16.09.2017 12:00

Święto Chleba – Dożynki Powiatowo-Gminne - 16 września, sobota, godz. 12.00

Imprezy

Bazylika Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście, ul. Orła Białego 30

Stadion Miejski, ul. Olsztyńska 14

Stodoła Kultury i parking przy Stodole, ul. Górna 22

Skansen Miejski, ul. Sowińskiego 11

16 września, sobota, godz. 12.00

Święto Chleba – Dożynki Powiatowo-Gminne

To odwołanie się do trudu, kunsztu rolników, rzemieślników i tradycji naszej kultury. To święto wieńczące porę żniw czyli Dożynki w których sołectwa z gminy Dobre Miasto i Powiatu Olsztyńskiego zaprezentują ekspozycje plonów, piękno i dorobek ich miejscowości. Społeczności sołeckie uczestniczą w konkursach na najpiękniejsze stoisko wiejskie, wieniec, a także tradycyjny zestaw chleba ze smalcem i ogórkiem. Po uroczystej Mszy uczestnicy dożynek przejdą barwnym Korowodem na Stadion Miejski gdzie rozpoczną się ceremonie dożynkowe. Oryginalnym wiejskim stoiskom, wystawie wieńców dożynkowych towarzyszyć będzie pokaz łapania dysków przez psy uczestniczące w Ogólnopolskim Turnieju Psich Sztafet Niczuk Cup 2017, pokaz sztuk walki w zapasach i elementach samoobrony  czy konkurs na ujeżdżanie byka. Na ponad pięćdziesięciu stoiskach będziemy mogli otrzymać informacje rolnicze, zgłębić tematykę świata przyrody. Na dożynkowej scenie wystąpią zespoły: Anker, Serduszka, Lelija pod kierunkiem Sylwii Pacholec- Rudol i Dariusza Ejsymonta, Kolosoczok pod kierunkiem Piotra Tabaki, skrzypaczka Magdalena Szymańska, oraz gwiazda wieczoru TOP ONE.

Strefa dzieci: trampoliny, dmuchaniec, malowanie włosów i buzi, bańki mydlane, warsztaty balonowe, zorbing w basenie, strzelaniez broni pneumatycznej dla dzieci i młodzieży, kącik dla najmłodszych z kulkami, gry i zabawy.

Wszystkim atrakcjom towarzyszyć będą wystawy:

- fotografii w Natalii Tejs – „Zapomniane miejsca” – Stodoła Kultury.

- traktorów i maszyn rolniczych fabryki Ursus S.A. – parking przy Stodole Kultury.

- maszyn, urządzeń i narzędzi rolniczych wyprodukowanych w Dobrym Mieście przed II wojną światową przez Fabrikate der Marienhütte Guttstadt ze zbiorów Skansenu Maszyn Rolniczych w Naterkach - parking przy Stodole Kultury w Dobrym Mieście.

- wystawa urządzeń elektronicznych – ultrasonografów z sektora weterynaryjnego oraz medycyny ludzkiej – firma Dramiński S.A.

- wystawa książek rolniczych.

- zwiedzanie Skansenu Miejskiego z ekspozycjami tradycji dobromiejskiego rzemiosła i wystawy „Kobieta”