w tamtych czasach przyjaciołom emigrantom.

Wystawa otwarta do 28 lutego.


Cykl kart (anti postcard) powstał w latach 1990-1993. To próba pokazania w surowej fotografii oblicza PRL, oraz nonsensu jego propagandy. Alternatywa dla sztampowej produkcji kart pocztowych wydawanych w milionowych nakładach przez Krajową Agencję Wydawniczą. Karty były wytwarzane w formie odbitek fotograficznych (barytowych) z serigraficznym nadrukiem na odwrociu. Ręcznie sygnowane, nakład po 100 egz. Rozprowadzane były w kilku galeriach i sklepach muzeów, Zachęta, Muz. Narodowe. Galeria Braci Jabłkowskich, Stara Galeria ZPAF…Łącznie powstało ponad 100 wzorów w nakładzie ok. 5.000 sztuk.

Marek Mak Gołowacz, ur. 1958 w Warszawie, technik fotograf, (1978). Czł. Związku Polskich Artystów Fotografików (1986), Konserwator dzieł sztuki, witrażownik.Od 2001 roku prowadzi Zespół Pracowni Konserwatorskich na Warmii. Mieszka na wiejskim folwarku na kolonii wsi Blanki. Prowadzi (ekologiczne) gospodarstwo rolne. Laureat nagrody Wyspiańskiego (1991).
Od początku swojej zawodowej drogi fotograficznej (1978) dokumentował dla celów inwentaryzacji, ochrony, badań naukowych i konserwacji, popularyzacji oraz wydawnictw obiekty zabytkowe. Specjalizował się w fotogrametrii, rentgenografii, fotografii UV i infra red. Działalność artystyczna w dziedzinie fotografii zaczął od 1980 roku. Członek klubu 6x6 ( Grupy Twórczej Młodych Fotografów). Uprawia konsekwentnie średnio i wielkoformatową fotografię klasyczną w bromie na papierze. Techniki szlachetne i tonorozdzielcze, grafikę warsztatową i serigrafię. Twórca unikatowych albumów fotograficznych, ręcznie wykonanych wielostronnicowych ciągów obrazu i tekstu poetyckiego:
m. in. "Kobyłka Paryż Wołomin" (nagroda Wyspiańskiego, 1991),
"Album rodzinne", 
"Album epitafiów", 
"Album żywiołów", 
"Album dedykacji",
"Osiem minut jednego roku" ...

Jego prace znajdziemy w zbiorach:
Muzeum Narodowego we Wrocławiu, 
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, 
Biblioteki Narodowej, 
Ośrodka Fundacji KARTA...

Bibliografia;
1. Kosińska Barbara. "Obraz - słowo - przesłanie" [w:] Fotografia, kwartalnik 4(46) 1987
2. "Polska fotografia intermedialna lat 80-ych" wydawnictwo BWA Poznań
3. Jurecki Krzysztof, "Fotografia polska lat 80-tych" ŁDK 1989

 

 

Wystawa Rekonstrukcyjna - 20 grudnia, godz. 11:00 - Skansen Miejski, ul. Sowińskiego

W dzień Jarmarku Bożonarodzeniowego 20 grudnia o godzinie 11:00, w
kamieniczkach przy ul. Sowińskiego 11 i 17 Skansenu Miejskiego, Grupa
Historyczna Guttstadt zaprezentuje rekonstrukcje sukien z epoki napoleońskiej oraz mundur oficera 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich. W tym dniu zwiedzający będą mogli także wysłuchać ciekawostek historycznych dotyczących obu ekspozycji, które przekażą rekonstruktorzy.

Czwartkowe Spotkania ze Sztuką - Pod bezpiecznym niebem - 19 października, godz. 18:00 Skansen Miejski w Dobrym Mieście, ul. J. Sowińskiego

Wystawa malarstwa olejnego Karola Babicza, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu wydziału malarstwa i rzeźby, oraz asystenta w Pracowni Technologii Malarstwa Sztalugowego, Organicznych Technik Malarskich i Mozaiki we Wrocławiu. Wystawa otwarta do 20 grudnia.

