ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA
17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota. W Polsce świętujemy go od 2006 roku i ma on podkreślić znaczenie tych zwierzaków w naszym życiu. Włączając się w obchody tego święta biblioteka zaprosiła dzieci przedszkolne do wspólnej zabawy o kotach. Maluchy z wielką radością opowiadały o swoich puszystych pupilach, o tych domowych i podwórkowych. W trakcie spotkania dzieci wysłuchały bajki „O Kocie w butach” z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA W BIBLIOTECE
Z okazji nadchodzącego, niezwykle wyjątkowego i pięknego święta – Dnia Babci i Dnia Dziadka, w naszej bibliotece 17 stycznia 2020 roku, uczniowie klasy II uczestniczyli w zajęciach literacko-plastycznych. Na początku dzieci obejrzały prezentację multimedialną a w dalszej części spotkania uczestnicy wykonali laurki dla swoich Babć i Dziadków.






Bobas w bibliotece - mądre wychowanie
15 stycznia odbyły się zajęcia z cyklu comiesięcznych spotkań naszych malusińskich z opiekunami. Tematem przewodnim była „zima”. Podczas zajęć dzieci wysłuchały wiersza, zatańczyły taniec przywołujący Panią Zimę oraz przeprawili się po krach przez rzekę, aby własnoręcznie wykonać bałwanka ze skarpetki. Mam nadzieję że Pani Zima usłyszała wołanie dzieci o śnieg i będziemy się cieszyć „prawdziwą białą zimą”. Po raz kolejny fantastycznie bawiliśmy się w bibliotece.






Bobas w bibliotece-mądre wychowanie.
Witaj Mikołaju!
Od rana w oddziale dziecięcym biblioteki CKB było można usłyszeć radosną wrzawę. Nie zabrakło osób, które słysząc podniesione głosy z pomieszczenia dziecięcej wypożyczalni, chciało osobiście przekonać się o źródle hałasów. Czyżby pozyskano nowe, poszukiwane wydawnictwa? Otóż nie. Środowym porankiem nasi milusińscy wraz z opiekunami uczestniczyli w kolejnym spotkaniu „Bobas w bibliotece-mądre wychowanie”. Na zajęciach dzieci wraz z dorosłymi ubierały choinkę w ozdoby, które wcześniej same wykonały. W trakcie spotkania nie zabrakło tańca i piosenek wprowadzających w nastrój świąteczny. Na koniec na najmłodszych czekały prezenty pod choinką.Nad grzeczną gromadą czuwała pani Alicja Bober.







W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia





Tematyka grudniowych spotkań z dziećmi organizowanych przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży, nie mogła być inna, niż świąteczna, wszak odbywały się tuż przed Bożym Narodzeniem. Na początku spotkania dzieci z chęcią wzięły udział w swobodnej rozmowie dotyczącej świątecznych tradycji i przygotowań do świąt. Nie zabrakło także aktywności plastycznych: wspólnie udekorowaliśmy kartonową choinkę oraz pod kierunkiem Pani Grety dzieci z klasy I wykonały świątecznego aniołka. Mamy nadzieję, że wiadomości przekazane podczas grudniowych zajęć były nie tylko miłym wstępem do rodzinnego świętowania Bożego Narodzenia, ale również podkreślą magię tego wyjątkowego czasu, a na plan dalszy zepchną wartościowe przedmioty, znalezione pod choinką.
Święto Pluszowego Misia
Trzy razy spotykały się dzieci przedszkolne na zajęciach dotyczących najpopularniejszej pluszowej „przytulanki”. 25 listopada swoje święto obchodził najmilszy i prawdziwy przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś! Z tej okazji zorganizowano szereg spotkań w bibliotece dla czytelników. Mali goście przynieśli ze sobą swoje pluszowe przytulanki, o których pięknie opowiadali. Umilając wspólnie spędzony czas dzieci śpiewały piosenki, rozwiązywały rebusy i wesoło tańczyły na „misiowym balu”. W czasie zajęć maluchy poznały historię pluszowego misia. Spotkania z Pluszowym Misiem miały miejsce 15,22 i 26 listopada 2019 r.









Bobas w bibliotece – mądre wychowanie. W krainie Pani Jesieni
Na spotkaniu, wspólnie z maluszkami i ich opiekunami wybraliśmy się do „Krainy Pani Jesieni”. Żeby dostać się do tej zaczarowanej krainy, na każdym przystanku dzieci wraz z opiekunami musieli wykonać określone zadanie np.: ładnie się pokłonić leśnym ludkom, zatańczyć i pokolorować listki na sukni Pani Jesieni. Na zakończenie spotkania dzieci przy pomocy opiekunów zrobiły wiewiórkę, którą zabrały ze sobą do domu.
Noc bibliotek 2019
W sobotni wieczór 5 października odbyła się Ogólnopolska Noc Bibliotek 2019 pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”. Rodzice z dziećmi mieli okazje utworzyć własną grę planszową z wykorzystaniem książek znajdujących się w bibliotece. Następnie uczestniczyli w grach i quizach, mieli możliwość wejść na wieżę i obejrzeć miasto nocą. Na zakończenie wspólnie obejrzeliśmy film „Ptyś i Bill”, który został wyświetlony w kinie.
