DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Od kwietnia 2007 roku działa przy Centrum Kulturalno - Bibliotecznym w Dobrym Mieście Dyskusyjny Klub Książki, który skupia ludzi w różnym wieku, połączonych wspólną pasją czytania i rozmowy na temat przeczytanej książki. Obecnie DKK liczy 12 członków.

Dyskusyjny Klub Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich adresowany przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest również ożywianie środowisk skupionych wokół biblioteki oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.

Dyskusyjny Klub Książki – 9 listopada (wtorek), godz. 17.00 - CKB, Wypożyczalnia dla dorosłych, ul. Górna 1a

Cicho, cichutko – Ignacy Karpowicz

Pewnej wigilijnej nocy Michał (Miś) wymyka się śmierci. Ma dwa lata, gdy giną jego rodzice i siostrzyczka. Dorasta pod opieką ciotki, w ciszy. Ucieczki szuka w wirze swobodnego, wielkomiejskiego życia, w którym często towarzyszy mu najlepszy przyjaciel, Pisarczyk. Annie wymyka się miłość. Jej rodzice są przesiedleńcami znad Dniepru. Przeżyli strategiczne zatopienie własnej wsi w czasie wojny. „Topieni”, jak mówią we wsi polscy sąsiedzi. A „topieni” nie powinni wydawać się za miejscowych. I dlatego Anna chce uciec wraz ze swoim ukochanym Piotrem…

Dyskusyjny Klub Książki – 5 październik (wtorek), godz. 17.00 - CKB, Wypożyczalnia dla dorosłych, ul. Górna 1a

Osobliwy dom Pani Peregrine – Ransom Riggs

”Osobliwy dom pani Peregrine” to trzymający w napięciu thriller. Rdzeń książki stanowią niezwykłe, dziwne fotografie, od których trudno oderwać wzrok, choć sprawiają, że ciarki chodzą po plecach i zasnąć jakoś trudniej. Całości dopełniają niesamowite zwroty akcji, klimat grozy i postacie… cokolwiek osobliwe. Może ta książka jest dziwaczna, może jest ekscentryczna, ale uważaj! — pochłonie Cię bez reszty.

Dyskusyjny Klub Książki – 7 września (wtorek), godz. 17.00 - CKB, Wypożyczalnia dla dorosłych, ul. Górna 1a

Nikt nie idzie – Jakub Małecki

Powieść, która hipnotyzuje delikatnie, sącząc czułe i ledwo wyczuwalne tony. Zostaje w pamięci na długo. Po tym, jak Olga zobaczyła go po raz pierwszy, uporczywie wracał do niej w myślach. Tajemnicza postać z kolorowymi balonami. Ni to mężczyzna, ni to dziecko. Ona samotna, on osobny i zamknięty we własnym świecie. Ich losy przetną się ponownie na skrzyżowaniu ulic w chwili tragicznego zdarzenia.

Dyskusyjny Klub Książki – 5 marca (czwartek), godz. 17.00 - CKB, Wypożyczalnia dla dorosłych, ul. Górna 1a

Jaga - Katarzyna Berenika Miszczuk

Jaga, a właściwie młoda Jarogniewa, obejmuje stanowisko szeptuchy w Bielinach po śmierci swojej babki. Choć zna ludowe opowieści i weszła w posiadanie zeszytu z przepisami babci Radomiły, to tak naprawdę ma niewielką wprawę i wiedzę, by móc pomagać miejscowej ludności. Zresztą mieszkańcy Bielin odnoszą się do niej z dość sporą rezerwą.

 

 

Dyskusyjny Klub Książki – 6 lutgo (czwartek), godz. 17.00 - CKB, Wypożyczalnia dla dorosłych, ul. Górna 1a

Japoński Wachlarz. Powroty – Joanna Bator

Dyskusyjny Klub Książki – 6 lutego (czwartek), godz. 17.00 - CKB, Wypożyczalnia dla dorosłych, ul. Górna 1a Japoński Wachlarz. Powroty – Joanna Bator Zachwyca, wzrusza, szokuje, jest niedookreślone. Takie właśnie jest państwo wyspiarskie rozciągające na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji. To Japonia… ale Japonia nie jest jedna, Japonii jest wiele. Każda w podobny sposób zaskakuje, nas, obcokrajowców, wychowanych w zupełnie innej kulturze. Oczami Joanny Bator zwiedzamy więc Japonię ludzi czytających wszędzie i o każdej porze. Razem z autorką - która sama mówi, że jej książka to przewodnik osobisty i subiektywny, zaglądamy do japońskich sterylnie czystych domów i ultranowoczesnych łazienek. W obecności pisarki zwiedzamy Tokio, miasto kontrastów, z idealnie czystą i punktualną komunikacją …