Karol Babicz

Ur. 6 grudnia 1985 r. w Skarżysku -Kamiennej. Studia na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w latach 2005-2011. Dyplom z zakresu malarstwa pod kierunkiem prof. Piotra Błażejewskiego i prof. Wojciecha Kaniowskiego w 2011r. Od 1 X 2013 r. asystent w Pracowni Technologii Malarstwa Sztalugowego, Organicznych Technik Malarskich i Mozaiki prof.zw. Pawła Lewandowskiego-Palle. Zajmuje się malarstwem oraz rekonstrukcją malarstwa w dziedzinie konserwacji.

W swoim malarstwie dążę do syntezy. Staram się redukować środki wyrazu mając za narzędzie coraz częściej jedynie klasyczny warsztat malarski.

Parafrazując jednego z największych żyjących malarzy naszych czasów, to trudno jest mówić o malarstwie, o obrazach, być może jest to nawet bezcelowe. Słowa potrafią wyrazić tylko to, co język jest w stanie zakomunikować. Malarstwo nie ma z tym nic wspólnego, gdyż jest inną formą myślenia.”

Wystawy indywidualne:

„the sheltering sky” galeria MD_S Wrocław 2012.

Wystawy zbiorowe:

Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych Promocje Legnica,2011

Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego „Jesienne Konfrontacje” Rzeszów,2013; Kolegium Sztuk Pięknych, Kazimierz Dolny nad Wisłą 2013;

małe ≈ DUŻE [czyt. małe, w przybliżeniu, duże]- Galeria Refektarz Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury, Krotoszyn 2014;

" Pozytywni” Centrum Kultury Chrześcijańskiej, Kłodzko 2014;

Odmienność morza - międzynarodowa wystawa sztuki marynistycznej" Częstochowa 2014;

"PAPIER" Galeria Centrum Kultury Zamek w Leśnicy 2015;

Wystawa dyplomowa, BWA Awangarda, Wrocław 2011.

Naprawdę jaka jesteś - wernisaż malarstwa i rysunku - 21 października 2015, godz. 18:00 - Skansen Miejski, ul. Sowińskiego 15

KAMILA ZAWADZKA
ur. 1984 w Reszlu, mieszka w Bisztynku.
Absolwentka Katedry Sztuk Pięknych przy UWM (Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuk Plastycznych).Dyplom i tytuł magistra sztuki obroniła w 2007 roku linorytami "Czarczaf" oraz pracą mgr "Graffiti Sztuka Ulicy".
Od wielu lat wykonuje portrety rysunkowe na zamówienie, zajmuje się
malarstwem akrylowym oraz rękodziełem . Graweruje w kamieniu- jest wykonawcą tablicy kamiennej z legendą przy Kamieniu Diabelskim w Bisztynku oraz Drogi Krzyżowej w Klasztorze Kapucynek w Szczytnie. Głównym i niezmiennym tematem jej prac jest człowiek jako całość , głównie portret, a w szczególności ciało i twarz kobiety. Artystka nie skupia się na poszukiwaniu nowych form plastycznych, w imię zasady, że już wszystko zostało powiedziane, lecz na tradycyjnym rysunku i malarstwie, które wydają się jej, w świecie sztuki współczesnej zapomniane. Jednym z jej celów jako artystki jest ciągłe doskonalenie swojego warsztatu, niespoczywanie na laurach, nadrobienie straconego czasu…Prezentowane państwu na tej wystawie prace, są pierwszymi od kilku lat pracami wykonanymi nie na zamówienie, lecz z potrzeby serca. Są to portrety kobiet znanych, lub mniej znanych, wykonanych w różnych technikach rysunkowych, od ołówka, węgla, sangwinę , po kolor, oraz portrety akrylowe. Na prezentowanych pracach pojawiają się wizerunki kobiet , które zainspirowały autorkę spojrzeniem, światłocieniem, rysami twarzy czy kolorem. „Chcę tworzyć sztukę po prostu piękną, zwykłą, zwyczajną, tradycyjną, aby była zrozumiała dla każdego. Uważam, że życie jest wystarczające trudne, pełne smutku i cierpienia, że warto otaczać się pięknem. Chcę, aby ludzie patrząc na moje prace uśmiechali się i czuli spokój .”