Spotkanie z książką w bibliotece
Pasowanie na czytelnika biblioteki
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
W sobotni wieczór 5 października odbyła się Ogólnopolska Noc Bibliotek 2019 pod hasłem "Znajdźmy wspólny język”. Rodzice z dziećmi mieli okazje utworzyć własną grę planszową z wykorzystaniem książek znajdujących się w bibliotece. Następnie uczestniczyli w grach i quizach, mieli możliwość wejść na wieżę i obejrzeć miasto nocą. Na zakończenie wspólnie obejrzeliśmy film "Ptyś i Bill”, który został wyświetlony w kinie.
Jak powstaje książka – od autora do czytelnika.
Na zajęciach, rozmawialiśmy o tym, jaka jest droga książki od autora do czytelnika. Przypomnieliśmy również o zasadach korzystania ze zbiorów bibliotecznych, o tym na czym polega praca bibliotekarza, jaką moc daje nam czytanie książek… Kto sprawia, że piękne, kolorowe i pachnące farbą drukowane woluminy pojawiają się na półkach księgarskich i bibliotecznych? Jakie są formy książek? Jak musimy dbać o książki?
Bobas w bibliotece – mądre wychowanie. Majowe rozmaitości
Dobre Miasto – moje miasto
Bobas w bibliotece – mądre wychowanie. Przygoda z książką
Na spotkaniu wspólnie z maluszkami wybraliśmy się w podróż na czarodziejskim dywanie w krainę baśni. Odwiedziliśmy Alicję z krainy czarów, Czerwonego Kapturka oraz Kopciuszka. Na każdym przystanku dzieci wraz z opiekunami musieli wykonać określone zadanie np.: zrobić zajączka, pozbierać kwiatki w lesie i pomóc Kopciuszkowi ułożyć wg koloru nakrętki z butelek.
Bobas w bibliotece-mądre wychowanie. Wiosna tuż, tuż
Poznajemy kosmos
Baśnie i bajki, które znamy i chętnie czytamy
Bobas w bibliotece – mądre wychowanie. Zwierzaki – przytulaki.
Dzień Bezpiecznego Internetu. Działajmy razem
Niech żyje zabawa czyli Karnawałowa noc w bibliotece
Nasza kochana Babcia
Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. Nie wyobrażamy sobie bez nich naszego dzieciństwa. Zawsze pocieszą, przytulą, a świat staje się piękniejszy. Jakie są nasze Babcie? Czy któraś z nich jest Babcią Powierniczką Tajemnic, Babcią Przyjaciółką lub Babcią Marzycielką. Podczas zajęć przeczytaliśmy książkę Babcie od A do Z autorstwa Raquela Diaz Reguera.
Bobas w bibliotece – mądre wychowanie. Zimowe zabawy z Bałwankiem
Zima za oknem i w bibliotece! A jak zima to zimowy stworek – Bałwanek, stworzony przez dzieci i opiekunów na kolejnym spotkaniu Bobasa w bibliotece. Podczas zajęć nie zabrakło zimowych gier i zabaw: jazdy na nartach i skoków, a także głośnego czytania wierszy.
Za pasem święta…tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia Boże Narodzenie to czas szczególny. To rodzinne święto. Dlatego omawiałyśmy z dziećmi obyczaje związane z Bożym Narodzeniem takie jak: dzielenie się opłatkiem, wieczerza wigilijna, kolęda, choinka i prezenty od Św. Mikołaja. Pod koniec spotkania dzieci zrobiły ozdoby świąteczne.
Bobas w bibliotece – mądre wychowanie. Witaj Mikołaju!
Mikołajki w kinie familijnym
Spotkanie z Pluszowym Misiem
Polska Niepodległa w oczach dziecka
Wizyta w przedszkolu Marysieńka
Spotkanie z Misiem
14 listopada odbyły się kolejne zajęcia z cyklu Bobas w bibliotece – mądre wychowanie. Gościem spotkania był Miś, który ukrył się wśród książek. Maluszki wraz z opiekunami aby odnaleźć Misia musiały wyruszyć ścieżką zadań, która doprowadziła je do celu. W nagrodę za dobre wykonanie zadań, dzieci otrzymały słodkie upominki.
MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK
IDZIE LASEM PANI JESIEŃ
Jesień była przewodnim tematem spotkań małych czytelników w bibliotece. Szukając Pani Jesieni i jej darów dzieci odbyły podróż pociągiem poprzez pola, sady i ogrody. Warto wspomnieć, że na spotkaniach było gwarno i wesoło: zbieraliśmy jesienne liście, wirowaliśmy jak listki na wietrze, oraz tańczyliśmy w rytm piosenki Tańcowała jesień.Na pamiątkę spotkania, każde dziecko zrobiło z kasztanów swojego stworka.
Bobas w bibliotece - mądre wychowanie
Kolorowa jesień
10 października odbyły się kolejne zajęcia z cyklu Bobas w bibliotece mądre wychowanie – Kolorowa jesień. Na zajęcia przyszły dzieci z Przedszkola Niepublicznego Stowarzyszenia na Rzecz Oświaty w Dobrym Mieście – grupa Pszczółki i mamy z dziećmi. Na spotkaniu maluszki szukały Pani Jesieni i jej darów oraz uczestniczyły w grach i zabawach ruchowych.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Obchodzony 29 września Dzień Głośnego Czytania stał się znakomitą okazją do zaproszenia dzieci do biblioteki. Uczestnikami spotkania były przedszkolaki z "0" oraz najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej. Uczestnicy spotkania wysłuchali bajki pt. Pani Zamieć, przedstawionej za pomocą teatrzyku Kamishibai.
