ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota. W Polsce świętujemy go od 2006 roku i ma on podkreślić znaczenie tych zwierzaków w naszym życiu. Włączając się w obchody tego święta biblioteka zaprosiła dzieci przedszkolne do wspólnej zabawy o kotach. Maluchy z wielką radością opowiadały o swoich puszystych pupilach, o tych domowych i podwórkowych. W trakcie spotkania dzieci wysłuchały bajki „O Kocie w butach” z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai. 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W BIBLIOTECE

Z okazji nadchodzącego, niezwykle wyjątkowego i pięknego święta – Dnia Babci i Dnia Dziadka, w naszej bibliotece 17 stycznia 2020 roku, uczniowie klasy II uczestniczyli w zajęciach literacko-plastycznych. Na początku dzieci obejrzały prezentację multimedialną a w dalszej części spotkania uczestnicy wykonali laurki dla swoich Babć i Dziadków.

Bobas w bibliotece - mądre wychowanie

15 stycznia odbyły się zajęcia z cyklu comiesięcznych spotkań naszych malusińskich z opiekunami. Tematem przewodnim była „zima”. Podczas zajęć dzieci wysłuchały wiersza, zatańczyły taniec przywołujący Panią Zimę oraz przeprawili się po krach przez rzekę, aby własnoręcznie wykonać bałwanka ze skarpetki. Mam nadzieję że Pani Zima usłyszała wołanie dzieci o śnieg i będziemy się cieszyć „prawdziwą białą zimą”. Po raz kolejny fantastycznie bawiliśmy się w bibliotece.

Bobas w bibliotece-mądre wychowanie.

Witaj Mikołaju!

Od rana w oddziale dziecięcym biblioteki CKB było można usłyszeć radosną wrzawę. Nie zabrakło osób, które słysząc podniesione głosy z pomieszczenia dziecięcej wypożyczalni, chciało osobiście przekonać się o źródle hałasów. Czyżby pozyskano nowe, poszukiwane wydawnictwa? Otóż nie. Środowym porankiem nasi milusińscy wraz z opiekunami uczestniczyli w kolejnym spotkaniu „Bobas w bibliotece-mądre wychowanie”. Na zajęciach dzieci wraz z dorosłymi ubierały choinkę w ozdoby, które wcześniej same wykonały. W trakcie spotkania nie zabrakło tańca i piosenek wprowadzających w nastrój świąteczny. Na koniec na najmłodszych czekały prezenty pod choinką.Nad grzeczną gromadą czuwała pani Alicja Bober.

 
 

W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia

Tematyka grudniowych spotkań z dziećmi organizowanych przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży, nie mogła być inna, niż świąteczna, wszak odbywały się tuż przed Bożym Narodzeniem. Na początku spotkania dzieci z chęcią wzięły udział w swobodnej rozmowie dotyczącej świątecznych tradycji i przygotowań do świąt. Nie zabrakło także aktywności plastycznych: wspólnie udekorowaliśmy kartonową choinkę oraz pod kierunkiem Pani Grety dzieci z klasy I wykonały świątecznego aniołka. Mamy nadzieję, że wiadomości przekazane podczas grudniowych zajęć były nie tylko miłym wstępem do rodzinnego świętowania Bożego Narodzenia, ale również podkreślą magię tego wyjątkowego czasu, a na plan dalszy zepchną wartościowe przedmioty, znalezione pod choinką.

Święto Pluszowego Misia

Trzy razy spotykały się dzieci przedszkolne na zajęciach dotyczących najpopularniejszej pluszowej „przytulanki”. 25 listopada swoje święto obchodził najmilszy i prawdziwy przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś! Z tej okazji zorganizowano szereg spotkań w bibliotece dla czytelników. Mali goście przynieśli ze sobą swoje pluszowe przytulanki, o których pięknie opowiadali. Umilając wspólnie spędzony czas dzieci śpiewały piosenki, rozwiązywały rebusy i wesoło tańczyły na „misiowym balu”. W czasie zajęć maluchy poznały historię pluszowego misia. Spotkania z Pluszowym Misiem miały miejsce 15,22 i 26 listopada 2019 r.

Bobas w bibliotece – mądre wychowanie. W krainie Pani Jesieni

Na spotkaniu, wspólnie z maluszkami i ich opiekunami wybraliśmy się do „Krainy Pani Jesieni”. Żeby dostać się do tej zaczarowanej krainy, na każdym przystanku dzieci wraz z opiekunami musieli wykonać określone zadanie np.: ładnie się pokłonić leśnym ludkom, zatańczyć i pokolorować listki na sukni Pani Jesieni. Na zakończenie spotkania dzieci przy pomocy opiekunów zrobiły wiewiórkę, którą zabrały ze sobą do domu.

Noc bibliotek 2019

W sobotni wieczór 5 października odbyła się Ogólnopolska Noc Bibliotek 2019  pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”. Rodzice z dziećmi mieli okazje utworzyć własną grę planszową z wykorzystaniem książek znajdujących się w bibliotece. Następnie uczestniczyli w grach i quizach, mieli możliwość wejść na wieżę i obejrzeć miasto nocą. Na zakończenie wspólnie obejrzeliśmy film „Ptyś i Bill”, który został wyświetlony w kinie.

 

Spotkanie z książką w bibliotece

Zajęcia zorganizowane dla najmłodszych użytkowników. Miały za zadanie promowanie biblioteki, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych oraz nie mogło zabraknąć głośnego czytania bajek w postaci mini przedstawienia teatralnego – teatrzyku kamishbai.

 
 

Pasowanie na czytelnika biblioteki

Pasowanie uczniów klas pierwszych i drugich na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości bibliotecznych. W najważniejszej części uroczystości uczniowie  złożyli przyrzeczenie związane z szanowaniem książek i wypełnianiem obowiązków czytelnika.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

W sobotni wieczór 5 października odbyła się Ogólnopolska Noc Bibliotek 2019  pod hasłem "Znajdźmy wspólny język”. Rodzice z dziećmi mieli okazje utworzyć własną grę planszową z wykorzystaniem książek znajdujących się w bibliotece. Następnie uczestniczyli w grach i quizach, mieli możliwość wejść na wieżę i obejrzeć miasto nocą. Na zakończenie wspólnie obejrzeliśmy film "Ptyś i Bill”, który został wyświetlony w kinie.