Mistrzowie Świata Sztuki 
Salvador Dali - grafika
Skansen Miejski, ul. Sowińskiego 


wernisaż: 18 sierpnia 2015, godz. 18:00
wystawa otwarta do 20 września

Wernisaż oryginalnych litografii, akwafort, stalorytów i drzeworytów ilustrujących dzieła światowej literatury Szekspira, Dantego, Cervantesa oraz Nowego i Starego Testamentu. Malarz, grafik, rysownik, rzeźbiarz, pisarz, autor scenariuszy filmowych i teatralnych, scenograf, reżyser, projektant mody - najbardziej niekonwencjonalny artysta minionego stulecia. Współtworzył wszystkie najważniejsze style i kierunki artystyczne epoki XX wieku. Ekscentryk, utalentowany wizjoner, prowokator i mistrz malarstwa, autopromocji i skandali jest jednym z najbardziej znanych artystów wszechczasów.

Fotografie Tomasza Pisarskiego. Wystawa fotografii w konwencji z lat 40. i
50. dziewcząt w charakterystycznych rozkloszowanych sukienkach pomalowanych na czerwono ustach.

Tomasz Pisarski
Mieszkaniec Bartoszyc, zawodowo zajmuję się grafiką i drukarstwem do celów
użytkowych związanych z rynkiem wydawniczym i reklamą. Współzałożyciel i
Prezes Warmińskiego Towarzystwa Fotograficznego od 2004 roku, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody ZPFP od 2005 do 2012. Zaangażowany w stowarzyszenia: Nowatorski Ośrodek Rozwoju Artystycznego (NORA) i Nasze Bartoszyce Aktywnie (NBA). Za działalność społeczną w 2005r. uhonorowany Statuetką Wolontariusza Roku. Uczestnik projektów i hapeninngów związanych ze sztuką. Laureat i uczestnik wystawy pokonkursowej XII Międzynarodowy Konkurs Fotografii Cyfrowej CYBERFOTO 2009. Galeria ART FOTO Częstochowa. Wyróżniony Honorowo w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym CKFOTO.pl w kategorii Open (Wystawa pokonkursowa, siedziba RCNT
w Podzamczu k/Chęcin- Świętokrzyskie). Uczestnik kilku międzynarodowych
plenerów artystycznych 2005-2011 organizowanych w Powiecie Bartoszyckim, oraz udział, w Międzynarodowych plenerach "Inpresje" w Kątach Rybackich 2009, Janowie k/Elbląga 2010 roku. Pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych: - na terenie Powiatu Bartoszyckiego organizowanych przez Warmińskie Towarzystwo Fotograficzne od 2005 roku (jedna ekspozycja stała po projektowa "Fotokreacja Powiatu Bartoszyckiego" - od 2009 w budynku starostwa).
- Jako członek ZPFP udział w wystawie zbiorowej w Muzeum Przyrody Warmii i Mazur Olsztyn 2007, - Salon Wystawy w Olsztynku 2010 roku. Wystawy zbiorowe po plenerowe: - Bartoszycki Dom Kultury,- Galeria Nobilis CSE "Światowid" Elbląg Wystawy indywidualne: - Bartoszycki Dom kultury - 2002
"Bartoszyce Nocne Klimaty"- BDK - 2007 "Kobiety",- CSE "Światowid" galeria hol na piętrze w Elblągu  - 2007 - “Pejzaż w obiektywie",- Bartoszycki Dom Kultury 2013 “Ecyzsotrab - Kobiety z Wenus”

Akwarele przedstawiają przedwojenną historyczną architekturę Dobrego Miasta, zatrzymane w kadrze artysty odtworzone, bądź zrewitalizowane zabytkowe budynki. Józef Stasiewicz - Urodzony w Dobrym Mieście.  Absolwent Politechniki Warszawskiej wydziału Mechanicznego. Przez wiele lat nauczyciel w Zespole Szkół Zawodowych w Dobrym Mieście.  Swoje zamiłowanie do malowania rozpoczął  uczęszczając na zajęcia koła plastycznego przy dobromiejskim  domu kultury, prowadzonego przez Mieczysława Winskiewicza. Tam otrzymał pierwsze fachowe wskazówki dotyczące,  doboru kolorów  i podstawowych technik malarskich. Od wielu lat związany z Klubem Plastyka prowadzonym przez Gretę Hrywniak mieszczącym się w Centrum Kulturalno Bibliotecznym w Dobrym Mieście. Artysta tworzy prace w ołówku, węglu, suchej pasteli,  akwareli i oleju. W dorobku artystycznym Józefa Stasiewicza znajdują się wystawy oraz plenery w Dobrym Mieście, Ornecie oraz Swietłogorsku (Rosji). Obecna wystawa jest jego pierwszą indywidualną.