Wakacje w bibliotece
Literackie Koło Fortuny
W sierpniu w czasie wakacji w ramach środowych spotkań, graliśmy z dziećmi w Literackie Koło Fortuny. Niektóre na pozór proste hasła z kategorii literatury sprawiły uczestnikom niemały problem. Zabawie towarzyszyły ogromne emocje, zwłaszcza gdy gracz „zbankrutował’ lub wylosował główną nagrodę. Kręcenie kołem było dla małych widzów wielką frajdą
Wakacje w bibliotece
O bibliotece i książkach
CZYTAM, BO LUBIĘ – CZYLI JAK ZOSTAĆ CZYTELNIKIEM BIBLIOTEKI
W maju w bibliotece gościliśmy uczniów klas I na pierwszej lekcji bibliotecznej. Pierwszaki się poznały zasady zachowania się w bibliotece i sposób wypożyczania książek. Nie mogło też zabraknąć rozmów o poszanowaniu książek.
Kulminacyjnym punktem i zarazem niezwykle emocjonującym, było wybranie ciekawej książeczki i jej wypożyczenie. Od tej chwili pierwszaki stały się oficjalnymi czytelnikami naszej biblioteki. Wierzymy, że będą chciały tutaj zaglądać jak najczęściej.
SPOTKANIE Z BAJKĄ CHARLES’A PERRAULT
DOBRE MIASTO - MOJE MIASTO
Bobas w bibliotece – mądre wychowanie
Z okazji Światowego Dnia Ziemi, który obchodzony jest w Polsce 22 kwietnia w naszej bibliotece odbyły się zajęcia edukacyjne mające na celu promowanie postaw ekologicznych oraz uświadomienie najmłodszym, jak chronić i dbać o nasze środowisko. W spotkaniu wzięły udział 6-latki z Przedszkola Samorządowego nr 1. Dowiedziały się m.in. co to jest recykling, że o stanie środowiska decydują nasze codzienne zachowania: oszczędzanie wody, prądu, zbieranie makulatury i segregowanie odpadów, a także dlaczego należy chronić ziemię.
Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci
Baśniowy świat Andersena
2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci. To święto nieprzypadkowo obchodzone jest w tym dniu, bowiem 2 kwietnia urodził się Hans Christian Andersen – słynny duński baśniopisarz, autor takich klasyków jak Brzydkie kaczątko, Calineczka czy Królowa Śniegu. Podczas zajęć zorganizowanych w bibliotece dzieci poznały życie i twórczość H. Ch. Andersena.
Bobas w bibliotece – mądre wychowanie
Książeczki z naszej półeczki . W kraju Polan
Bobas w bibliotece-mądre wychowanie - Ozdoby wielkanocne
Wizyta w Przedszkolu Marysieńka
Książeczki z naszej półeczki
Światowy Dzień Kota
Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci
Zimowe rozmaitości z książką
Książeczki z naszej półeczki
Książeczki z naszej półeczki – W oczekiwaniu na choinkę
Bobas w bibliotece– mądre wychowanie - 13 grudnia 2017
Książeczki z naszej półeczki – Przygoda z Pluszowym Misiem
Bobas w bibliotece – mądre wychowanie.
Zasady wypożyczania zbiorów bibliotecznych
Ilustrator – czy łatwo jest nim zostać?
Ilustrator – czy łatwo jest nim zostać?
Książeczki dla dzieci składają się nie tylko z tekstu ale i z pięknych, kolorowych ilustracji zaprojektowanych przez ilustratorów. Podczas zajęć w bibliotece dzieci dowiedziały się na czym polega praca ilustratora, miały także okazję wykonać własną ilustrację. Poznały także twórczość Jana Marcina Szancera, ilustratora książek dla dzieci z okazji jego 115 rocznicy urodzin.
Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada obchodzimy jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski. Z okazji tego święta w Oddziale dla dzieci i młodzieży odbyły się zajęcia dla dzieci podczas, których uczestnicy wysłuchali wierszy i wysłuchali pogadanki na temat odzyskania przez Polskę niepodległości.
Książeczki z naszej półeczki – Pani Jesień dary niesie
Piękna pora roku jaką jest jesień była przewodnim tematem spotkań z najmłodszymi czytelnikami w październiku. Podczas zajęć uczestnicy zapoznali się z charakterystycznymi cechami jesieni w literaturze. Dużym zaskoczeniem dla naszych małych gości było odkrycie, że w liściach rozłożonych na podłodze w bibliotece śpi mały pluszowy jeżyk.
Bobas w bibliotece – mądre wychowanie
Książka, zabawa i słońce w wakacyjne miesiące Wakacje w bibliotece przebiegają pod hasłem „Książka, zabawa i słońce w wakacyjne miesiące”. Podczas spotkań uczestnicy słuchali bajek czytanych przez bibliotekarza, tworzyli z surowców wtórnych postaci z bajek, rozwiązywali zagadki,a także przyjemnie spędzali czas przy grach planszowych.
