Dobromiejskie Talenty Hoodini Style Wernisaż malarstwa – Maciej Czerwiński- 10 października, wtorek, godz. 18.00 - CKB, Salon Artystyczny, ul. Górna 1a

Maciej Czerwiński, rodowity dobromieszczanin  urodzony w 1982r, z wykształcenia technik-mechanik pracujący w zawodzie. Na co dzień kochający tata trzyletniej Lilii i dwumiesięcznej Liwi. Swoją przygodę z malarstwem rozpoczął już od najmłodszych lat gryzmoląc w szkolnych zeszytach. Jako sześciolatek zaczął malować na płótnie. Talent odziedziczył w genach – po wujkach ale przy tym jest typowym samoukiem, biorąc przykłady z przewertowanych albumów o słynnych malarzach jak i internetu.  Malowanie jest dla niego najważniejszym  hobby, które pozwala mu oderwać się od rzeczywistości, dla tej pasji poświęca najwięcej wolnego czasu.  Dodatkowo interesuje się sportem oraz muzyką.
Bezpłatne zaproszenia do odebrania w sekretariacie CKB, ul. Górna 1a. w godz. 9:00 – 17:00.

Wernisaż malarstwa, rysunku, fotografii uczestników warsztatów artystycznych w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Dobrym Mieście. Autorzy prac: Bożena Kadziewicz, Genowefa Malinowska, Teresa Mikołap, Renata Szczepkowska, Helena Szczepankowska, Paulina Szperling, Klaudia Sztadhaus, Julia Skorulska, Damian Szczuczyński, Sabina Tatol, Ewa Waszkiel, Anita Wąsowicz, Jadwiga Woźniak, Alina Ślimak.

Hydroformy - Henryk Cirut - 26 kwietnia, godz. 18:00 - CKB, Salon Artystyczny, ul. Górna 1a

Wystawa fotografii Hydroformy jest drugą częścią projektu „Tryptyk Warmiński”: Geoformy, Hydroformy, Dendroformy. Autor swoje analizy artystyczne form związanych z działaniami wody w przyrodzie realizował na ziemi dobromiejskiej, część na jeziorze Limajno. Zadziwiające kadry malarskie odkrywają nam nieznane oblicza mikroświatów Natury. Henryk Cirut jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu oraz Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Psychologii i Pedagogiki. Wieloletni nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie, następnie Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.
Ponadto sztukator, redaktor graficzny Gazet Olsztyńskiej, współtwórca gazety studentów Warmii i Mazur ”DYLEMATY”, jeden z pomysłodawców Olsztyńskiego Informatora Kulturalnego OIK, wieloletni członek zespołu redakcyjnego biuletynów prasowych Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, współzałożyciel Fundacji Środowisk Twórczych. Od czterech lat realizuje swoją pasję - fotografię. Jest autorem zdjęć do projektów muzyczno-wizualnych,
takich jak „Muzyka w obrazie”, „Cztery pory roku muzyki niezależnej - dialog z Vivaldim”, zdjęć do koncertu „Pieśni warmińskie” Feliksa Nowowiejskiego, a także autorem dziesięciu indywidualnych wystaw fotograficznych.

Wystawa otwarta do 17 maja.
Bezpłatne zaproszenia do odebrania w sekretariacie CKB, ul. Górna 1a, w godzinach 9:00 - 17:00

Czwartkowe Spotkania ze Sztuką - Dookoła Świata - Roman Łesiów - wystawa fotografii - 23 lutego, godz. 18:00 - CKB, Salon Artystyczny, ul. Górna 1a

„lubię fotografować, bo dzięki zdjęciom wracamy do tych ulotnych wrażeń utrwalając je na dłużej”

Lekarz z zawodu, podróżnik z zamiłowania. Obiektyw aparatu nieodłącznie towarzyszy mu w podróżach prywatnych i służbowych. Podróże dalekie i bliskie, miejsca egzotyczne, odmienne kulturowo i ukochane Jędrychowo na Mazurach. Spowite łąki we mgłach, mazurskie trzciny są równie urocze i ważne dla autora niczym odległe piaski pustyni. Wrażliwość na odbiór otaczającej natury,  przyrody oraz umiejętność komponowania i dostrzeżenia magicznych chwil i miejsc zaowocowało ciekawą wystawą, którą możemy dziś podziwiać .

