WAMA FILM FESTIVAL - 4 października, 2019, godz. 19:00 - kino Przyjaźń, ul. Olsztyńska 2

Najważniejszym założeniem WAMA Film Festiwal jest promowanie wartości związanych ze wspólnym funkcjonowaniem różnych grup etnicznych, społecznych czy religijnych. Wokół tego tematu skupione są wszystkie projekcje i wydarzenia towarzyszące festiwalowi.
Promowany jest regionalizm, euroregiony, ideologię “glokalizmu”. Zapraszają do dyskusji na temat emigracji, małych ojczyzn, wyrównywania szans, problemów mniejszości etnicznych, turystyki kulturalnej, aktywizacji społecznej. W programie Festiwalu znajdują się filmy związane z najważniejszymi problemami współczesnego świata.

UKOŁYSZ MNIE
W poranek swoich urodzin Emilia budzi się w łóżku obok nieznajomego mężczyzny – Shaya, turysty z Tel Awiwu. Przypomina sobie, że w nocy pękła im prezerwatywa w trakcie stosunku. Emilia postanawia jak najszybciej pozbyć się Shaya, tłumacząc mu, że w Polsce potrzebna jest recepta na pigułkę „dzień po”. Stara się go przekonać, że doskonale sobie poradzi. Shaya jednak nie chce zostawić jej samej w tej sytuacji.
reż. David Tejer; czas: 26 minut

TECHNO
Ryszard, sześćdziesięcioletni rolnik mieszka w małej wsi, gdzie samotnie opiekuje się swą chorą na Alzheimera żoną. Przypadkowe spotkanie z dziewczyną z dużego miasta odkrywa przed nim świat muzyki techno, która choć na chwilę pozwala mu zapomnieć o krzyżu jaki dźwiga na swych barkach.
reż. Tadeusz Łysiak; czas: 23 minut

DZIKU
Opowieść o zderzeniu dwóch światów. Dziewiętnastoletni Krzysztof, stały bywalec siłowni i osiedlowy zawadiaka, zatrudnia się w firmie ochroniarskiej, skąd trafia na Festiwal Muzyki Operowej. Dystans bohatera do świata klasyki zmniejsza się, gdy pierwszy raz słyszy arię. Poruszony nieznaną dotychczas muzyką, postanawia rozpocząć lekcje śpiewu. Świat opery zmienia nie tylko jego gusta, ale także cały styl życia.
reż. Kamila Chojnacka; czas: 22 minuty

FOKSTROT

Pewnego dnia zwyczajne izraelskie małżeństwo, Michael i Daphna Feldmannowie zostają zdruzgotani niespodziewaną wiadomością. U progu ich domu pojawiają się żandarmi i informują o śmierci ich syna Jonathana podczas służby na niemal opustoszałym posterunku wojskowym. Podczas gdy jego żona przeżywa żałobę w ciszy i spokoju, Michael wpada w spiralę gniewu, który przybiera coraz bardziej absurdalne rozmiary. Film Samuela Maoza otrzymał Srebrnego Lwa na festiwalu w Wenecji.

reż. Samuel Maoz ; Czas: 108 minut

WAMA Film Festival - Godność - 5 października, godz. 17:00 - Kino Przyjaźń, ul. Olsztyńska 2

GODNOŚĆ hasłem 5. edycji WAMA Film Festival!

W dzisiejszym świecie wszystko ma albo godność, albo cenę – mówi Marcin Kot Bastkowski, dyrektor festiwalu. – Godność przewyższa jednak każdą cenę. Nie można wymagać godności bez poszanowania cudzych wartości. Od zdeptanej godności może zacząć się wojna, dzięki szacunkowi może trwać pokój. W kontekście wielokulturowości godność, jako kwintesencja humanizmu, jest hasłem podstawowym, które o współistnieniu kultur i narodów decyduje w najwyższym stopniu.

Na wszystkie projekcje wstęp wolny.
Bezpłatne zaproszenia do odebrania w sekretariacie CKB, ul. Górna 1a, w godz. 9:00 - 17:00.

Nic nowego pod słońcem
Michał mieszka na wsi i pracuje przy hodowli krów. Po pracy wraca
do domu, je i odpoczywa. Każdy dzień Michała wygląda dokładnie tak samo. Każdy poza tym, w którym do Michała ma przyjechać poznana przez internet dziewczyna.
Reżyseria Damian Kocur, prod. Polska (czas: 25 min.)