Nocna przygoda z książką
W magicznym świecie książki – Bajeczki-Czytaneczki
„W świecie książek”
20 czerwca bibliotekę odwiedziły uczennice Gimnazjum Publicznego w Dobrym
Mieście wraz z Panią Ireną Kuźmą. Podczas spotkania zaprezentowano efekty projektu
„W świecie książek”, którego pomysłodawcą i realizatorem były gimnazjalistki pod czujnym okiem Pani Ireny. W prezentacji pokazano między innymi współpracę biblioteki szkolnej z naszą biblioteką, a także nowoczesne wnętrza olsztyńskich bibliotek- Planety 11 i Biblioteki Uniwersyteckiej
Bobas w bibliotece – mądre wychowanie - 14 czerwca 2017
Noc bibliotek – Czytanie Porusza
3 czerwca odbyła się ogólnopolska akcja Nocy Bibliotek. W naszej bibliotece hasłem przewodnim były „Nocne podróże małe i duże". Mali turyści wyruszyli w podróż do Skansenu Miejskiego i Muzeum przy Baszcie, gdzie wysłuchali ciekawych historii. Kolejnym punktem wycieczki była biblioteka tam na uczestników podróży czekało mnóstwo atrakcji w postaci gier, konkursów i wesołej zabawy, a także projekcja filmu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai: Stella Nostra”. Tradycyjnie o północy dzieci weszły na wieżę aby podziwiać panoramę Dobrego Miasta. Następnego dnia zmęczone lecz bardzo zadowolone wróciły do swoich domów.
Wycieczka
Dzień dobry panie Andersenie
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. To niepowtarzalna okazja by na spotkaniach w bibliotece z czytelnikami przybliżyć sylwetkę oraz twórczość autora. Tłem do zajęć była wystawa „Baśniowe Tropy Europy”.
Bobas w bibliotece – mądre wychowanie - 12 kwietnia 2017
Bobas w bibliotece – mądre wychowanie
12 kwietnia odbyło się spotkanie z Panią Anną Dawidowicz - dyrektorem Przedszkola Samorządowego nr 2 w Dobrym Mieście. Rodzice i opiekunowie uzyskali informacje o ważnym wydarzeniu w życiu całej rodziny, o przekroczeniu przez dziecko progu przedszkola i jak się do tego odpowiednio przygotować. Maluszki w tym czasie bawiły się w kąciku malucha.
BAŚNIE, BAJKI I BAJECZKI – czy znasz tę bajkę?
Wiosna tuż, tuż
Bobas w bibliotece - konsultacje z psychologiem
15 marca po raz kolejny odbyło się spotkanie w ramach cyklu Bobas w bibliotece.
Tym razem naszym gościem była psycholog dziecięcy- Pani Agnieszka Jurkiewicz. Podczas gdy licznie przybyłe dzieci bawiły się w kąciku malucha, rodzice aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, dowiadując się wielu ciekawych informacji na temat wychowania i rozwoju swoich pociech.
Katalogi biblioteczne jako informatory o zbiorach w bibliotece
Katalogi biblioteczne jako informatory o zbiorach w bibliotece
09 marca 2017 r. uczniowie ze Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Smolajnach uczestniczyli w lekcji bibliotecznej o katalogach. Poznali rodzaje katalogów, a także dowiedzieli się jak znaleźć książkę w katalogu on-line a później na bibliotecznej półce.
W marcu gościliśmy uczniów ze Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Smolajnach i z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Dobrym Mieście. Podczas spotkania dzieci poznały zasady wypożyczania książek, a także księgozbiór znajdujący się w bibliotece. Wysłuchały również bajki „Królowa Pszczół”, „Diabeł i jego trzy złote włosy”.
Wszystko o kosmosie
Dzień Kota – Kot to nie KŁOpot!!!
Klub Podróżnika
16 lutego dzieci z klasy II Szkoły Podstawowej nr 3 gościły w oddziale dla dzieci i młodzieży. Podczas spotkania zapoznały się z księgozbiorem oraz z zasadami wypożyczania książek. Miejmy nadzieję, że ta wizyta zainspiruje dzieci do sięgnięcia po książki pełne fascynujących przygód i czarów a rodziców do zapisania swoich pociech do biblioteki i wspólnego rodzinnego czytania.
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
7 lutego 2017 to ważna data w kalendarzu działań na rzecz edukacji w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. Hasło przewodnie wydarzenia brzmiało „Razem zmieniamy internet na lepsze”. W tym dniu odwiedzili nas uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej nr 2, którzy poznali tajniki sieci komputerowej a także dowiedzieli się do czego służy wyszukiwarka, poczta elektroniczna i czat.
DUCHY, STWORKI I POTWORKI
”DUCHY, STWORKI I POTWORKI"- pod takim tytułem zorganizowano ferie w bibliotece.
Uczestnicy zajęć bawili się w teatr cieni do bajki „Smutna królewna”. Podczas pierwszego spotkania przygotowywały postaci do bajki: lalki – kukiełki. Na drugim spotkaniu przedstawiono bajkę, gdzie widownię stanowili rodzice.
W magicznym świecie książki – Szalony świat z Pippi”
Dwa sterczące warkoczyki w kolorze marchewki, nos podobny do kartofelka i roześmiana buzia usiana piegami....tak wygląda Pippi ulubiona bohaterka książek dla dzieci wielu pokoleń czytelników. Podczas odbywających się spotkań dzieci poznały przygody psotnej bohaterki książki pt. Pippi idzie do szkoły autorstwa Astrid Lindgren.