Bezpłatne zaproszenia do odebrania w sekretariacie CKB, ul. Górna 1a, w godzinach 9:00 - 17:00

Czwartkowe Spotkania ze Sztuką - Wystawa malarstwa - Grazyna Szymelfenig - 27 października, godz. 18:00 - CKB, Salon Artystyczny, ul. Górna 1a

Grażyna Szymelfenig   to uczestniczka zajęć pracowni plastycznej Środowiskowego Domu Samopomocy 7niebo w Piotraszewie kierowanej przez terapeutę i artystę malarza  Artura Sobieszka. Grażyna Szymelfenig to postać bardzo indywidualna, z ogromnym wyczuciem plastycznym oraz wielką wrażliwością na kolor. Pomimo swojej niepełnosprawności i ograniczeń widzenia, realizuje swoje wizje plastyczne z pasją  i pewnością siebie. Jej malarski sposób wypowiedzi, pozbawiony jest jakikolwiek zahamowani i wątpliwości. Powstała w głowie wizja lub fragment pamięci wzrokowej przelewany jest  precyzyjnie na płaszczyznę obrazu w sposób  zdumiewający. Odnieść można wrażenie, iż artystka nosi w sobie gotowe obrazy materializując je za pomocą pasteli. Kolor i kompozycja to najmocniejsza strona warsztatu nieprofesjonalnej twórczyni, kolejna to pasja i potrzeba tworzenia, wypowiadania się plastycznego. Z obrazów malarki emanuje radość i świat, który zrozumieć można poprzez obcowanie z nią samą i jej sztuką.

Dobromiejskie talenty - Przyroda Warmii - Michał Wawirowicz - 8 czerwca, godz. 18:00 - CKB, Salon Artystyczny, ul. Górna 1a

Dobromiejskie talenty
Przyroda Warmii - Michał Wawirowicz

Cykl prezentacji dobromieszczan, których pasja, talent tworzą potencjał kulturowy nie tylko naszego miasta.
Michał Wawirowicz - przyrodnik i ornitolog działający w kilku stowarzyszeniach zajmujących się ochroną ptaków. Od dziecka obserwuje warmińską przyrodę, od kilku lat uwiecznia jej piękno na fotografiach.
Bezpłatne zaproszenia do odebrania w sekretariacie CKB, ul. Górna 1a, w godzinach 9:00 - 17:00

Bliżej - wernisaż fotografii Tomasz Grabowskiego - 15 marca, godz. 18:00 - CKB, Salon Artystyczny, ul. Górna 1a

Laureat prestiżowego konkursu fotografii prasowej BZ WBK Press Foto.
Fotografie Tomasza Grabowskiego to jego punkt widzenia na interesujące miejsca, ludzi i czas, który na chwilę się zatrzymuje. Bohaterami projektu „Bliżej” są osoby wyciągające pomocną dłoń do innych, chociaż sami potrzebują wsparcia.
Wystawa otwarta do 8 kwietnia

Czwartkowe Spotkania ze Sztuką - Łukasz Zedlewski - malartswo - 21 stycznia, godz. 18:00 - CKB, Salon Artystyczny

Prof.  Stanisław Baj z warszawskiej ASP napisał:Tą warmińską, niemal bajkową rzeczywistość Łukasz Zedlewski maluje w wielu wersjach, o różnych porach roku, z całym jej bogactwem malarskich pretekstów. Bezpośredniość malowania z natury jako wspaniała przygoda odkrywania niuansów i subtelnośći, połączona
z wewnętrznym żarem i pasją autora daje znakomity i niepowtarzalny rezultat w postaci wyjątkowego malarstwa, szczerego i autentycznego.
Wystawa otwarta do 23 lutego.

Rękodzieło artystyczne

Wystawa prac dobromieszczan powstałych w ramach warsztatów plastycznych (malarstwo, jedwab, filc, ceramika, fotografia) podczas Dobromiejskich Wakacji Artystycznych.

Pamięć wody - Agnieszka Nowacka - CKB, Salon Artystyczny, ul. Górna 1a

O projekcie wystawy malarstwa PAMIĘĆ WODY autorka napisała: "Woda jest jedyną substancją, która może zmienić swój stan skupienia na ciecz, lód albo parę wodną, więc otacza nas niemal bez ustanku. Znajduje się również w każdym żyjącym organizmie. Naukowcy odkryli, że oprócz składu chemicznego, woda  posiada jeszcze strukturę. Struktura ta, to pewnego rodzaju pamięć, woda "notuje" wszystko co zobaczy i czego doświadczy"

wystawa otwarta do 25 listopada

Zapraszamy do zwiedzania wystawy fotografii wieloletniego wykładowcy Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego, redaktora graficznego, animatora kultury dr. Henryka Ciruta. Niesamowite fotografie przypominające pejzaże księżycowe czy skalne Wielkiego Kanionu powstały... w żwirowni pod Knopinem koło Dobrego Miasta. 