60 kilo niczego
Zimny poranek w odkrywkowej kopalni kruszców. Krzysztof zaczyna swój pierwszy dzień pracy na stanowisku kierownika. Żeby przetrwać
w środowisku pracowników fizycznych, do którego wyraźnie nie pasuje, zamierza trzymać dyscyplinę twardą ręką. Jednak nieoczekiwany wypadek, którego ofiarą staje się jeden z pracowników, wystawi zasady moralne Krzysztofa na ostateczną próbę. Bohater zrozumie, że łatwo być stanowczym w sprzyjających okolicznościach, jednak trudno przeciwstawić się złu, kiedy konsekwencje mogą być dla nas dramatyczne.
Reżyseria Piotr Domalewski, prod. Polska (czas: 27 min.)

Najpiękniejsze   Fajerwerki   Ever
Akcja filmu toczy się współcześnie w jednym z europejskich miast. Opowiada o jednym dniu z życia trójki młodych przyjaciół, którzy
w obliczu konfliktu zbrojnego w ich kraju muszą zmodyfikować swoje plany na przyszłość.
Reżyseria  Aleksandra Terpińska, prod. Polska (czas: 28 min.)

Niemiłość
Jeden z najgłośniejszych filmów ostatniego festiwalu
w Cannes, uhonorowany tam ostatecznie Nagrodą Jury. Historia Borysa i Żeni, pary bogatych czterdziestolatków, która przygotowuje się do nieuniknionego rozwodu. Za-jęci sobą bohaterowie nie zwracają uwagi na syna  dwunastoletniego Aloszę. Pewnego dnia chłopiec znika, a rodzice rozpoczynają jego szeroko zakrojone poszuki-wania. Śledzenie poczynio-nych przez rodziców wysiłków stanowi dla reżysera Andrieja Zwiagincewa („Powrót”, „Elena”) pretekst do stwo-rzenia głęboko krytycznego obrazu dzisiejszej Rosji.
Reżyseria Andriej Zwiagincew, prod. Belgia, Francja, Niemcy, Rosja (czas: 2:07)

Na wszystkie projekcje wstęp wolny.
Bezpłatne zaproszenia do odebrania w sekretariacie CKB, ul. Górna 1a, w godz. 9:00 - 17:00.

WAMA Film Festiwal – RETROSPEKCJA - Kino Przyjaźń, ul. Olsztyńska 2 - 7 października, sobota, godz. 17.00

 

Kino Przyjaźń, ul. Olsztyńska 2

7 października, 2017 sobota, godz. 17.00

WAMA Film Festiwal – RETROSPEKCJA

Retrospekcja Wama Film Festiwal  to pierwszy tak duży festiwal filmowy, który skupia się na wielokulturowości. W tym roku odbędzie się czwarta edycja festiwalu.

NIESTRUDZENI WĘDROWCY
Konstancja ma czterdzieści lat, więc w sam raz, żeby mieć już męża, dziecko i kochanka
z siłowni. Ale nie ma. Ma za to własny biznes, słabość do kebabów i gromadę nieznośnie szczęśliwych koleżanek. W końcu jednak postanawia odmienić swój los i zostać matką. Reżyseria Kalina Alabrudzińska, prod. PWSFTviT w Łodzi (30 min.)

LOKATORKI
Justyna, samotna trzydziestoparolatka, kupuje mieszkanie na aukcji komorniczej. W dniu przeprowadzki do wymarzonego domu okazuje się, że klucze nie pasują do zamka. Czasem marzenie może spełnić się jako koszmar...
Film  zdobył Student Academy Award (tzw. Studencki Oscar) – Brązowy Medal w kategorii: ForeignNarrative. Reżyseria Klara Kochańska, prod. PWSFTviT w Łodzi (30 min.)

ROWER
Zawieszony pomiędzy dwiema odmiennymi kulturami i językami, syn polskiego emigranta w Szwecji stawia czoła rzeczywistości świata dorosłych.  Reżyseria Adam Hartwiński, prod. Warszawska Szkoła Filmowa (23 min.)

JA, DANIEL BLAKE
Uhonorowana najważniejszą nagrodą canneńskiego festiwalu niesamowicie wzruszająca
i pełna humoru historia dojrzałego mężczyzny, który decyduje się pomóc samotnej matce
z dwójką dzieci stanąć na nogi.. Reżyseria Ken Loach, prod.: Francja, Wielka Brytania (czas: 100 min.)

Na wszystkie projekcje wstęp wolny.