MAGICZNA NOC W BIBLIOTECE
27 stycznia dzieci w wieku 7 -12 lat uczestniczyły w Magicznej nocy w bibliotece. Na początku, uczestników przywitała czarownica, która przeprowadziła sprawdzian wiedzy ze znajomości magii i czarów oraz pasowała uczestników na młodych czarowników. Nocka obfitowała w wiele ciekawych i pouczających atrakcji, poszerzających ich wiedzę z zakresu znajomości bohaterów literackich. Grono młodych czarowników aktywnie brało udział w zabawach ruchowych i grach umysłowych.
Klub Podróżnika
Po raz pierwszy spotkanie w Klubie odbyło 19.01.2017 r.po harcersku, ponieważ swoją prezentację pt. „Harcerze na Polach Grunwaldu 2016”przedstawili druhna Paulina Gejło i druh Jakub Jaworski. Opowiedzieli o swoich wrażeniach z Ogólnopolskiego Zlotu Grunwaldzkiego, na którym byli przez 7 dni w połowie lipca 2016 r. W Klubie Podróżnika druhowie zaprezentowali harcerskie pamiątki i koszulkę zlotu. W czasie spotkania uczestnicy zaśpiewali harcerską piosenkę pt. ”Krajka”, obejrzeli nagranie tańca zwanego belgijką w wykonaniu uczniów klasy III b z Gimnazjum Publicznego w Dobrym Mieście, zapoznali się też z przedsięwzięciem wigilijnym harcerzy z Ornety. Na koniec pożegnaliśmy się po harcersku, przekazując w kręgu iskierkę przyjaźni.
Bobas w bibliotece – mądre wychowanie
Bobas w bibliotece – mądre wychowanie
18 stycznia odbyło się spotkanie z Panią Grażyną Jasińską - dyrektorem Przedszkola Samorządowego nr 1 w Dobrym Mieście. Rodzice i dziadkowie uzyskali informacje o działalności i zajęciach prowadzonych w placówce. Maluszki w tym czasie bawiły się w kąciku malucha.
Magia Świąt Bożego Narodzenia
Magia Świąt Bożego Narodzenia
Czas poprzedzający Święta Bożego Narodzenia jest wyjątkowym okresem życia, który zawsze przeżywamy z radością. Tak też było w miesiącu grudniu w bibliotece. Przez cały miesiąc odwiedzały nas dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych by poznać tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Podczas spotkań dzieci dzieliły się wspomnieniami obchodów świąt z ich rodzinnych domów. Poznały także symbolikę gwiazdki, wieczerzy wigilijnej, opłatka czy sianka pod obrusem.
Zimowe spotkania z bajką
Mikołajki w kinie familijnym
4 grudnia Centrum Kulturalno- Biblioteczne zaprosiło najmłodszych mieszkańców miasta i gminy na pokaz familijnego filmu "Święty Mikołaj". Po seansie kinowym przyszedł Święty Mikołaj, który obdarował przybyłe dzieci słodyczami, a także zaprosił je do śpiewania piosenek i recytacji wierszyków. Podczas spotkania można było także obejrzeć wystawę książek o tematyce świątecznej.
Noc w bibliotece – Tajemnicza Noc z Duchami
2 grudnia dzieci w wieku 7 -12 lat uczestniczyły w Tajemniczej Nocy z Duchami. Podczas spotkania czekało na uczestników mnóstwo atrakcji w postaci gier, konkursów i wesołej zabawy. Tradycyjnie o północy dzieci weszły na wieżę aby podziwiać panoramę Dobrego Miasta. Następnego dnia zmęczone lecz bardzo zadowolone wróciły do swoich domów.
Zabawa z misiem
Zabawa z misiem
Nie obędzie się bez Misia tak pisała w swoim wierszu M. Czerkawska. Podczas zabawy z misiem, która odbyła się 18 listopada nie mogło zabraknąć głównego bohatera jak i jego przyjaciół-dzieci. Wspólna zabawa polegająca na tańcach i konkursach, została wzbogacona przez uczniów Zespołu Szkół w Dobrym Mieście przeczytaniem z fragmentu z książki „Kubuś Puchatek” A.A. Milne.
Bobas w bibliotece- mądre wychowanie
Bobas w bibliotece- mądre wychowanie
16 listopada gościliśmy Panią logopedę Przemysławę Ledwożyw. Licznie przybyli na spotkanie rodzice i dziadkowie uzyskali fachową pomoc i indywidualne doradztwo jak dbać o prawidłowy rozwój mowy już od najmłodszych lat. Maluszki w tym czasie pod opieką pań z CKB bawiły się w Kąciku Malucha
Magiczna skrzynka - cykla #2
Magiczna skrzynka - cykl
W magicznym świecie książki - żegnaj lato
W magicznym świecie książki - żegnaj lato, witaj jesień W październiku zajęcia dla najmłodszych dzieci odbywały się w klimacie jesiennym a podczas spotkania omówiono zmiany w tym czasie zachodzące w przyrodzie. Odpowiedziano na pytanie "jak rośliny, zwierzęta i ludzie przygotowują się do zimy" a dzieci wymieniły dary i skarby jesieni oraz sposoby ich przechowywania, które pozwalają na długo cieszyć nas swoim smakiem i zapachem podczas chłodnych, zimowych wieczorów. Dzieci wysłuchały także opowiadania tematycznie związane z jesienią.