Wystawa otwarta do 9 listopada 2015.

Malarstwo Jerzego Wojciecha Bieleckiego - 2 października, godz. 18:00, Salon Artystyczny

Jerzy Wojciech Bielecki wybitny polski malarz, mistrzowsko tworzy autorskie wizje fantasmagorycznych pejzaży i muzycznych portretów ludzi opery. Z tajemnicą i podtekstami budującymi osobiste anegdoty. Z empatią, humorem i celną obserwacją człowieka uwikłanego w metafizykę życia. Artysta dysponuje znakomitym warsztatem nacechowanym precyzją, lekkością i spontanicznością. Maluje też z widoczną przyjemnością, a jego radość i ciekawość udziela się widzom.
Koniecznie trzeba zobaczyć malarstwo olsztyńskiego artysty malarza z ogromnym dorobkiem twórczym. W tym roku obchodzi 40-lecie pracy twórczej   i 60. Urodziny. Będziemy świadkami Jubileuszowego wernisażu malarstwa tego znanego i uznanego artysty nie tylko w Olsztynie, w Polsce, ale i za granicą. Świadczy o tym imponująca liczba wystaw w kraju, Europie i USA. Jego obrazy można nabyć w dobrych galeriach w całej Polsce. Jerzy Bielecki urodził się        w Sejnach, gdzie jest często zapraszany, a szkołę podstawową i liceum ukończył w Kwidzynie. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od ponad 35 lat mieszka w Olsztynie, mieście nad Łyną, na ziemi warmińsko–mazurskiej, gdzie tworzy swoją życiową i autonomiczną przestrzeń. Tu właśnie rozwija skrzydła na cały świat.

Czwartkowe Spotkania ze Sztuką - 10 września, godz. 18:00 - CKB - Salon Artystyczny

Serdecznie zapraszamy na wernisaż malarstwa Ireny Wyrzykowskiej z okazji 10- cio lecia twórczości artystycznej. Na wernisaż zapraszamy 10 września 2015 roku, godz. 18:00 - CKB, Salon Artystyczny.

Łatgalia, Latgalia, Podźwinie, Inflanty polskie, Księstwo Inflanckie, województwo inflanckie – to nazwy krainy na północno-wschodnich kresach Rzeczpospolitej, której losy związały się z Polską w czasach Zygmunta Augusta – ostatniego władcy z dynastii Jagiellonów.  Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie prezentuje wystawę fotograficzną Łatgalia – kraina łotewskich Polaków, pochodzącą ze zbiorów własnych profesora sztuk filmowych, fotografa i operatora, Krzysztofa Hejke. Autor ekspozycji jest absolwentem Państwowej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Instytutu Fotograficznego w Pradze. Od 20 lat wykłada fotografikę na Wydziale Reżyserii i Wydziale Operatorskim macierzystej uczelni. Od kilkunastu lat przemierza dawne Kresy Rzeczpospolitej Polskiej oraz Syberię w poszukiwaniu polskich śladów. Jego prace przedstawiano już na ponad 100 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą.  

Twórca wystawy pisze: „Los nie oglądał się na Kresy. Doświadczał je nader dotkliwie – okrutnymi zbrodniami, samotnością, nieokiełznanym obdzieraniem z tradycji. Dziś, gdy czasy bardziej ułożone, kresowe ziemie i tak bez litości zmaga nieszczęście – ciche, ale zabójcze – zapomnienie.  (..) Kresowymi drogami i bezdrożami podróżuję od kilkunastu lat. Z pragnieniem wyrywania z niepamięci historii ludzi, którzy oddali wiele za te ziemie: życia, zdrowia, trudu. (..) Te zdjęcia powstały dzięki tym, którzy mimo wszystko pamiętają: nadal żyją na swych ukochanych Kresach, lub tęsknią do nich od czasu, gdy ich stąd wyrzucono. Powstały dla tych, którzy potrafią czerpać siły z przeszłości”.

źródło: pieniezno.pl/pl/news/content/1933

Informacja pochodzi od  s. Hiacynty Lorenc SSpS oraz o. Wiesława Dudar z SVD

Zapraszamy do obejrzenia wystawy "Reportaż z Iraku" autorstwa Bogdana Hrywniaka

Wystawa czynna od 12 marca - 15 kwietnia 2015
CKB, Salon Artystyczny, ul. Górna 1a
Dobre Miasto

Zapraszamy do obejrzenia wystawy "Małe Ojczyzny" autorstwa Zbigniewa Woźniaka.

Wystawa czynna od 22 stycznia - 17 lutego 2015
CKB, Salon Artystyczny, ul. Górna 1a
Dobre Miasto