 

WAKACYJNE PODRÓŻE Z KSIĄŻKĄ

5 lipca odbyła się kolejna noc w bibliotece. Podczas spotkania uczestnicy odwiedzili Chiny gdzie jedli ryż pałeczkami, w  Indiach układali obrazy z korków, a  we Francji grali w kulki. Wszyscy doskonale się bawili, aktywnie uczestnicząc w wyznaczonych zadaniach. 

 

Jak powstaje książka – od autora do czytelnika.

Na zajęciach, rozmawialiśmy o tym, jaka jest droga książki od autora do czytelnika. Przypomnieliśmy również o zasadach korzystania ze zbiorów bibliotecznych, o tym na czym polega praca bibliotekarza, jaką moc daje nam czytanie książek… Kto sprawia, że piękne, kolorowe i pachnące farbą drukowane woluminy pojawiają się na półkach księgarskich i bibliotecznych? Jakie są formy książek? Jak musimy dbać o książki?

Bobas w bibliotece – mądre wychowanie. Majowe rozmaitości

W maju obchodzimy w Polsce Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy, z tej okazji na spotkaniu nie mogło obejść się bez głośnego czytania bajki. Dzieci wysłuchały Legendy o Smoku Wawelskim z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai. Nie zabrakło gier i zabaw.

Dobre Miasto – moje miasto

Na zajęciach w bibliotece,  gośćmi byli  przedszkolaki z Przedszkola  Samorządowego nr 1. Dowiedziały się o historii powstania naszego miasta, jak wyglądało dawniej oraz wysłuchały legendy o naszym mieście.

Bobas w bibliotece – mądre wychowanie. Przygoda z książką

Na spotkaniu wspólnie z maluszkami wybraliśmy się w podróż na czarodziejskim dywanie w krainę baśni. Odwiedziliśmy Alicję z krainy czarów, Czerwonego Kapturka oraz Kopciuszka. Na każdym przystanku dzieci wraz z opiekunami musieli wykonać określone zadanie np.: zrobić zajączka, pozbierać kwiatki w lesie i pomóc Kopciuszkowi ułożyć wg koloru nakrętki z butelek.

Bobas w bibliotece-mądre wychowanie. Wiosna tuż, tuż

Na spotkaniu  wspólnie z maluszkami szukaliśmy  wiosny,  którą widać było już za oknem.  Dzieci bawiły się wesoło, rozwiązywały zagadki oraz wysłuchały wiersza „Gdzie jest wiosna” Doroty Gellnerowej.

Poznajemy kosmos

Na zajęciach uczestnicy pogłębili swoją wiedzę o wiadomości dotyczące kosmosu. Wzbogacili swoje słownictwo o wyrazy związane z kosmosem (układ słoneczny, planety, galaktyka, rakieta itp.). Zapoznali się ze zjawiskiem następowania po sobie dnia i nocy.

Baśnie i bajki, które znamy i chętnie czytamy

Na zajęciach dzieci opowiadały o znanych im baśniach i bajkowych postaciach. Odgadywały tytuły bajek zamieszczonych na ilustracjach, a na koniec w skupieniu słuchały baśni, z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai.

Bobas w bibliotece – mądre wychowanie. Zwierzaki – przytulaki.

Honorowymi goścmi  kolejnego spotkania, były pluszowe zwierzęta. Podczas zajęć dzieci  poznały gatunki zwierząt oraz czym się żywią i gdzie mieszkają. Nie zabrakło gier i zabaw.

Dzień Bezpiecznego Internetu. Działajmy razem

Na zajęciach dzieci zapoznały się z bezpiecznymi stronami www oraz z zagrożeniami jakie na nie czekają.

Skąd to się wzięło? Potrzeba matką wynalazków

W czasie ferii wspólnie z dziećmi tworzyliśmy wynalazki XXII wieku  z surowców wtórnych. Uczestnicy wykazali się niebywałą wyobraźnią i stworzyli roboty z korków, deski taneczne z butelek oraz latające samochody.

Niech żyje zabawa czyli Karnawałowa noc w bibliotece

26 stycznia odbyła się kolejna noc w bibliotece. Podczas spotkania na uczestników czekało mnóstwo atrakcji min. zabawy taneczne, zajęcia plastyczne, a także wejście na wieżę widokową . Zmęczone lecz zadowolone dzieci o 7 rano wróciły do swoich domów. 

Nasza kochana Babcia

Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. Nie wyobrażamy sobie bez nich naszego dzieciństwa. Zawsze pocieszą, przytulą, a świat staje się piękniejszy. Jakie są nasze Babcie? Czy któraś z nich jest Babcią Powierniczką Tajemnic, Babcią Przyjaciółką lub Babcią Marzycielką. Podczas zajęć przeczytaliśmy książkę Babcie od A do Z autorstwa Raquela Diaz Reguera.

Bobas w bibliotece – mądre wychowanie. Zimowe zabawy z Bałwankiem

Zima za oknem i w bibliotece! A jak zima to zimowy stworek – Bałwanek, stworzony przez dzieci i opiekunów na kolejnym spotkaniu Bobasa w bibliotece. Podczas zajęć nie zabrakło zimowych gier i zabaw: jazdy na nartach i skoków, a także głośnego czytania wierszy.

Za pasem święta…tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia Boże Narodzenie to czas szczególny. To rodzinne święto.  Dlatego omawiałyśmy z dziećmi obyczaje związane z Bożym Narodzeniem takie jak: dzielenie się opłatkiem, wieczerza wigilijna, kolęda,  choinka i prezenty od Św. Mikołaja. Pod koniec spotkania dzieci zrobiły ozdoby świąteczne.

Bobas w bibliotece – mądre wychowanie. Witaj Mikołaju!

12 grudnia na dzieci i ich opiekunów czekał Mikołaj z workiem prezentów. Podczas spotkania dzieci wraz z opiekunami wykonały papierowe Mikołaje. Na zakończenie mikołajkowej zabawy, każde dziecko otrzymało upominek.