 

 

Dyskusyjny Klub Książki – 9 stycznia (czwartek), godz. 17.00 - CKB, Wypożyczalnia dla dorosłych, ul. Górna 1a

3 razy R – Hanna Cygier

Podobno kobiety nie mają głowy do interesów... ale czy na pewno? A może radzimy sobie o niebo lepiej niż mężczyźni, dzięki intuicji, woli walki i determinacji. Tylko czy potrafimy pokonać własne słabości i uciec od demonów przeszłości?

 

 

Dyskusyjny Klub Książki – 5 grudnia (czwartek), godz. 17.00 - CKB, Wypożyczalnia dla dorosłych, ul. Górna 1a

Zakładnik – Przemysław Borkowski

Podczas porannego programu na żywo do studia telewizyjnego wkracza uzbrojony mężczyzna. Bierze zakładników, zabija jednego z nich, a następnie odczytuje bezsensowne oświadczenie i popełnia samobójstwo. Psycholog Zygmunt Rozłucki i dziennikarka Karolina Janczewska – świadkowie tego wydarzenia postanawiają odpowiedzieć na te pytania kręcąc reportaż. Ich podróż śladami zamachowca niespodziewanie zamieni się w śledztwo dotyczące tajemniczej śmierci sprzed lat. Czy zdołają rozwiązać zagadkę z przeszłości? Czas goni, a od wyniku ich poszukiwań zależeć może życie kilku całkiem niewinnych młodych ludzi.

Dyskusyjny Klub Książki – 7 listopada (czwartek), godz. 17.00 - CKB, Wypożyczalnia dla dorosłych, ul. Górna 1a

Saga Signun. Północna Droga – Elżbieta Cherezińska

Mamy w tej książce wszystko, co pozwala zupełnie zatopić się w napisanej z epickim rozmachem opowieści o życiu wikingów i na czas lektury stać się jednym z nich. Ogromna erudycja i wyobraźnia Autorki sprawia, że uczestniczymy w świecie absolutnie przekonującym - zmysłowym i detalicznym. To hipnotyczna uczta czytelnicza.

Dyskusyjny Klub Książki – 3 października (czwartek), godz. 17.00 - CKB, Wypożyczalnia dla dorosłych, ul. Górna 1a

Stokrotki na śniegu - Richard Paul Evans

James Kier jest człowiekiem, który nie dba o nikogo – ani o swoją żonę, ani o syna. Liczy się tylko on sam. Kiedy gazety donoszą, że zginął w wypadku, wszyscy nareszcie mogą powiedzieć, co o nim sądzą. Tylko że James żyje. A to, co słyszy na swój temat, jest dla niego szokiem. Poruszająca opowieść o potędze miłości i odwadze, jakiej potrzeba, aby stawić czoła swoim winom.

Dyskusyjny Klub Książki – 6 czerwca (czwartek), godz. 17.00 - CKB, Wypożyczalnia dla dorosłych, ul. Górna 1a

Spadające anioły – Tracy Chevalier

Niezwykła atmosfera książki Tracy Chevalier, sprawia, że czytelnik przekracza granicę czasu i porusza się po Londynie początku XX w., gdzie po śmierci królowej Wiktorii Anglicy wkraczają w edwardiańską wiosnę, kwestionując dziewiętnastowieczną hierarchię wartości.

Dyskusyjny Klub Książki – 6 czerwca (czwartek), godz. 17.00 - CKB, Wypożyczalnia dla dorosłych, ul. Górna 1a

Obfite piersi, pełne biodra – Mo Yan

Obfitymi piersiami i pełnymi biodrami natura obdarza kobiety z rodziny Shangguan, mieszkającej w małej chińskiej wiosce. Losy rodziny ukazane są na tle wydarzeń historycznych, począwszy od Powstania Bokserów w 1900 roku, poprzez upadek dynastii Qing, inwazję japońską, walki Kuomintangu z komunistami, „rewolucję kulturalną”, aż do reform gospodarczych.