DWA OBLICZA

Wernisaż wystawy 11 czerwca 2015, godz. 18:00

Skansen Miejski, ul. Sowińskiego

 

Wernisaż pejzaży w technikach grafiki warsztatowej młodych artystów z Olsztyna Agnieszki Nowackiej i Wojciecha Dzieszkiewicza. Wystawa to magia oraz tajemniczość natury skonfrontowane z ascetycznym klimatem urbanistyki.

 

Wystawa grafiki warsztatowej otwarta w dniach 12-28 czerwca 2015r. w godzinach zwiedzania skansenu.

Wtorek - Piątek 10:00 - 18:00

Sobota – Niedziela 12:00 – 18:00

Poniedziałek – nieczynne

 

Agnieszka  Anna  Nowacka

Urodzona  16 lipca 1986 w Ostrołęce. Ukończyła Liceum plastyczne w Łomży.  Absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, na Wydziale Sztuki w Instytucie Sztuk Pięknych . Tytuł magistra obroniła w 2013 roku. Zajmuje się malarstwem, grafiką warsztatową, fotografią oraz rysunkiem. Uczestniczyła w  wystawach zbiorowych w Starołęce, Olsztynie, Radomiu, Szczytnie, oraz wielokrotnie brała udział w wystawie Pomero / Mediolanie. Wystawy indywidualne prezentowała  Ostrowi Mazowieckiej, Ostrołęce oraz wielokrotnie w Olsztynie. W 2012  zdobyła wyróżnienie  w Międzynarodowym Konkursie na Grafikę Pomero / Mediolan. W 2011- Nagrodę Dyrektora Ostrołęckiego Centrum Kultury za „najlepsząpracę przeglądu" wyłonioną w drodze plebiscytu publiczności, oraz wyróżnienie w kategorii rysunku w konkursie „ Francuskie klimaty".

 

Wojciech Dzieszkiewicz

Urodzony 24.06.1985 roku w Giżycku. Studia artystyczne pierwszego i drugiego stopnia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Dyplom magisterski z wyróżnieniem obronił w pracowni druku wklęsłego pod kierunkiem dr Aleksandra Woźniaka. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rektora UWM za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sztuki. Laureat  Złotego medalu Kapituły Okrągłego Obrazu w 40 przeglądzie grafiki w Mediolanie. 6 wyróżnienie w Biennale di Grafica Contemporanea w Perugii.  Zajmuje się głownie grafiką warsztatową i rysunkiem. Specjalizuje się w akwaforcie,

akwatincie i akwamezzotincie. Głównym motywem prac artysty jest zabudowa i architektura miejska. Jego prace przedstawiają obrazy miast, ale zauważa się również odejście od przedstawieniowości na rzecz działania formą, kształtem i walorem. Obecnie realizuje się prowadząc autorską PRACOWNIĘ rysunku, malarstwa i grafiki w Olsztynie w której zajmuje się prowadzeniem warsztatów i kursów artystycznych dla dzieci młodzieży i dorosłych.

Sztuka Pabla Picassa

W cyklu Mistrzowie Świata Sztuki wernisaż wystawy oryginalnych prac twórcy
współczesnej sztuki nowoczesnej Pabla Picassa - malarza, rzeźbiarza, grafika,
 ceramika. Wybitna osobowość twórcza hiszpańskiego artysty miała niekwestionowany wpływ na sztukę XX wieku.
Na wystawie zobaczymy akwaforty, linoryty, i seriografie ze słynnej teki Vollarda z 1933 roku, cyklu Korrida i Bachanalia, litografie do Wojny i Pokoju oraz teki erotyków z 1969 roku.