Mikołajki w kinie familijnym

2 grudnia  zaprosiliśmy najmłodszych mieszkańców miasta i gminy na projekcję familijnego filmu "Poczta Świętego Mikołaja". Po seansie kinowym dzieci wzięły udział w quizie bajkowym, w nagrodę każdy uczestnik otrzymał drobny upominek.

Spotkanie z Pluszowym Misiem

25 listopada swoje święto obchodzi najmilszy, najprawdziwszy przyjaciel dzieci którym jest Pluszowy Miś. Najmłodsi podczas zajęć w bibliotece poznali historię Misia, a także wspólnie szukali pluszowego przyjaciela, który ukrył się wśród książek.

Polska Niepodległa w oczach dziecka

Z okazji obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w bibliotece odbyły się zajęcia przybliżające dzieje Polski i Polaków.

Wizyta w przedszkolu Marysieńka

Podczas wizyty w przedszkolu Marysieńka dzieci wraz z paniami przygotowały przedstawienie teatralne pt.

Siedem Koźlątek. Na koniec spotkania wspólnie wykonaliśmy myszki z książek.

Spotkanie z Misiem

14 listopada odbyły się kolejne zajęcia z cyklu Bobas w bibliotece – mądre wychowanie. Gościem spotkania był Miś, który ukrył się wśród książek. Maluszki wraz z opiekunami aby odnaleźć Misia musiały wyruszyć ścieżką zadań, która doprowadziła je do celu. W nagrodę za dobre wykonanie zadań, dzieci otrzymały słodkie upominki.

MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK

Pierwsze osoby odebrały już pakiet czytelnika w ramach akcji “Mała Książka–Wielki Człowiek”!

Zachęcamy rodziców dzieci jeszcze nie zapisanych do biblioteki, do włączenia się w akcję i danie swojemu dziecku szansy, aby był Wielkim Człowiekiem, wszak miłość do książek jest prezentem na całe życie.

IDZIE LASEM PANI JESIEŃ

Jesień była przewodnim tematem spotkań małych czytelników w bibliotece. Szukając Pani Jesieni i jej darów dzieci odbyły podróż pociągiem poprzez pola, sady i ogrody. Warto wspomnieć, że na spotkaniach było gwarno i wesoło: zbieraliśmy jesienne liście, wirowaliśmy jak listki na wietrze, oraz tańczyliśmy w rytm piosenki Tańcowała jesień.Na pamiątkę spotkania, każde dziecko zrobiło z kasztanów swojego stworka.

Bobas w bibliotece - mądre wychowanie

Kolorowa jesień

10 października odbyły się kolejne zajęcia z cyklu  Bobas w bibliotece mądre wychowanie – Kolorowa jesień. Na zajęcia przyszły dzieci z Przedszkola Niepublicznego Stowarzyszenia na Rzecz Oświaty w Dobrym Mieście – grupa Pszczółki i mamy z dziećmi. Na spotkaniu maluszki szukały Pani Jesieni i jej darów oraz uczestniczyły w grach i zabawach ruchowych.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Obchodzony 29 września Dzień Głośnego Czytania stał się znakomitą okazją do zaproszenia dzieci do biblioteki. Uczestnikami spotkania były przedszkolaki z "0" oraz najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej. Uczestnicy spotkania wysłuchali bajki pt. Pani Zamieć, przedstawionej za pomocą teatrzyku Kamishibai.

Wakacje w bibliotece

 

Literackie Koło Fortuny

W sierpniu w czasie wakacji w ramach środowych spotkań, graliśmy z dziećmi w Literackie Koło Fortuny. Niektóre na pozór proste hasła z kategorii literatury sprawiły uczestnikom niemały problem. Zabawie towarzyszyły ogromne emocje, zwłaszcza gdy gracz „zbankrutował’ lub wylosował główną nagrodę. Kręcenie kołem było dla małych widzów wielką frajdą

Wakacje w bibliotece

Detektywistyczne środy. Na tropie zagadki.

Zajęcia czytelniczo-edukacyjno-plastyczne dla dzieci, przygotowane w oparciu o literaturę o tematyce detektywistycznej.

O bibliotece i książkach

Zajęcia zorganizowane dla najmłodszych użytkowników miały za zadanie promowanie biblioteki, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych i nie mogło zabraknąć głośnego czytania bajek w postaci mini przedstawienia teatralnego – teatrzyku kamishbai.

CZYTAM, BO LUBIĘ – CZYLI JAK ZOSTAĆ CZYTELNIKIEM BIBLIOTEKI

W maju w bibliotece gościliśmy uczniów klas I na pierwszej lekcji bibliotecznej. Pierwszaki się poznały zasady zachowania się w bibliotece i sposób wypożyczania książek. Nie mogło też zabraknąć rozmów o poszanowaniu książek.

Kulminacyjnym punktem i zarazem niezwykle emocjonującym, było wybranie ciekawej książeczki i jej wypożyczenie. Od tej chwili pierwszaki stały się oficjalnymi czytelnikami naszej biblioteki. Wierzymy, że będą chciały tutaj zaglądać jak najczęściej.

SPOTKANIE Z BAJKĄ CHARLES’A PERRAULT

Podczas zajęć, przedszkolaki dowiedziały się podstawowych informacji o Francji, oraz o znanym bajkopisarzu Charles'ie Perrault i jego bajkach. Na zakończenie uczestnicy zrobili książkowego kota.

DOBRE MIASTO - MOJE MIASTO

18 maja dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 1 na zajęciach w bibliotece poznały historię i zabytki Dobrego Miasta. Następnie podziwiały panoramę miasta z wieży widokowej.

Bobas w bibliotece – mądre wychowanie

Bobas w bibliotece – mądre wychowanie
9 maja rodzice i opiekunowie z dziećmi mieli okazję spotkać się ze stomatologiem. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej.

Z okazji Światowego Dnia Ziemi, który obchodzony jest w Polsce 22 kwietnia w naszej bibliotece odbyły się zajęcia edukacyjne mające na celu promowanie postaw ekologicznych oraz uświadomienie najmłodszym, jak chronić i dbać o nasze środowisko. W spotkaniu wzięły udział 6-latki z Przedszkola Samorządowego nr 1. Dowiedziały się m.in. co to jest recykling, że o stanie środowiska decydują nasze codzienne zachowania: oszczędzanie wody, prądu, zbieranie makulatury i segregowanie odpadów, a także dlaczego należy chronić ziemię.