Dyskusyjny Klub Książki – 9 maja czwartek, godz. 17.00 - CKB, Wypożyczalnia dla dorosłych, ul. Górna 1a

Temat na pierwszą stronę – Umberto Eco

Główny bohater powieści, to typowy „człowiek bez właściwości”, a mówiąc dosadniej - życiowy nieudacznik. Pięćdziesiątka na karku i żadnych znaczących dokonań na koncie. Może jednak niespodziewana propozycja jaką otrzymuje zapoczątkuje tak długo oczekiwany przełom?

Dyskusyjny Klub Książki – 4 kwietnia czwartek, godz. 17.00 - CKB, Wypożyczalnia dla dorosłych, ul. Górna 1a

Niedoskonałe zakończenie – Zoe Fitzgerald Carter

Prawdziwa opowieść o chorej kobiecie chcącej skrócić swe cierpienie i jej córkach, które nie potrafią pogodzić się z decyzją matki.

Dyskusyjny Klub Książki – 4 marca poniedziałek, godz. 17.00 - CKB, Wypożyczalnia dla dorosłych, ul. Górna 1a

Wściekły pies – Wojciech Tochman

Dziewięć mocnych opowieści w których autor zwięzłym i precyzyjnym językiem opisuje ludzkie dramaty,  samotność, podłość, obłudę i nienawiść.

Dyskusyjny Klub Książki – 4 lutego, poniedziałek, godz. 17.00 - CKB, Wypożyczalnia dla dorosłych, ul. Górna 1a

Magik- Magdalena Parys 

Berlin, rok 2011. W opuszczonej kamienicy, policja odnajduje zmasakrowane zwłoki pracownika Urzędu Do Spraw Akt Stasi. W tym samym czasie w Sofii, w tajemniczych okolicznościach ginie niemiecki dziennikarz i fotoreporter - Gerhard Samuel. Dochodzenie przejmuje Policja Federalna oraz służby specjalne. Szybko okazuje się, że jedynym celem ich pracy jest wyłącznie zatuszowanie sprawy i "zneutralizowanie" niewygodnych świadków

Dyskusyjny Klub Książki - 7 stycznia, poniedziałek, godz. 17.00 - CKB, Wypożyczalnia dla dorosłych, ul. Górna 1a

 Księżyc we łzach - Ouarda Saillo

Prawdziwa i wstrząsająca historia Marokanki - ofiary przemocy w rodzinie. Quarda wychowywała się wraz z sześciorgiem rodzeństwa w cieniu tragedii, która zamieniła ich dzieciństwo w piekło. Opowieść o trudnym dorastaniu i próbie wybaczenia.

 

 

Dyskusyjny Klub Książki - 5 listopada godz. 17.00, CKB, Wypożyczalnia dla dorosłych, ul. Górna 1a

Lady M.- Ałbena Grabowska
Fascynująca podróż po mrocznych zakamarkach kobiecej duszy. Chorobliwie ambitna żona i mąż, który nie dojrzał do roli głowy rodziny, od długiego czasu toczą grę pozorów, by zachować kontrolę nad wspólnym życiem. Jednak tłumione od lat uczucia muszą znaleźć ujście.     

Dyskusyjny Klub Książki – 3 września 2018 r., godz. 17:00

Jutro będzie koniec świata – Justyna Posłuszna

Momentami gorzka, momentami zabawna opowieść z życia londyńskiej emigracji. Paweł jest młodym emigrantem z Polski, który szuka ucieczki przed zostawionymi w kraju problemami. Henry jest osiemdziesięcioletnim angielskim dżentelmenem, którego dni odmierza perfekcyjna rutyna. Gdy ich ścieżki się przetną, żaden z mężczyzn nie spodziewa się, jak bardzo to spotkanie wpłynie na ich dalsze losy.

Dyskusyjny Klub Książki – 6 sierpnia 2018 r., godz. 17:00

Pchli pałac – Elif Safak

Historia dziesięciu rodzin zamieszkałych w budynku, zwanym Pałacem Cukiereczkiem, który rosyjski arystokrata-emigrant podarował swojej żonie. Pałac wzniesiono na ruinach dwóch cmentarzy: muzułmańskiego i ormiańskiego. To kamienica pełna pomyleńców, dziwaków, postaci o nader osobliwych biografiach.

