Wszystko na internetowym plakacie...

Co można znaleźć w okolicach Dobrego Miasta ?

O tym, jakie bogactwa i artefakty ukryte są pod powierzchnią ziemi po której być może na co dzień stąpamy, opowiedzą pracownicy Działu Archeologii Muzeum Warmii I Mazur w Olsztynie, podczas prelekcji , która odbędzie się w Bibliotece CKB, w oddziale dla dorosłych, tuż po świętach, w piątek o godz. 18:00 (27.12.2019). Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa najciekawszych eksponatów „wydobytych” w ramach niedawno zakończonych eksploracji archeologicznych. Ekspozycja stacjonować będzie przez najbliższe 6 miesięcy. - wykład to przede wszystkim przekazanie , w sposób w miarę dostępny , informacji o śladach pradziejowego osadnictwa w rejonie (obszar między Miłogórzem a Dobrym Miastem dop. autora) – mówi Kacper Martyka z MWiM. Mieszkamy na terenach, gdzie w ciągu kilku ostatnich lat zarejestrowano serię niezwykłych znalezisk. W tym, jedyne w północno-wschodniej Polsce cmentarzyska z początków epoki brązu w Praslitach i Kosyniu. Unikatowe wyposażenie odkrytych tam grobów (m.in. zakarpackie złoto, szkło z Azji Mniejszej, czy wyroby brązowe z Wysp Brytyjskich) każe w nich upatrywać miejsc spoczynku elit o ponadlokalnym charakterze. Stanowiska te mogą być kluczem do zrozumienia fenomenu nieopisanych wciąż społeczności, uczestniczących w wymianie na skalę ogólnoeuropejską. - niestety, otoczenie, gdzie dokonywano badań jest niezwykle słabo rozpoznane, a większość nowych znalezisk to odkrycia przypadkowe. Oznacza to, że fenomenalne zabytki z ostatnich lat pozbawione są tła – kontekstu, który pozwala na ich pełne opracowanie. Celem pierwszego etapu projektu ( o którym m.in. będzie prelekcja) było zebranie możliwie wielu danych, tak by stworzyły one swoistą mapę, pozwalającą określić nie tylko gdzie chowani byli przedstawicie poszczególnych społeczności ale przede wszystkim gdzie i jak długo przebywali za życia. Aby to osiągnąć przeprowadzono na wyznaczonym obszarze szeroko zakrojone badania powierzchniowe, połączone z prospekcją geofizyczną najbardziej „obiecujących” stanowisk archeologicznych - mówi o przeprowadzonych badaniach i ich „konsekwencjach” Kacper Martyka. Wszystkich zainteresowanych wykładem o naszym regionie ale w perspektywie „pod powierzchnią” serdecznie zapraszamy już piątek po świętach. Serdecznie zapraszamy.

Senior w bibliotece – 19 grudnia 2019 r.

Coraz bliżej Święta, na kolejnym spotkaniu „Senior w bibliotece” uczestnicy wykonali stroiki i ozdoby świąteczne z szyszek i krążków brzozowych. Własnoręcznie zrobione ozdoby będą zdobiły świąteczne stoły i choinki. WESOŁYCH ŚWIĄT

Dyskusyjny Klub Książki – 5 grudnia (czwartek), godz. 17.00 - CKB, Wypożyczalnia dla dorosłych, ul. Górna 1a

Zakładnik – Przemysław Borkowski Podczas porannego programu na żywo do studia telewizyjnego wkracza uzbrojony mężczyzna. Bierze zakładników, zabija jednego z nich, a następnie odczytuje bezsensowne oświadczenie i popełnia samobójstwo. Psycholog Zygmunt Rozłucki i dziennikarka Karolina Janczewska – świadkowie tego wydarzenia postanawiają odpowiedzieć na te pytania kręcąc reportaż. Ich podróż śladami zamachowca niespodziewanie zamieni się w śledztwo dotyczące tajemniczej śmierci sprzed lat. Czy zdołają rozwiązać zagadkę z przeszłości? Czas goni, a od wyniku ich poszukiwań zależeć może życie kilku całkiem niewinnych młodych ludzi.

Godziny otwarcia 2019

Godziny otwarcia

Poniedziałek - piątek

10.00 -18.00

Sobota

10.00 – 14.00

Szanowny czytelniku

Z dniem 1 września 2017 roku rozpoczynamy naliczanie kar za nieterminowy zwrot materiałów bibliotecznych (książek, audiobooków) zgodnie z Zarządzeniem nr CKB

012.8/2016 tj. 0,10 gr za dzień zwłoki za jeden materiał biblioteczny.

 

Przykład

1 książka 2 dni po terminie zwrotu

1x 2x 0,10 = 0,20

8 książek 14 dni po terminie zwrotu

8x 14x 0,10 = 11,20

Informacja

 

Szanowny Czytelniku

Od 17 października 2016 r. nasza Biblioteka wdraża nowy program wypożyczania książek. W związku z tym w celu ponownego zapisania się do Biblioteki uprzejmie prosimy dorosłych czytelników o przyniesienie dowodu osobistego. Czytelnicy małoletni muszą zaś przyjść z rodzicem / opiekunem (potrzebny PESEL dziecka). Zapisane osoby otrzymają nowe Karty Czytelnika potrzebne do każdorazowego wypożyczania książek.