 
 

Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci

Baśniowy świat Andersena

2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci. To święto nieprzypadkowo obchodzone jest w tym dniu, bowiem 2 kwietnia urodził się Hans Christian Andersen – słynny duński baśniopisarz, autor takich klasyków jak Brzydkie kaczątko, Calineczka czy Królowa Śniegu. Podczas zajęć zorganizowanych w bibliotece dzieci poznały życie i twórczość H. Ch. Andersena.

 
 

Bobas w bibliotece – mądre wychowanie

11 kwietnia rodzice i opiekunowie wraz z dziećmi spotkali się z psychologiem i pedagogiem z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Olsztynie. Tematem spotkania była rola i znaczenie zabawy w rozwoju małego dziecka.

 
 

Książeczki z naszej półeczki . W kraju Polan

Na zajęciach w bibliotece, dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o tym, jak wyglądało codzienne życie ówczesnych ludzi, jak mieszkali, co jedli, czym się zajmowali, jakie mieli zwyczaje i w co wierzyli.

Bobas w bibliotece-mądre wychowanie - Ozdoby wielkanocne

Ozdoby wielkanocne

21 marca podczas spotkania Bobasa w bibliotece z niewielką pomocą opiekunów, dzieci robiły ozdoby wielkanocne. Na zajęciach wykonano kurczaczki z kolorowego papieru. Po zajęciach plastycznych bobasy bawiły się w kąciku malucha.

Wizyta w Przedszkolu Marysieńka

22 lutego w czwartek z wizytą do Przedszkola Marysieńka wybrała się Pani Ala. Dzieci bardzo się ucieszyły i z dużym zainteresowaniem wysłuchały Legendy o Smoku Wawelskim z wykorzystaniem Teatrzyku Kamishibai. Następnie wspólnie z rodzicami wykonały książkowego kotka.

Książeczki z naszej półeczki

Zwierzęta w wierszach poetów

Na zajęciach połączonych z głośnym czytaniem wierszy głównymi bohaterami były zwierzęta. Dzieci poznały środowisko w jakim żyją, jak się odżywiają oraz jak dbać o środowisko przyrodnicze w którym żyją.

Światowy Dzień Kota

Kocie opowieści

19 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Miłośnicy tych zwierzątek poznali rasy kotów, a także zrobili książkowego kota.

Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci

6 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Na zajęcia zostały zaproszone dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3. Podczas zajęć rozmawialiśmy o komputerach, internecie o zagrożeniach jakie czyhają na nas w sieci, a także o zasadach kulturalnego zachowania w internecie.

 

Zimowe rozmaitości z książką

Podczas zajęć odbywających się w bibliotece dzieci poznały gwarę warmińską, zwyczaje świąteczne, tradycje kulinarne, a także elementy stroju ludowego kobiety. Wysłuchały również legendy Ireny Kwinto „Legenda o Łynie”. Inspiracją do zajęć była wystawa Skarby Warmii.

Książeczki z naszej półeczki

Książeczki z naszej półeczki

Kto ty jesteś…?

Podczas zajęć, dzieci poznały polskie symbole narodowe i historię ich powstania – godła, flagi i hymnu. Poznały także dzieje Polski i Polaków. Na koniec odbyły wirtualny spacer z misiem, za pomocą okularów wirtualnej rzeczywistości.

 

Książeczki z naszej półeczki – W oczekiwaniu na choinkę

Święta Bożego Narodzenia to czas pełen magii i rodzinnych spotkań. W naszej bibliotece przedświąteczny okres upłynął na spotkaniach z dziećmi podczas których poznały tradycje Bożego Narodzenia – ubieranie choinki, poznały symbolikę gwiazdki, wieczerzy wigilijnej, opłatka i sianka pod obrusem.

Bobas w bibliotece– mądre wychowanie - 13 grudnia 2017

13 grudnia podczas ostatniego w tym roku spotkania Bobasa w bibliotece z niewielką pomocą opiekunów, dzieci robiły ozdoby bożonarodzeniowe. Wśród nich znalazły się bałwanki, serduszka i kolorowe łańcuchy. Po zajęciach plastycznych bobasy bawiły się w kąciku malucha.

Książeczki z naszej półeczki – Przygoda z Pluszowym Misiem

W listopadzie obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia, które jest okazją do spotkań z najmłodszymi czytelnikami podczas których dzieci poznały historię i bohaterów książek o Misiu. Miały także okazję na spacer z misiem po wirtualnej rzeczywistości.

 

Bobas w bibliotece – mądre wychowanie.

29 listopada 2017 odbyły się warsztaty literacko-plastyczno-muzyczne Twórcze kolory jesieni. Maluszki z pomocą opiekunów malowały jesień przy użyciu balonów wypełnionych wodą. Następnie bawiły się w kąciku malucha i zwiedziły oddział przy piosence Jedzie pociąg z daleka…

Zasady wypożyczania zbiorów bibliotecznych

Podczas wizyty w przedszkolu Marysieńka Pani bibliotekarka opowiedziała dzieciom o zasadach wypożyczania zbiorów bibliotecznych, a także zaprezentowała książeczki dla dzieci.

Ilustrator – czy łatwo jest nim zostać?

Ilustrator – czy łatwo jest nim zostać?
Książeczki dla dzieci składają się nie tylko z tekstu ale i z pięknych, kolorowych ilustracji zaprojektowanych przez ilustratorów. Podczas zajęć w bibliotece dzieci dowiedziały się na czym polega praca ilustratora, miały także okazję wykonać własną ilustrację. Poznały także twórczość Jana Marcina Szancera, ilustratora książek dla dzieci z okazji jego 115 rocznicy urodzin.

Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada obchodzimy jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski. Z okazji tego święta w Oddziale dla dzieci i młodzieży odbyły się zajęcia dla dzieci podczas, których uczestnicy wysłuchali wierszy i wysłuchali pogadanki na temat odzyskania przez Polskę niepodległości.

 
 

Książeczki z naszej półeczki – Pani Jesień dary niesie

Piękna pora roku jaką jest jesień była przewodnim tematem spotkań z najmłodszymi czytelnikami w październiku. Podczas zajęć uczestnicy zapoznali się z charakterystycznymi cechami jesieni w literaturze. Dużym zaskoczeniem dla naszych małych gości było odkrycie, że w liściach rozłożonych na podłodze w bibliotece śpi mały pluszowy jeżyk.