Dyskusyjny Klub Książki – 4 czerwca 2018 r., godz. 17:00

Świadek mimo woli – Gianrico Carofiglio

Pasjonujący thriller prawniczy.
W jednej z nadmorskich miejscowości na Południu Włoch zostaje zamordowany dziewięcioletni chłopiec,  prawdopodobnie zbrodni dokonano na tle seksualnym. Dla prokuratury jedynym podejrzanym jest Senegalczyk. Wyrok właściwie już zapadł. Obrońca oskarżonego zaczyna wertować akta i  zauważa , że w trakcie śledztwa z premedytacją nie przestrzegano procedur.

Dyskusyjny Klub Książki – 7 maja 2018 r., godz. 17:00

Uporczywie pogodne myśli – Peader de Burca

Irlandczyk, mieszkający w Polsce ze swą jak mówi Praktyczną Śląską Żoną.
Widzi nasz kraj zupełnie inaczej niż my. Spojrzenie na Polskę i Polaków z zewnątrz, ironiczne, ale pełne podziwu, czasem pełne niedowierzania, ale zawsze pozytywne. Jego felietony są czasem brutalne ale zawsze, przez często zabawną i przerysowaną treść sięgają do istoty naszej wyjątkowości.

Dyskusyjny Klub Książki – 9 kwietnia 2018 r., godz. 17:00

Trzy panie w samochodzie czyli sekta olimpijska – Małgorzata Thiele

Marta czuje się zagubiona po rozwodzie, jest też zdezorientowana dziwnym zachowaniem byłego męża. Gdy jednak za sprawą przypadku odnawia przyjaźń z koleżankami z liceum, jej szary świat zupełnie staje na głowie. Trzy przedsiębiorcze (i nieco postrzelone) przyjaciółki zaczynają organizować wyprawy samochodowe, a Marta odkrywa ze zdziwieniem, że życie wcale nie kończy się po czterdziestce…

Dyskusyjny Klub Książki – 5 marca 2018 r., godz. 17:00

Chłopiec i gołąb – Meir Shalev

Historia dwóch wyjątkowych związków miłosnych, rozgrywających się w różnych czasach, lecz odkrywanych przez czytelnika równolegle. Pierwsza z nich, osadzona w roku 1948 to historia uczucia dwojga młodziutkich gołębiarzy - chłopca z kibucu i pięknej dziewczyny o błękitnych oczach. ..Wątek współczesny skupia się na życiu mężczyzny w średnim wieku, przewodnika turystycznego, który opowiada nam o swoich kochankach i  gołębiach. Oba wątki splatają się ze sobą tworząc barwny portret życia pewnej izraelskiej rodziny.

Dyskusyjny Klub Książki – 5 lutego 2018 r., godz. 17:00

Kolekcjonerka perfum – Kathleen Tessaro

Powieść obyczajowa z wątkiem romansowym i detektywistycznym. Autorka zabiera czytelników w podróż do lat dwudziestych ubiegłego wieku. Do pełnego szyku i elegancji zmysłowego Paryża, do uwodzicielskiego świata kreatorów perfum, do Monte Carlo i Nowego Jorku. Tworzy w ten sposób wyraziste tło dla tej misternie ułożonej opowieści o dwóch kobietach, których losy okazują się splecione ze sobą w niezwykły sposób.

Dyskusyjny Klub Książki – 8 stycznia 2018 r., godz. 17:00

Gaumardżos !Opowieści z Gruzji – Anna Dziewit-Meller, Marcin Meller

To jest Gruzja! Pełna smaków, zapachów, wyjątkowej muzyki, iście bajkowych krajobrazów, niezwykłych i życzliwych ludzi, niezliczonych anegdot towarzyskich. W tą niezwykłą podróż zabierają nas autorzy. Opowiadają jak podróżowali od gór po morskie wybrzeża, biesiadowali podczas tradycyjnych uczt, rozmawiali o radościach i kłopotach...

Dyskusyjny Klub Książki – 6 listopada 2017, godz. 17:00

Uprowadzony – Lee Child

Jack Reacher, którego życiem rządzi przypadek, znalazł się w niewłaściwym miejscu w niewłaściwym czasie. Pomoc udzielona przypadkowo poznanej kobiecie nie wychodzi mu na dobre - oboje zostają uprowadzeni, w białym dzień, w centrum Chicago.  Reacher próbuje odgadnąć motywy i plany porywczy. Prawdopodobnie są związane z jego towarzyszką niedoli,  która jest agentką FBI, córką generała zajmującego najwyższe stanowisko w amerykańskiej armii i chrześnicą samego prezydenta. O cokolwiek chodzi porywaczom, nie mają pojęcia, że z Reacherem się nie zadziera.