Bobas w bibliotece - 19 października
Dzień Głośnego Czytania
29 września obchodzony jest Dzień Głośnego Czytania.
Na zaproszenie Pani Dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 2 uczestniczyliśmy w spotkaniu na którym zaprezentowaliśmy Teatr Kamishibai, nazwany również „teatrem obrazkowym”. Natomiast dzieci z zainteresowaniem wysłuchały bajki „Mój przyjaciel Kemushi”.
Magiczna skrzynka
W magicznym świecie książki – wizyta w bibliotece
Bobas w bibliotece- mądre wychowanie
NOC W BIBLIOTECE - WAKACYJNE PODRÓŻE Z KSIĄŻKĄ
15 lipca podczas nocy w bibliotece wyruszyliśmy w wirtualną podróż do Chin.
Tak się szczęśliwie złożyło, że jedna z uczestniczek, była w tym kraju i opowiedziała o zwyczajach i tradycjach tam panujących. Dopełnieniem opowieści była nauka pisania swojego imienia po chińsku i czytanie baśni „Pięciu braci Li”. Kolejne godziny nocy upłynęły w rytmie zabawy i konkursów.
LEŚNA PRZYGODA Z KSIĄŻKĄ
5 lipca o godz. 11.00 wyruszyliśmy z grupą dzieci na „Leśną przygodę z książką” do miejsca zwanego Łąką Babci. Na miejscu zostaliśmy miło przywitani przez panią leśnik Izabelę Chromy. Dowiedzieliśmy się dużo ciekawych informacji o lesie i zwierzętach w nim żyjących. Następnie było ognisko, pieczenie kiełbasek, wspólne śpiewanie piosenek i oczywiście głośne czytanie książek. Serdecznie dziękujemy pani leśnik za poświęcony nam czas.
Bobas w bibliotece- mądre wychowanie
WIZYTA W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM NR 1
WIZYTA W PRZEDSZKOLU MARYSIEŃKA
W ramach współpracy, popularyzacji książek i czytelnictwa pani bibliotekarka udała się do przedszkola Marysieńka. Krzewiąc zainteresowania czytelnicze wśród dzieci pani Ala przypomniała maluchom gdzie znajduje się biblioteka,jakie są zasady wypożyczania książek a także zaprezentowała nowości wydawnicze.
Para buch…książka w ruch!!!
Biblioteka wyspą skarbów
Biblioteka wyspą skarbów
Noc bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo
i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury oraz jako miejsca z bogatą ofertą kulturalną, z których zasobów naprawdę warto korzystać. W sobotę
4 czerwca w dobromiejskiej bibliotece w godzinach wieczornych na uczestników nocy bibliotek czekało wiele atrakcji min. szukanie skarbów ukrytych na półkach
z książkami, wejście na wieżę i wiele innych niespodzianek.
Gdzie mieszkają książki
Pisarze znani i niezapomniani
Para buch…książka w ruch!!!
Para buch…książka w ruch!!!
Pod tą nazwą kryją się comiesięczne spotkania promujące książki i ich autorów, które odbywają się w naszej bibliotece. W ramach tego cyklu w miesiącu maju najmłodsi czytelnicy wysłuchali klasycznych wierszy z książki Wandy Chotomskiej „Nasze ptaki” i zapoznali się z odgłosami wydawanymi przez ptaki zamieszkujące nasz kraj.
Klub Małego Podróżnika – z Nelą przez świat
Bobas w bibliotece- mądre wychowanie
11 maja na spotkaniu adresowanym do rodziców i dzieci w wieku 2-4 lat gościliśmy panią psycholog Agnieszkę Jurkiewicz.
Mamy i opiekunki maluchów dowiedziały się wielu ciekawostek o rozwoju intelektualnym, społecznych i emocjonalnych 2,3 i 4 latków. Był też czas na zadawanie pytań i wymianę doświadczeń. Przybyłe na spotkanie dzieci dobrze bawiły się w tym czasie w bibliotecznym kąciku malucha.
Klub Małego Podróżnika – z Nelą przez świat
Klub Małego Podróżnika – z Nelą przez świat
Zwyczaje i tradycje wielkanocne
Międzynarodowy Dzień Pisarzy
W lutym w naszej bibliotece zorganizowano Bajkowe spotkania dla dzieci z Przedszkola nr 1. W ich trakcie przedszkolaki zobaczyły m.in. prezentacją multimedialną „Baśnie, bajki i bajeczki” a także uczestniczyły w zabawach wymagających wykazania się znajomością treści bajek. Jak się okazało, dzieci bardzo dobrze znają bajki dzięki czemu świetnie radziły sobie z zadaniami.
Dzień bezpiecznego internetu
17 lutego obchodziliśmy dzień bezpiecznego internetu. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klasy II ze Szkoły Podstawowej nr 1. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się nie tylko o zaletach, ale też o zagrożeniach wynikających z nieumiejętnego korzystania z internetu.
Światowy Dzień Kota
Pierwsza wizyta w bibliotece.
Pierwsza wizyta w bibliotece.