 

Bobas w bibliotece – mądre wychowanie

11 października po wakacyjnej przerwie wznowiliśmy cykl spotkań Bobas w bibliotece. Naszym gościem była Pani Ewelina Muzińska-Kobus z poradni dietetycznej Mediet. Podczas prezentacji podkreślała jak kluczową rolę na rozwój i zdrowie dziecka ma prawidłowe odżywianie .

Książka, zabawa i słońce w wakacyjne miesiące Wakacje w bibliotece przebiegają pod hasłem „Książka, zabawa i słońce w wakacyjne miesiące”. Podczas spotkań uczestnicy słuchali bajek czytanych przez bibliotekarza, tworzyli z surowców wtórnych postaci z bajek, rozwiązywali zagadki,a także przyjemnie spędzali czas przy grach planszowych.

Nocna przygoda z książką

Nocna przygoda z książką

25 lipca odbyła się kolejna wakacyjna noc w bibliotece. Podczas spotkania na uczestników czekało mnóstwo atrakcji min. zabawy taneczne, zajęcia plastyczne, a także wejście na wieżę widokową o północy.

W magicznym świecie książki – Bajeczki-Czytaneczki

W czerwcowych spotkaniach z książką, których celem jest promocja literatury
i zaszczepienie w dzieciach nawyku czytania licznie uczestniczyły dzieci z dobromiejskich
szkół i przedszkoli. Dzieci z uwagą słuchały czytanych bajek, a później chętnie dyskutowały na jej temat.

 
 

„W świecie książek”

20 czerwca bibliotekę odwiedziły uczennice Gimnazjum Publicznego w Dobrym
Mieście wraz z Panią Ireną Kuźmą. Podczas spotkania zaprezentowano efekty projektu
„W świecie książek”, którego pomysłodawcą i realizatorem były gimnazjalistki pod czujnym okiem Pani Ireny. W prezentacji pokazano między innymi współpracę biblioteki szkolnej z naszą biblioteką, a także nowoczesne wnętrza olsztyńskich bibliotek- Planety 11 i Biblioteki Uniwersyteckiej

 
 

Bobas w bibliotece – mądre wychowanie - 14 czerwca 2017

Bobas w bibliotece – mądre wychowanie
14 czerwca 2017 odbyły się warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy dzieciom. Podczas warsztatów prowadzonych przez ratownika medycznego rodzice dowiedzieli się jak udzielić pomocy przedmedycznej niekiedy ratującej życie dziecku.

Noc bibliotek – Czytanie Porusza

 3 czerwca odbyła się ogólnopolska akcja Nocy Bibliotek. W naszej bibliotece hasłem przewodnim były „Nocne podróże małe i duże". Mali turyści wyruszyli w podróż do Skansenu Miejskiego i Muzeum przy Baszcie, gdzie wysłuchali ciekawych historii. Kolejnym punktem wycieczki była biblioteka tam na uczestników podróży czekało  mnóstwo atrakcji w postaci gier, konkursów i wesołej zabawy, a także projekcja filmu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai: Stella Nostra”. Tradycyjnie o północy dzieci weszły na wieżę aby podziwiać panoramę Dobrego Miasta. Następnego dnia zmęczone lecz bardzo zadowolone wróciły do swoich domów.

Spotkajmy się w bibliotece pod tym hasłem w maju odbywały się zajęcia w
oddziale dla dzieci. Uczestnikami spotkań były dzieci dobromiejskich przedszkoli i szkół
podstawowych.

Wycieczka

1 czerwca bibliotekę odwiedziły dzieci ze szkół podstawowych w Dobrym
Mieście i Orzechowie. Podczas wizyty poznały zasady wypożyczania książek, obejrzały wystawę malarstwa dobromiejskich artystów, a także podziwiały panoramę Dobrego Miasta z wieży
widokowej.

 

Bobas w bibliotece – mądre wychowanie

17 maja 2017 odbyły się warsztaty logopedyczne. W spotkaniu uczestniczyli rodzice i dzieci w wieku 2-4 lat. Podczas warsztatów zaprezentowane zostały ćwiczenia wspomagające prawidłowy rozwój mowy.

Dzień dobry panie Andersenie

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieciświęto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. To niepowtarzalna okazja by na spotkaniach w bibliotece z czytelnikami przybliżyć sylwetkę oraz twórczość autora. Tłem do zajęć była wystawa „Baśniowe Tropy Europy”.

Uczniowie Szkoły Podstawowej z Barcikowa dnia 11 kwietnia gościły w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Dobrym Mieście. Podczas zwiedzania placówki obejrzały wystawę fotografii  utrwalające dobromiejską architekturę „Dobre Miasto uchwycone w kadrze” Natalii Gierwiatowskiej.

Bobas w bibliotece – mądre wychowanie - 12 kwietnia 2017

Bobas w bibliotece – mądre wychowanie

12 kwietnia odbyło się spotkanie z Panią Anną Dawidowicz - dyrektorem Przedszkola Samorządowego nr 2 w Dobrym Mieście. Rodzice i opiekunowie uzyskali informacje o ważnym  wydarzeniu w życiu całej rodziny, o  przekroczeniu przez dziecko progu przedszkola i jak się do tego odpowiednio przygotować. Maluszki w tym czasie bawiły się w kąciku malucha.

 

BAŚNIE, BAJKI I BAJECZKI – czy znasz tę bajkę?

BAŚNIE, BAJKI I BAJECZKI – czy znasz tę bajkę?

29 marca zorganizowano zajęcia dla dzieci z Przedszkola Jaś i Małgosia. Maluchy miały możliwość przypomnienia/poznania, najpiękniejszych bajek i baśni. Na koniec spotkania wysłuchały bajki „Królowa Pszczół”.

Wiosna tuż, tuż

Wiosna tuż, tuż

Zajęcia zorganizowano dla przedszkolaków dobromiejskich przedszkoli. Celem zajęć było zachęcenie dzieci do wiosennej obserwacji przyrody oraz pobudzenie ich wyobraźni i fantazji.