 

 

Dyskusyjny Klub Książki – 4 września 2017, godz. 17:00

Przeklęta ziemia – Tony Wheeler

Relacja z podróży Tony'ego Wheelera - pasjonata dalekich wypraw do najbardziej represyjnych i niebezpiecznych miejsc  na świecie: Afganistan, Albania,  Irak, Iran, Korea Północną, Kubę Libię… Na trasie podróży nie brakuje fascynujących ciekawostek geograficznych i kulturowych oraz barwnych postaci. Zebrane felietony prowadzą Czytelnika przez zachwycające krajobrazy, od niekończących się pustynnych wydm do ośnieżonych szczytów górskich, od wijących się rzek aż po tropikalne plaże.

Dyskusyjny Klub Książki – 3 lipca 2017, godz. 17:00

Umarłem cztery razy – Julia Lachowicz

Jedno życie to za mało. Przynajmniej dla Piotra Pogona. Człowieka, który przeżył cztery razy swoją śmierć i za każdym razem odradzał się w innym wcieleniu. Biznesmena, pierwszego człowieka na świecie, który ukończył morderczy triathlon Ironman bez płuca, zdobywcę najwyższych szczytów, pośrednika dobroci, jak lubi mówić o swojej pracy charytatywnej. Jego historia daje potężnego kopa. By żyć i tym życiem się cieszyć. Nawet do bólu.

Dyskusyjny Klub Książki – 5 czerwca 2017, godz. 17:00

Pani mecenas ucieka -  Sophie Kinsella

Samantha jest prawniczką. Ma dwadzieścia dziewięć lat, iloraz inteligencji 158, wysokie szpilki i wszelkie szanse, by zostać wspólniczką w firmie. Jednak gdy popełnia fatalny błąd, który kosztuje firmę jej klienta 50 milionów funtów, wszystko wskazuje na to, że jej życie przewróci się do góry nogami. Pani mecenas musi uciekać…

Dyskusyjny Klub Książki – 8 maja 2017, godz. 17:00

Bolało jeszcze bardziej – Lidia Ostałowska

Zbiór reportaży, które powstawały w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Dwanaście historii z całego kraju, z Przerośli Gołdapskiej, łódzkich Bałut, katowickich Bogucic, Wrotnowa, Białej Podlaskiej. Dwanaście zagmatwanych losów, a tak naprawdę jedna bohaterka – Polska B. Niechciana.

Dyskusyjny Klub Książki – 3 kwietnia 2017, godz. 17:00

Dyskusyjny Klub Książki – 3 kwietnia 2017, godz. 17:00

Mistrz – Andy Andrews

Niezwykła opowieść, która odmieniła życie milionów ludzi na całym świecie. Została przetłumaczona na dwadzieścia języków i stała się międzynarodowym bestsellerem. Teraz Ty możesz poznać sekret Jonesa. Najlepsze dopiero przed Tobą!

Dyskusyjny Klub Książki – 6 marca 2017, godz. 17:00

Syn – Jo Nesbo

Układy, korupcja, przemoc to cechy charakteryzujące książkę. Jednak nie brakuje w niej też wątku miłosnego, zmagań związanych z przymusem wyboru między dobrem a złem, a chwilami między mniejszym a większym złem.

Dyskusyjny Klub Książki – 6 lutego 2017, godz. 17:00

Podróż po miłość – Emilia -  Dorota Ponińska

Powieść przybliża czytelnikom fascynujący świat Bliskiego Wschodu – w tym codzienność haremów i przepych stambulskich posiadłości. W prowadzonym równolegle wątku autorka przedstawia sylwetkę perskiego poety z XIII wieku. Czy losy mistyka i zagubionej dziewczyny mogą mieć coś wspólnego?

Dyskusyjny Klub Książki – 9 stycznia 2017, godz. 17:00

Dopóki mamy twarze –C.S.Lewis

Historia miłości, opowieść o walce między rozumem a pierwotnymi siłami, o prawdzie i fałszu, wierze i złudzeniu. Powieści o sensacyjnej akcji, pełnej tajemniczości i grozy, historia przykuwająca uwagę od pierwszej do ostatniej strony.