Dnia 18 lutego po raz pierwszy przyszły do biblioteki dzieci uczęszczające do "zerówki" w Szkole Podstawowej nr 2. Podczas wizyty nasi goście zwiedzili działy biblioteczne, obejrzeli wystawę malarstwa olejnego Łukasza Zedlewskiego „Panorama Miodówka”, zapoznali się z działalnością CKB, a także wypożyczyli swoją pierwszą książeczkę.
Klub Małego Podróżnika – z Nelą przez świat Dnia 11 lutego 2016
Witaminki, witaminki...
Witaminki, witaminki...
Podczas zajęć, które odbyły się w czasie ferii zimowych dzieci wzbogaciły swoją wiedzę dotyczącą tematyki zdrowego trybu życia. Dowiedziały się między innymi o pozytywnym wpływie na ludzki organizm spożywania warzyw i owoców a także o korzyściach płynących z aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały papierową sałatkę zimową.
Pionek, kostka, plansza, głowa i zabawa już gotowa
Wycieczka do cyberprzestrzeni
Lekcja biblioteczna –Katalog w bibliotece
Jak można sprawdzić czy potrzebna lektura znajduje się w bibliotece?
Najlepiej w tej sytuacji jest zajrzeć do katalogu znajdującego się w bibliotece, a coraz częściej, nie wychodząc z domu do katalogu online. 20 stycznia w lekcji bibliotecznej dotyczącej tej tematyki uczestniczyli uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej nr 3 w Dobrym Mieście którzy podczas zajęć dowiedzieli się jak znaleźć książkę w katalogu on-line a później na bibliotecznej półce.
Dzień Pluszowego Misia
„Opowieść o Kubusiu Puchatku”
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem
dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem
największych sekretów i tajemnic. W Centrum Kulturalno-Bibliotecznym Święto Pluszowego Misia obchodziliśmy od pierwszych dni listopada.
Światowy Dzień Postaci z Bajek
Bajki odgrywają bardzo ważną rolę w życiu każdego dziecka a ich bohaterowie
sprawiają, że świat staje się barwny i radosny. 5 listopada w naszej bibliotece obchodziliśmy Światowy Dzień Postaci z Bajek, a głównym celem naszego spotkania była popularyzacja tradycyjnych bajek. W tym dniu dzieci przybyły do biblioteki przebrane za znane bajkowe postacie a następnie bawiły się słuchając bajki przeczytanej przez bibliotekarza, układały historyjki obrazkowe, brały też
udział w konkursach a także wielu innych atrakcjach.
We wrześniu bibliotekę odwiedziły przedszkolaki. Było to pierwsze spotkanie,
które zapoczątkowało comiesięczny cykl spotkań skierowanych do najmłodszych.
Dzieci poznały tajemniczy świat książek i płynące z niego korzyści, że samo czytanie to nie tylko nauka, ale wspaniała zabawa, dzięki której możemy spotkać wielu przyjaciół z kolorowych bajek.
Odjazdowy czytelnik
Dnia 3 lipca odbył się wyjazd najmłodszych czytelników dobromiejskiej
biblioteki do filii bibliotecznej w Orzechowie. Głównym celem wyjazdu była
integracja dzieci poprzez wspólne czytanie oraz zabawę przy ognisku. Nastąpiła również wymiana książek, które niewątpliwie umilą wolny czas podczas wakacji.
Przedszkolaki w Bibliotece
Przedszkolaki w Bibliotece.
W naszej Bibliotece przez cały rok szkolny trwał cykl spotkań z przedszkolakami w ramach lekcji bibliotecznych. W trakcie wizyt mali czytelnicy mieli okazję poznać zasady funkcjonowania biblioteki i korzystania z jej zbiorów. Przedszkolaki z zainteresowaniem oglądały przeznaczony dla nich księgozbiór oraz wypożyczały książki do domu. Dowiedziały się także, że oprócz książek znajduje się u nas
kącik malucha wyposażony w pluszowe zabawki, gry planszowe oraz puzzle.
Wszystko to sprawia, że wizyta w Bibliotece jest dla dziecka wydarzeniem wyjątkowym i radosnym. Warto więc do nas przyjść i miło spędzić czas.
WCZORAJ JESZCZE PRZEDSZKOLAKI, DZISIAJ JUŻ PIERWSZAKI
WCZORAJ JESZCZE PRZEDSZKOLAKI, DZISIAJ JUŻ PIERWSZAKI.
W naszej bibliotece Pasowanie uczniów klas pierwszych na Czytelników
na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości. Jego głównym celem
jest zachęcenie najmłodszych mieszkańców miasta i gminy do korzystania z
biblioteki i promocja jej zbiorów. Podczas jego trwania dzieci zapoznały się z
księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, regulaminem biblioteki a także sposobem wypożyczania książek. Pierwsze spotkanie z biblioteką to wyjątkowa uroczystość, a pierwsza wypożyczona książka zapada w naszej pamięci na długi czas.
95. rocznica urodzin Hanny Łochockiej
Hanna Łochocka jest autorką opowiadań o sympatycznym i życzliwym
wróbelku, który chcąc poznać świat, popada często w śmieszne tarapaty. Przygody wróbelka znane są dzieciom od kilkudziesięciu lat. Napisane wierszowaną prozą, bardzo ładną polszczyzną, którą warto czytać swoim pociechom. Na zajęciach, które odbyły się w miesiącu maju dzieci wysłuchały opowiadania „Jak wróbelek Elemelek w szkole uczył się literek” po czym
rysowały ilustracje do przeczytanego tekstu.