Bobas w bibliotece - konsultacje z psychologiem

15 marca po raz kolejny odbyło się spotkanie w ramach cyklu Bobas w bibliotece.

Tym razem naszym gościem była psycholog dziecięcy- Pani Agnieszka Jurkiewicz. Podczas gdy licznie przybyłe dzieci bawiły się w kąciku malucha, rodzice aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, dowiadując się wielu ciekawych informacji na temat wychowania i rozwoju swoich pociech.

 

Katalogi biblioteczne jako informatory o zbiorach w bibliotece

Katalogi biblioteczne jako informatory o zbiorach w bibliotece

 

09 marca 2017 r. uczniowie ze Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Smolajnach uczestniczyli w lekcji bibliotecznej o katalogach. Poznali rodzaje katalogów, a także dowiedzieli się jak znaleźć książkę w katalogu on-line a później na bibliotecznej półce.

W marcu gościliśmy uczniów ze Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Smolajnach i z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Dobrym Mieście. Podczas spotkania dzieci poznały zasady wypożyczania książek, a także księgozbiór znajdujący się w bibliotece. Wysłuchały również bajki „Królowa Pszczół”, „Diabeł i jego trzy złote włosy”.

Wszystko o kosmosie

Wszystko o kosmosie

27 lutego i 3 marca 2017 r. w oddziale dla dzieci i młodzieży odbyły się spotkania poświęcone wszechświatowi. Podczas zajęć uczestnicy poznali ciekawostki związane z kosmosem. W zajęciach wzięły udział dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 1.

 

Dzień Kota – Kot to nie KŁOpot!!!

Dzień Kota – Kot to nie KŁOpot!!!

17 lutego świętowaliśmy w naszej bibliotece Światowy Dzień Kota. Podczas spotkania na uczestników czekało mnóstwo atrakcji: gry, konkursy, czytanie wierszy oraz zajęcia plastyczne.

Klub Podróżnika

Klub Podróżnika

16 lutego 2017 r. odbyło się drugie spotkanie Klubu Podróżnika. Tematem spotkania był Lidzbark Warmiński. Prezentację przygotowały uczennice Gimnazjum Publicznego w Dobrym Mieście Aneta Borys i Emilia Ostaszewska.

16 lutego dzieci z klasy II  Szkoły Podstawowej  nr 3  gościły w oddziale dla dzieci i młodzieży. Podczas spotkania zapoznały się z księgozbiorem oraz  z zasadami wypożyczania książek. Miejmy nadzieję, że ta wizyta zainspiruje dzieci do sięgnięcia po książki pełne fascynujących przygód i czarów a rodziców do zapisania swoich pociech do biblioteki i wspólnego rodzinnego czytania.

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

7 lutego 2017 to ważna data w kalendarzu działań na rzecz edukacji w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. Hasło przewodnie wydarzenia brzmiało  „Razem zmieniamy internet na lepsze”. W tym dniu odwiedzili nas uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej nr 2, którzy  poznali tajniki sieci komputerowej a także dowiedzieli się do czego służy wyszukiwarka, poczta elektroniczna i czat.

DUCHY, STWORKI I POTWORKI

”DUCHY, STWORKI I POTWORKI"- pod takim tytułem zorganizowano ferie w bibliotece.

Uczestnicy zajęć bawili się   w teatr cieni do bajki  „Smutna królewna”. Podczas pierwszego spotkania przygotowywały postaci do bajki: lalki – kukiełki. Na drugim spotkaniu przedstawiono bajkę, gdzie widownię stanowili  rodzice.

W magicznym świecie książki – Szalony świat z Pippi”

Dwa sterczące warkoczyki w kolorze marchewki, nos podobny do kartofelka i roześmiana buzia usiana piegami....tak wygląda Pippi  ulubiona bohaterka książek dla dzieci wielu pokoleń czytelników. Podczas odbywających się spotkań dzieci poznały przygody psotnej bohaterki książki pt. Pippi idzie do szkoły autorstwa Astrid Lindgren.

Magiczna skrzynia

W styczniu bibliotekę odwiedziły dzieci z dwóch dobromiejskich przedszkoli. Bohaterem spotkania był… magiczny teatrzyk – Kamishibai. Maluchy wysłuchały bajek pt. Diabeł i jego trzy złote włosy oraz Królowa Pszczół.

MAGICZNA NOC W BIBLIOTECE

27 stycznia dzieci w wieku 7 -12 lat uczestniczyły w Magicznej nocy w bibliotece. Na początku, uczestników przywitała czarownica, która przeprowadziła sprawdzian wiedzy ze znajomości magii i czarów oraz pasowała uczestników na młodych czarowników. Nocka obfitowała w  wiele ciekawych i pouczających atrakcji, poszerzających ich wiedzę z zakresu znajomości bohaterów literackich. Grono młodych czarowników aktywnie brało udział w zabawach ruchowych i grach umysłowych.

 

Klub Podróżnika

Po raz pierwszy spotkanie w Klubie odbyło 19.01.2017 r.po harcersku, ponieważ swoją prezentację pt. „Harcerze na Polach Grunwaldu 2016”przedstawili druhna Paulina Gejło i druh Jakub Jaworski. Opowiedzieli o swoich wrażeniach z Ogólnopolskiego Zlotu Grunwaldzkiego, na którym byli przez 7 dni w połowie lipca 2016 r. W Klubie Podróżnika druhowie zaprezentowali harcerskie pamiątki i koszulkę zlotu. W czasie spotkania uczestnicy zaśpiewali harcerską piosenkę pt. ”Krajka”, obejrzeli nagranie tańca zwanego belgijką w wykonaniu uczniów klasy III b z Gimnazjum Publicznego w Dobrym Mieście, zapoznali się też z przedsięwzięciem wigilijnym harcerzy z Ornety. Na koniec pożegnaliśmy się po harcersku, przekazując w kręgu iskierkę przyjaźni.

Bobas w bibliotece – mądre wychowanie

Bobas w bibliotece – mądre wychowanie

18 stycznia odbyło się spotkanie z Panią Grażyną Jasińską - dyrektorem Przedszkola Samorządowego nr 1 w Dobrym Mieście. Rodzice i dziadkowie uzyskali informacje o działalności i zajęciach prowadzonych w placówce. Maluszki w tym czasie bawiły się w kąciku malucha.