Dyskusyjny Klub Książki – 5 grudnia 2016, godz. 17:00

Służąca - Tara Conklin

Osadzona w XIX-wiecznej Wirginii i współczesnym Nowym Jorku, barwna opowieść o miłości, historii i sztuce, splatająca losy dwóch niezwykłych kobiet.

Dyskusyjny Klub Książki – 7 listopada 2016, godz. 17:00

Dyskusyjny Klub Książki – 7 listopada 2016, godz. 17:00

Nad rzeką marzeń – Lin Stepp

Nigdy nie jest za późno, by zacząć od nowa… Przez całe życie Grace Conley swój czas poświęca przede wszystkim rodzinie. Jej dorosłe już dzieci przyzwyczaiły się, że mają ją zawsze pod ręką, gotową, by pomóc w każdej kryzysowej sytuacji. Teraz jest by czas pomyśleć o sobie…

Dyskusyjny Klub Książki – 3 października 2016, godz. 17:00

Dary życia  - Martha Woodroof

Ciepła i pozytywna lektura o niełatwych problemach. Banalizująca je momentami, ale uczciwie sugerująca, że każda droga zmiany jest drogą niesłuchanie trudną, lecz możliwą do przebycia. Przez każdego z nas.

Dyskusyjny Klub Książki – 5 września 2016, godz. 17:00

Dyskusyjny Klub Książki – 5 września  2016, godz. 17:00 


Papierowe serca – Courtney Walsh Abigail Pressman nigdy nie myślała, że odręczne liściki miłosne napisane przez anonimową parę na sercach z papieru zmienią jej podejście do miłości.Czy z utraty wielkiego marzenia może wyniknąć szczęśliwe zakończenie? Powieść Courtney Walsh zawiera w sobie sporo nadziei, którą poczuć mogą kobiety zrezygnowane, które zdążyły się już poddać.

Dyskusyjny Klub Książki – 04 lipca 2016, godz. 17:00 Wilcze dziecko - Ingeborg Jacobs

Dyskusyjny Klub Książki – 04 lipca 2016, godz. 17:00 Wilcze dziecko - Ingeborg Jacobs

Wstrząsająca historia życia Liesabeth Otto – dziewczynki z Prus Wschodnich, która po stracie rodziców jest zdana tylko na siebie. Kiedy w wieku 15 lat zostaje złapana na kradzieży, rozpoczyna się dla niej gehenna Gułagu. Zwolniona, wędruje po całym Związku Radzieckim w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. I nie traci nadziei, że pewnego dnia zobaczy jeszcze rodzinę…

Dyskusyjny Klub Książki – 13 czerwca 2016, godz. 17:00 Piaskowa Góra – Joanna Bator

Dyskusyjny Klub Książki – 13 czerwca 2016, godz. 17:00 Piaskowa Góra – Joanna Bator

Historie opowiadane zaczynają się i kończą w różnych czasach i miejscach, lecz wszystkie zbiegają się na Babelu, jak miejscowi nazywają największy dom na Piaskowej Górze. Babcie Halina i Zofia, matka Jadzia i córka Dominika, cztery kobiety, a między nimi kolejni mężczyźni.

Dyskusyjny Klub Książki – 16 maja 2016, godz. 17:00 W rajskiej dolinie wśród zielska – Jacek Hugo-Bader

Dyskusyjny Klub Książki – 16 maja 2016, godz. 17:00 W rajskiej dolinie wśród zielska – Jacek Hugo-Bader

Zbiór reportaży z Rosji i innych państw dawnego Związku Radzieckiego. Z książki tej możemy poznać nie tylko obraz Rosji z lat 90-tych, ale także całkiem niedawno pogrzebanego Związku Radzieckiego.

Literacki Woodstock 2016

Literacki  Woodstock 2016

Od 28 do 30 lipca  sześcioosobowa grupa  z  DKK Centrum Kulturalno-Bibliotecznego  w Dobrym Mieście i fili  w Orzechowie wzięła udział w ogólnopolskim zlocie członków i moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki z okazji 10-lecia działalności . Była to okazja do integracji klubowiczów z całej Polski, ale też do niezapomnianych spotkań z literaturą i jej twórcami, m.in.:  Sylwią Chutnik, Marcinem Wrońskim,  Gają Grzegorzewską, Joanną Jodełką, Markiem Krajewskim, Wojciechem Jagielskim, Mariuszem Szczygłem.