210. rocznica urodzin Hansa Christiana Andersena
Spotkania z tej okazji odbywające się w CKB były okazją do przybliżenia
sylwetki pisarza oraz jego twórczości. Naszymi gośćmi były przedszkolaki, które
podczas wspólnego czytania, opowiadania baśni, bajek a także czarodziejskich
opowieści przypomniały sobie między innymi o Małej syrence, Brzydkim
kaczątku, Calineczce i Dziewczynce z zapałkami.
ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
23 kwietnia na świecie obchodzony jest DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH.
Tego dnia w naszej bibliotece przeprowadzono warsztaty z przysposobienia czytelniczego i informacyjnego „Poznajemy historię pisma”.
Dzieci poznały historię pisma od momentu pojawienia się człowieka na ziemi, aż po pismo współczesne.
Pocztówka z Dobrego Miasta
Bezpieczny Internet
Bezpieczny Internet
Dnia 26 lutego 2015 r. uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej Nr 2 uczestniczyli w zajęciach pt: „Bezpieczeństwo dzieci w internecie" mających na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci do zasobów
internetowych. Uczestnicy min. dowiedzieli się, jak zachować się w sytuacji
ryzykownej, jakich danych na swój temat nie należy podawać oraz jakie programy niezbędne są do ochrony komputerów. Na koniec zajęć uczniowie w formie graficznej przedstawili plusy i minusy korzystania z internetu.
95. rocznica urodzin Danuty Gellner.
95. rocznica urodzin Danuty Gellner.
Dorota Gellner jest autorką kilkudziesięciu książeczek dla dzieci, wierszy,
a także tekstów piosenek.
Na zajęciach cyklicznych odbywających się w bibliotecznym Oddziale dla
dzieci w miesiącu lutym dzieci poznały życie i twórczość pisarki oraz jej córki Doroty. Obie Panie w swojej twórczości kierują się słynną zasadą:by uczyć-bawiąc i bawić- ucząc. Podczas spotkania oprócz czytania wierszy, dzieci również rysowały stworki z książki „Duszki, stworki i potworki”.
Lekcja biblioteczna - "katalog w bibliotece"
60. Rocznica urodzin Małgorzaty Strzałkowskiej
W ramach przypadającej 60. rocznicy urodzin pisarki, ilustratorki swoich
książek Małgorzaty Strzałkowskiej, odbyły się w bibliotece dwa spotkania
promujące czytelnictwo.
W zajęciach, które odbyły się 14 stycznia 2015 roku uczestniczyli
uczniowie z klas „0” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dobrym Mieście. Dzieci
zapoznały się z twórczością autorki słuchając wierszy czytanych przez
bibliotekarza. W drugiej części odbyły się ćwiczenia wymowy „gimnastyka
języka” i czytanie trudnych wierszy.
Urodziny Misia
„Opowieści ze Stumilowego Lasu”
Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada od 2002 roku,
kiedy to pluszowy miś świętował setne urodziny. Pierwsza pluszowa zabawka powstała bowiem w 1902 roku w Nowym Jorku, a na cześć prezydenta USA Teodora Roosevelta (który podczas jednego z polowań nie zgodził się na zastrzelenie młodego niedźwiadka) została nazwana "Teddy's Bear". Obecnie pluszowy miś jest jedną z najpopularniejszych zabawek na świecie.W Centrum Kulturalno-Bibliotecznym Święto Pluszowego Misia obchodziliśmy od pierwszych dni listopada. Dzieci zapoznały się z historią Pluszowego
Misia a także jedna z grup uczestniczących w zajęciach uczciła to wydarzenie tortem zakupionym przez rodziców.
85. Rocznica urodzin Wandy Chotomskiej
W październiku świętowaliśmy 85. Rocznicę urodzin Wandy Chotomskiej.
Autorka ta znana jest z wielu popularnych książek dla dzieci między innymi Dzieci Pana Astronoma, Legendy polskie, czy Pięciopsiaczki.
Stworzyła również bohaterów cyklicznego programu telewizyjnego dla dzieci
Jacek i Agatka.Spotkania miały na celu przybliżenie sylwetki wybitnej autorki literatury
dziecięcej, a zaproszone przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach odbywających się w Oddziale dla dzieci.
120. rocznica urodzin Juliana Tuwim
W dniach 23 i 25 września 2014r. obchodzono 120. rocznicę urodzin Juliana Tuwima.Z tej właśnie okazji zaproszono dzieci z przedszkola „Jaś i Małgosia", które wraz z opiekunkami uczestniczyły w tym wydarzeniu. Spotkanie miało na celu przybliżenie sylwetki autora oraz jego twórczości poprzez inscenizację wierszy "Lokomotywa" i „Rzepka”.









Skarby czytelników - wystawa znalezisk
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy „Skarby czytelników”. Pokazuje
ona interesujące znaleziska pozostawione w zwracanych do biblioteki książkach. Wśród cennych przedmiotów znalazły się min. pocztówki okolicznościowe, podkładki pod kubek, płyty CD nieaktualne banknoty, a także przybory szkolne oraz wiele innych interesujących przedmiotów. Wystawę można obejrzeć w Oddziale dla dzieci i młodzieży.