Informacja

 

Zmiana godzin otwarcia Biblioteki.
Informujemy, że od 1 września 2016 r.
oddział dla dzieci
poniedziałek- piątek: 9.00- 17.00
sobota: 10.00- 14.00

wypożyczalnia dla dorosłych

poniedziałek- piątek: 10.00- 18.00
sobota: 10.00- 14.00Drogi Czytelniku
Aktualnie prowadzimy prace na wdrożeniem nowoczesnego systemu bibliotecznego Mak+, który w najbliższej przyszłości umożliwi między innymi dostęp czytelnika do swojego konta bibliotecznego, zamawianie i rezerwowanie książek w konkretnej bibliotece, a także tworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego. W związku z powyższym prosimy o wyrozumiałość, gdyż katalog nie zawiera jeszcze kompletnej informacji o zbiorze znajdującym się w naszej bibliotece. Jeśli nie znalazłeś w katalogu książki, która Cię interesuje zachęcamy do kontaktu z nami: tel. 89 616 15 91 lub e-mail: sekretariat@remove-this.ckbdobremiasto.pl

Biblioteka główna wraz z filiami:

szukamksiążki.pl/SzukamKsiazki/katalog/index.html


Biblioteka główna:

szukamksiążki.pl/SzukamKsiazki/katalog/index.html


Filia biblioteczna w Cerkiewniku:

szukamksiążki.pl/SzukamKsiazki/katalog/index.html


Filia biblioteczna w Orzechowie:

szukamksiążki.pl/SzukamKsiazki/katalog/index.html

 

 

 

Informacja

Informujemy, że od  1 września 2015 r. Biblioteka będzie otwarta w godzinach:
Wypożyczalnia dla dorosłych:
poniedziałek- piątek: 10.00- 18.00
sobota: 10.00- 14.00

Książka na telefon

Centrum Kulturalno-Biblioteczne zaprasza do korzystania z usługi„Książka na telefon”. 

Oferta skierowana jest do osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej np. chorych, niepełnosprawnych lub innych mających problem z dotarciem do biblioteki. 

Jak zamówić książki ?
Telefonicznie w godz. od 9.00 do 17.00. ( 48 89 616-15-91) 
lub na adres: b.skibinska@ckbdobremiasto.pl 
Szczegółowe informacje wypożyczeń określa regulamin usługi bibliotecznej 

do pobrania regulamin: 

KULTURA NA WIDOKU

Konkurs

Zachęcamy młodzież gimnazjalną i ponadgimnazjalną z terenu Warmii i Mazur
do wzięcia udziału w interesującym konkursie „Moje korzenie, czyli skąd
jestem?”
Współorganizatorem konkursu jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie.
Więcej szczegółów na
http://www.wbp.olsztyn.pl/korzenie/index.php?menu=start.

Polecamy!

Polecamy
Polona, to nowoczesny portal, który udostępnia w sieci zbiory Biblioteki Narodowej. Jest narzędziem pozwalającym na powszechne otwarcie dla czytelników skarbca i magazynów Narodowej Książnicy, a także zbiorów innych instytucji kultury. Dzięki temu portalowi czytelnicy w całym kraju, a nawet z odległych zakątków świata znajdują tam książki, czasopisma, pocztówki, grafiki, mapy, nuty oraz rękopisy. Zachęcamy do korzystania z tego doskonałego narzędzia, które daje możliwość pogłębiania wiedzy, zainteresowań bądź, po prostu przyjemnego spędzania czasu na czytaniu trudno dostępnej literatury nie wychodząc z domu. Wystarczy wejść na stronę internetową www.polona.pl  i cieszyć się udostępnionymi tam „skarbami”. 

Zapraszamy

Zapraszamy nauczycieli  wraz z uczniami szkół gimnanzjalnych i
ponadgimnazjalnych na zajęcia z przysposobienia bibliotecznego.
Podczas zajęć uczniowie:
-zdobędą umiejętność korzystania z księgozbioru bibliotecznego: wypożyczalni
i  czytelni,
-poznają zasady wypożyczania zbiorów do domu i korzystania z nich na miejscu,
-nauczą się korzystania z katalogu komputerowego biblioteki.
 
Na lekcje biblioteczne zapraszamy po wcześniejszym uzgodnieniu terminu
spotkania – telefonicznym (89 6161591)bądź osobistym.

Informacja

BIBLIOTEKA W DNIACH 31 STYCZNIA I 7 LUTEGO 2015 ROKU BĘDZIE ZAMKNIĘTA
PRZEPRASZAMY

Informacja

Od stycznia 2015 r. ulegają zmianie godziny otwarcia wypożyczalni dla dorosłych  PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK 10.00-18.00
SOBOTA - 7.000-15.00
SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Informacja

 Drogi Czytelniku!!!

Jeśli w danej chwili nie ma książki, która Cię interesuje, a jest ona w naszej ofercie istnieje możliwość jej rezerwacji. Szczegółowe informacje uzyskasz w bibliotece.