Dyskusyjny Klub Książki – 4 kwietnia 2016, godz. 17:00 Rosjanin to ten, kto kocha brzozy – Olga Grjasnowa

Dyskusyjny Klub Książki – 4 kwietnia 2016, godz. 17:00 Rosjanin to ten, kto kocha brzozy – Olga Grjasnowa

Doskonała powieść na granicy komedii i tragedii, pisana z nadzwyczajnym wyczuciem. Książka opowiada historię pokolenia, które nie zna granic. Mówi o ludziach, którzy powinni cieszyć się z życia i czymś to życie zagospodarować, lecz błąkają się po świecie w poszukiwaniu czegoś niemożliwego do osiągnięcia, co jest stabilne, zwyczajnie swoje i naprawdę oswojone.

 

Dyskusyjny Klub Książki – 7 marca 2016, godz. 17:00 Rekiny z parku Yoyogi - Joanna Bator

Dyskusyjny Klub Książki – 7 marca 2016, godz. 17:00  Rekiny z parku Yoyogi - Joanna Bator

Zbiór niemal 50 krótkich tekstów, refleksji i obserwacji z codziennego  życia Europejki w Kraju Kwitnącej Wiśni.Autorka zabiera czytelnika do miejsc, o jakich nie  można przeczytać w folderach biur podróży i przewodnikach turystycznych.

Dyskusyjny Klub Książki – 8 lutego 2016, godz. 17:00

Dyskusyjny Klub Książki – 8 lutego 2016, godz. 17:00

Każdy dom potrzebuje balkonu – Frank Rina

Zbeletryzowana biografia  w której humor łączy się ze smutkiem, a szczęście przeplata ze łzami. Wzruszająca opowieść o cudownych latach dzieciństwa, miłości, dojrzewaniu i dokonywaniu wyborów,  które rzutują na naszą przyszłość i na to, kim się stajemy.

Dyskusyjny Klub Książki – 11 stycznia 2016, godz. 17:00

Dyskusyjny Klub Książki – 11 stycznia 2016, godz. 17:00 Jeden dzień – David Nicholls
Wspaniała powieść dla wszystkich – o tym, jak się zmieniamy: my sami, nasze marzenia, widzenie świata, priorytety, jak coś tracimy, by co innego zyskać. Cudowne dialogi, żywe jak... samo życie.

O krok – Henning Mankell.

Powieść kryminalna o przygodach Kurta Wallandera. Noc świętojańska. Troje przyjaciół dla zabawy odgrywa w lesie zaplanowana wcześniej maskaradę. Nie wiedzą, że są obserwowani. Po dwóch miesiącach policja odnajduje ich ciała...

Dyskusyjny Klub Książki – 9 listopada 2015, godz. 17:00 Cafe Auschwitz – Dirk Brauns.

Akcja powieści dzieje się współcześnie w Polsce i w Niemczech. Urodzony w NRD młody nauczyciel niemieckiego i historii w niemieckiej szkole w Warszawie staje się świadkiem wspomnień i wykonawcą zaskakującej ostatniej woli przypadkowo poznanego Janusza, byłego więźnia KL Auschwitz. Powieść jest znakomitą próbą ujęcia istotnej dla Polski i Niemiec tematyki  przez pryzmat codziennych zdarzeń .

Dyskusyjny Klub Ksiażki dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki – 5 października 2015, godz. 17:00

Miłość rano, miłość wieczorem – Maria Nurowska.

Powieść o uczuciach, które potrafią przetrwać długie lata, o historii,
która staje im na przeszkodzie i o męskiej przyjaźni, która nie poddaje się
przeciwnościom losu.

Dyskusyjny Klub Książki – 8 czerwca 2015, godz. 17:00

Gottland- Mariusz Szczygieł
Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru,smutku i groteski. Gottland Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.

Dyskusyjny Klub Książki – 4 maja 2015, godz. 17:00

"Koniec świata w Breslau"- Marek Krajewski
Wrocław. Zima 1927. Seryjny morderca zostawia za sobą krwawy ślad. Przy
zwłokach ofiar policja znajduje kartki z kalendarza. Jak zapobiec kolejnej zbrodni? Jak złapać zabójcę? Odpowiedź na te pytania zna tylko jedna osoba….