 
 

16 grudnia 2016 r. CKB w Dobrym Mieście odwiedzili uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej nr 2. Celem wizyty było poznanie biblioteki, zasad korzystania z księgozbioru oraz nowego programu obsługi czytelnika.

Magia Świąt Bożego Narodzenia

Magia Świąt Bożego Narodzenia

Czas poprzedzający Święta Bożego Narodzenia jest wyjątkowym okresem życia, który zawsze przeżywamy z radością. Tak też było w miesiącu grudniu w bibliotece. Przez cały miesiąc odwiedzały nas dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych by poznać tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Podczas spotkań dzieci dzieliły się wspomnieniami obchodów świąt z ich rodzinnych domów. Poznały także symbolikę gwiazdki, wieczerzy wigilijnej, opłatka czy sianka pod obrusem.

 
 

Zimowe spotkania z bajką

Zimowe spotkania z bajką

7 grudnia naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej z Radostowa. Dzieci pod okiem instruktora plastyki wykonały aniołki z masy solnej, a także obejrzały bajkę pt. „Królowa Pszczół” przedstawionej za pomocą teatrzyku obrazkowego Kamishibai.

 

Mikołajki w kinie familijnym

4 grudnia Centrum Kulturalno- Biblioteczne zaprosiło najmłodszych mieszkańców miasta i gminy na pokaz familijnego filmu "Święty Mikołaj". Po seansie kinowym przyszedł Święty Mikołaj, który obdarował przybyłe dzieci słodyczami, a także zaprosił je do śpiewania piosenek i recytacji wierszyków. Podczas spotkania można było także obejrzeć wystawę książek o tematyce świątecznej.

Noc w bibliotece – Tajemnicza Noc z Duchami

2 grudnia dzieci w wieku 7 -12 lat uczestniczyły w Tajemniczej Nocy z Duchami. Podczas spotkania czekało na uczestników mnóstwo atrakcji w postaci gier, konkursów i wesołej zabawy. Tradycyjnie o północy dzieci weszły na wieżę aby podziwiać panoramę Dobrego Miasta. Następnego dnia zmęczone lecz bardzo zadowolone wróciły do swoich domów.

Zabawa z misiem

Zabawa z misiem

Nie obędzie się bez Misia tak pisała w swoim wierszu M. Czerkawska. Podczas zabawy z misiem, która odbyła się 18 listopada nie mogło zabraknąć głównego bohatera jak i jego przyjaciół-dzieci. Wspólna zabawa polegająca na tańcach i konkursach, została wzbogacona przez uczniów Zespołu Szkół w Dobrym Mieście przeczytaniem z fragmentu z książki „Kubuś Puchatek” A.A. Milne.

 
 

Klub Malucha – Mój przyjaciel Miś

10 listopada odbyły się zajęcia dla dzieci w wieku 5-7 lat. Maluchy mogą zawsze liczyć na spotkanie z książką połączone z zabawą. Głównym bohaterem spotkania był Miś, ulubiona postać z bajek dla dzieci.

Bobas w bibliotece- mądre wychowanie

Bobas w bibliotece- mądre wychowanie

16 listopada gościliśmy Panią logopedę Przemysławę Ledwożyw. Licznie przybyli na spotkanie rodzice i dziadkowie uzyskali fachową pomoc i indywidualne doradztwo jak dbać o prawidłowy rozwój mowy już od najmłodszych lat. Maluszki w tym czasie pod opieką pań z CKB bawiły się w Kąciku Malucha

Magiczna skrzynka - cykla #2

W listopadzie bibliotekę odwiedziły dzieci z grupy przedszkolnej ze Szkoły Podstawowej nr 1. Bohaterem spotkania był… magiczny teatrzyk – Kamishibai. Maluchy wysłuchały bajki „Królowa Pszczół” a także poznały zasady wypożyczania książek.

 

Magiczna skrzynka - cykl

Magiczna skrzynka

W październiku uczniowie kl. III  Szkoły Podstawowej nr 1 uczestniczyli w spotkaniu czytelniczym, którego głównym bohaterem był…magiczny teatrzyk – Kamishibai. Dzieci wysłuchały bajki „Mój przyjaciel Kemushi”, a także poznały życie motyli.

 

W magicznym świecie książki - żegnaj lato

W magicznym świecie książki - żegnaj lato, witaj jesień W październiku zajęcia dla najmłodszych dzieci odbywały się w klimacie jesiennym a podczas spotkania omówiono zmiany w tym czasie zachodzące w przyrodzie. Odpowiedziano na pytanie "jak rośliny, zwierzęta i ludzie przygotowują się do zimy" a dzieci wymieniły dary i skarby jesieni oraz sposoby ich przechowywania, które pozwalają na długo cieszyć nas swoim smakiem i zapachem podczas chłodnych, zimowych wieczorów. Dzieci wysłuchały także opowiadania tematycznie związane z jesienią.

Bobas w bibliotece - 19 października

Bobas w bibliotece

19 października gościliśmy Panią stomatolog Joannę Turczynowicz. Licznie przybyli na spotkanie rodzice i dziadkowie uzyskali fachową pomoc i doradztwo, od kiedy i w jaki sposób należy dbać o ząbki dzieci. Maluszki w tym czasie bawiły się w kąciku malucha.

 
 

Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodzony jest Dzień Głośnego Czytania.

 Na zaproszenie Pani Dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 2 uczestniczyliśmy w spotkaniu na którym zaprezentowaliśmy Teatr Kamishibai, nazwany również „teatrem obrazkowym”.  Natomiast dzieci z zainteresowaniem wysłuchały bajki „Mój przyjaciel Kemushi”.

Magiczna skrzynka

Magiczna skrzynka

We wrześniu przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu czytelniczym, którego głównym bohaterem był…magiczny teatrzyk – kamishibai. Dzieci wysłuchały bajki „Mój przyjaciel Kemushi”

 
 

W magicznym świecie książki – wizyta w bibliotece

W magicznym świecie książki – wizyta w bibliotece

Spotkania organizowane dla dzieci w wieku 5 - 7 lat. We wrześniu, najmłodsi czytelnicy poznali życie zwierząt mieszkających w ZOO na podstawie wiersza Wandy Chotomskiej „Hipopotam lubi błoto”.