Drewniane kościoły na Żmudźi

Prezentowane fotografie przedstawiają najstarsze i najpiękniejsze drewniane
kościoły na Litwie, w których zachowało się najbogatsze dziedzictwo sztuki:
drewniane kościoły w Berżerach, Deguciach, Lalach, Pikielach, Płotelach czy
Gruszławkach. Uroczyste otwarcie 15 kwietnia o godzinie 18:00
Wystawa udostępniona zwiedzającym do 26 kwietnia w godzinach otwarcia
skansenu.
WSTĘP WOLNY

Bez tajemnic- akt kobiecy Tomasza Pisarskiego

W Skansenie Miejskim w Dobrym Mieście odbył się wernisaż fotografii aktu kobiecego Tomasza  Pisarskiego. Wystawa odbyła się 19 marca o godzinie 18:00  w kamienicy nr 11, ul. Sowińskiego w Dobrym Mieście. Zapraszamy do oglądania w godzinach otwarcia Skansenu : wtorek-piątek: 10:00-15:00, sobota-niedziela: 11:00-15:00- wystawa otwarta do 4 kwietnia. Zapraszamy

Pejzaże Warmii - Andrzej Zieliński

PEJZAŻE WARMII
Wystawa malarstwa Andrzeja Zielińskiego.
Wernisaż 12 lutego 2015 godz.18:00
Skansen Miejski - Muzeum,
ul.  Sowińskiego 11, w Dobrym Mieście

Występ na wystawę bezpłatny.
Ekspozycja udostępniona dla zwiedzających od 12 lutego do 15 marca 2015, w godzinach otwarcia Skansenu Miejskiego.
PONIEDZIAŁEK - NIECZYNNE
WTOREK- PIĄTEK 10:00 - 15:00
SOBOTA - NIEDZIELA 11:00 - 15:00

ANDRZEJ ZIELIŃSKI
Artysta - malarz, urodzony 23 sierpnia 1954 r. w Szczecinie, mieszkaniec Braniewa.
Tworzy w różnych technikach malarskich. Posługuje się akwarelą, pastelem, tworzy rysunki i grafiki. Tematyka jego prac jest różnorodna. Można w nich odnaleźć pejzaż warmiński, a także tematy wiejskie i historyczne. W jego twórczości dominują prace pełne wrażliwości i wnikliwej obserwacji, które autor realizuje najczęściej w technice akwareli. W malarstwie olejnym i akrylowym widać fascynacje romantycznym malarstwem XIX wieku. Stara się, być wierny klasycznym zasadom, wzbogacać swoje obrazy o nowoczesne podejście, stosując faktury, pasty akrylowe itp.
Jest autorem m.in. cyklu 14-tu dużych płócien Drogi Krzyżowej do Bazyliki Mniejszej w Braniewie, projektantem Pomnika Sybiraków w Braniewie, ilustrował tomiki poezji lokalnych autorów i książki Romana Stinziga z Gdańska. Jako lubiany instruktor, stara się pokazywać uczestnikom prowadzonych przez siebie zajęć, pozytywną stronę życia i piękno krajobrazu o każdej porze roku. Jest tez organizatorem organizator plenerów i warsztatów malarskich. W latach 80. założył wraz z przyjaciółmi Towarzystwo Przyjaciół Sztuki. Członek SPIFA w Bydgoszczy.
Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Jego prace można było oglądać, m.in. w Niemczech : Achen, w Polsce: Bydgoszczy, Elblągu, Pieniężnie. wiele z jego prac znajduje się w kolekcjach prywatnych w Rosji, Niemczech, Austrii, Kanadzie i Holandii.

Kresy.Pamiętamy

Wystawa fotografii dokumentująca zabytki architektury - ślady polskości na Kresach. Autorem zdjęć jest Krzysztof Gargas


Wystawę można oglądać do 8 lutego.
Zapraszamy w godzinach otwarcia Muzeum.
Wtorek - Piątek 10:00 - 15:00
Sobota - Niedziela 11:00 - 15:00
Poniedziałek - NIECZYNNE

Pierwsza rekonstrukcja umundurowania żołnierza 14 pułku Dragonów Armii Napoleona z 1807 roku z bitwy pod Heilsbergiem

Wystawa i pozostałe ekspozycje w Skansenie Miejskim czynne są od wtorku do piątku w godz.10,00 – 15,00, sobota i niedziela w godz.11,00 – 15,00, informacje tel.89 6161591, 601763320