Dyskusyjny Klub Książki – 13 kwietnia 2015, godz. 17:00

Pełna wdzięku i świeżości współczesna powieść, będąca hołdem dla uroków polskiej prowincji, w której splata się wątek Mazur dzisiejszych i przedwojennych, czyli byłych Prus Wschodnich.
Główną bohaterką jest dziennikarka lokalnego czasopisma, której los stawia
na drodze paskudnego szefa, a zaraz potem Niemca poszukującego rodzinnych korzeni. Przedwojenna historia, która zresztą wydarzyła się naprawdę, uruchamia lawinę wydarzeń współczesnych. Wśród przepięknego krajobrazu mazurskiego rozgrywają się wielkie i małe historie.

Dyskusyjny Klub Książki – 2 marca 2015, godz. 17:00

Dyskusyjny Klub Książki – 2 marca 2015, godz. 17:00
Omawiana książka : Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak – Jacek Hugo-Badera
Literatura faktu, reportaż. Czterech uczestników zimowego ataku na Broad Peak chciało przekroczyć granicę strachu, dwaj z nich przekroczyli granicę
życia i śmierci. Co było przyczyną tragedii − miłość do gór, utrata instynktu samozachowawczego, czy pycha i żądza sukcesu?....Dowiesz się czytając tę książkę.

Dyskusyjny Klub Książki – 9 lutego 2015, godz. 17:00

 Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki – 09 lutego 2015, godz. 17:00
Omawiana książka : Poemat odjazdu- Andrzej Mandalian
„Poemat odjazdu” to misternie skonstruowany poetycki reportaż, którego akcja
rozgrywa się na warszawskim Dworcu Centralnym, w miejscu każdym zmysłem
czytającego rozpoznawalnym jako znajome i realne, a zarazem w sposób
oczywisty będącym metaforą naszej ludzkiej podróży.

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki – 12 stycznia 2015, godz. 17:00

Omawiana książka : Masakra profana – Jarosław Stawirej


Życie świętego to ciężka praca. Ani ze znajomymi nie wyjdziesz do klubu, ani z dziewczynami nie poflirtujesz. Nie można nawet potańczyć bez narażenia się
wiernym. Nic tylko siedzieć i uzdrawiać. A przecież święty też człowiek. Gdy wziętemu brand managerowi dużej międzynarodowej korporacji ukazuje się
Matka Boska, nie jest zachwycony. Ale nie przewiduje nawet części kłopotów,
jakie go czekają w związku z tym, że został boskim wybrańcem. Nie dość, że jego dziewczyna tego nie akceptuje, a szefostwu przeszkadza krwawienie ze stygmatów, to będzie musiał zmierzyć się z hordą satanistów, kłusownikom
przybliżyć podstawy mikroekonomii oraz poradzić sobie z nieuchronną sławą.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - 1 grudnia 2014, godz. 17:00

Omawiana książka : Czyste, nieczyste – Sidonie- Gabrielle Colette


Colette uważała Czyste nieczyste za swoją najlepszą książkę. Przyznawała, że
odsłania w niej swoje własne przeżycia i fascynacje, uważała ją niemal za
autobiografię. Przechadzkę po erotycznym podziemiu, którego mapę nasza
przewodniczka znała na pamięć, zaczynamy w mroku i rozmarzeniu popularnej
palarni opium, a im głębiej schodzimy, tym więcej spotykamy niezapomnianych
mężczyzn i - zwłaszcza - kobiet, których losy na zawsze odmieniła moc namiętności. Proza nie tylko szczera, ale i poetycka. Czyste nieczyste to w historii literatury najbardziej subtelne rozliczenie z różnorodnością doświadczeń seksualnych oraz nieobliczalną i nieprzewidywalną naturą miłości. Słowem wstępnym powieść opatrzy profesor Maria Janion.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - 3 listopada 2014, godz. 17:00

Omawiana książka: PUNKTY ZA WIERNOŚĆ - Susanne Frohlich

Bohaterką powieści jest Andrea, żona wybitnego prawnika i matka dwójki
dzieci. Wszystko układa się pomyślnie, jak w prawdziwej szczęśliwej rodzinie. Jednak Andrea zaczyna podejrzewać, że jej mąż Christoph ma romans z nową koleżanką z pracy Michelle. Od tego momentu w życiu kobiety dochodzi do całkowitej rewolucji...