Bobas w bibliotece- mądre wychowanie

Bobas w bibliotece- mądre wychowanie

21 września po przerwie wakacyjnej odbyło się spotkanie Bobasa w bibliotece. Mamy, dziadkowie i dzieci uczestniczyli w grach i zabawach. Maluchy zadowolone poszły do domu z zapewnieniem ze wrócą za miesiąc

W naszej bibliotece podczas wakacji „wyrosło” drzewko, na którym uczestnicy zajęć umieszczali tytuły swoich ulubionych książek na listkach. Nie zabrakło również głośnego czytania i zabaw z książką.

 

NOC W BIBLIOTECE - WAKACYJNE PODRÓŻE Z KSIĄŻKĄ

15 lipca podczas nocy w bibliotece wyruszyliśmy w wirtualną podróż do Chin.

Tak się szczęśliwie złożyło, że jedna z uczestniczek, była w tym kraju i opowiedziała o zwyczajach i tradycjach tam panujących. Dopełnieniem opowieści była nauka pisania swojego imienia po chińsku i czytanie baśni „Pięciu braci Li”. Kolejne godziny nocy upłynęły w rytmie zabawy i konkursów.

LEŚNA PRZYGODA Z KSIĄŻKĄ

5 lipca o godz. 11.00 wyruszyliśmy z grupą dzieci na „Leśną przygodę z książką” do miejsca zwanego Łąką Babci. Na miejscu zostaliśmy miło przywitani przez panią leśnik Izabelę Chromy. Dowiedzieliśmy się dużo ciekawych informacji o lesie i zwierzętach w nim żyjących. Następnie było ognisko, pieczenie kiełbasek, wspólne śpiewanie piosenek i oczywiście głośne czytanie książek. Serdecznie dziękujemy pani leśnik za poświęcony nam czas.

Bobas w bibliotece- mądre wychowanie

15 czerwca odbyło się kolejne spotkanie Bobasa w bibliotece. Mamy i dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych - malowanie balonami wodnymi. Zabawa była wspaniała. Maluchy szczęśliwe malowały nie tylko papier ale i siebie.

 

WIZYTA W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM NR 1

W czwartek 9 czerwca na zaproszenie grup przedszkolnych pani bibliotekarka   obejrzała przedstawienie teatralne pt.Kozucha Kłamczucha Janiny Porazińskiej. 

WIZYTA W PRZEDSZKOLU MARYSIEŃKA

W ramach współpracy, popularyzacji książek i czytelnictwa pani bibliotekarka udała się do przedszkola Marysieńka. Krzewiąc zainteresowania czytelnicze wśród dzieci pani Ala przypomniała maluchom gdzie znajduje się biblioteka,jakie są zasady wypożyczania książek a także zaprezentowała nowości wydawnicze.

Para buch…książka w ruch!!!

Para buch…książka w ruch!!!

Pod tą nazwą kryją się comiesięczne spotkania promujące książki i ich autorów, które odbywają się w naszej bibliotece. W ramach tego cyklu w miesiącu czerwcu najmłodsi czytelnicy wysłuchali opowiadania „Pożeracz książek – Corneli Funke.

 
 

Biblioteka wyspą skarbów

Biblioteka wyspą skarbów

Noc bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo
i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury oraz jako miejsca z bogatą ofertą kulturalną, z których zasobów naprawdę warto korzystać. W sobotę
4 czerwca w dobromiejskiej bibliotece w godzinach wieczornych na uczestników nocy bibliotek czekało wiele atrakcji min. szukanie skarbów ukrytych na półkach
z książkami, wejście na wieżę i wiele innych niespodzianek.

 
 

Gdzie mieszkają książki

Gdzie mieszkają książki

W miesiącu maju naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie klas pierwszych.

Po zapoznaniu się z księgozbiorem i zasadami jego wypożyczania odbyło uroczyste pasowanie na czytelników

 
 

Pisarze znani i niezapomniani

Pisarze znani i niezapomniani

18 maja odbyła się gra miejska której uczestnikami byli uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej nr 2 w Dobrym Mieście.

 

Para buch…książka w ruch!!!

Para buch…książka w ruch!!!

Pod tą nazwą kryją się comiesięczne spotkania promujące książki i ich autorów, które odbywają się w naszej bibliotece. W ramach tego cyklu w miesiącu maju najmłodsi czytelnicy wysłuchali klasycznych wierszy z książki Wandy Chotomskiej „Nasze ptaki” i zapoznali się z odgłosami wydawanymi przez ptaki zamieszkujące nasz kraj.

Klub Małego Podróżnika – z Nelą przez świat

12 maja odbyło się spotkanie klubu, podczas którego uczestnicy wysłuchali kolejnego rozdziału książki „Nela i tajemnice świata". Tym razem z główną bohaterką Nelą odbyliśmy spacer po dnie morza.... 

 
 

Bobas w bibliotece- mądre wychowanie

11 maja na spotkaniu adresowanym do rodziców i dzieci w wieku 2-4 lat gościliśmy panią psycholog Agnieszkę Jurkiewicz.

Mamy i opiekunki maluchów dowiedziały się wielu ciekawostek o rozwoju intelektualnym, społecznych i emocjonalnych 2,3 i 4 latków. Był też czas na zadawanie pytań i wymianę doświadczeń. Przybyłe na spotkanie dzieci dobrze bawiły się w tym czasie w bibliotecznym kąciku malucha.

Klub Małego Podróżnika – z Nelą przez świat

14 kwietnia odbyło się spotkanie klubu, podczas którego uczestnicy wysłuchali kolejnego rozdziału książki „Nela i tajemnice świata". Opisywano w nim położoną w Etiopii Dolinę Omo a także życie i zwyczaje zamieszkującego je plemienia Mursi które bardzo zaciekawiły małych podróżników.

Klub Małego Podróżnika – z Nelą przez świat

Klub Małego Podróżnika – z Nelą przez świat

17 marca 2016 odbyło się kolejne spotkanie klubu podczas którego uczestnicy wysłuchali fragmentu książki „Nela i tajemnice świata”. Klubowicze wirtualnie przenieśli się do Kostaryki – aby bliżej poznać ten kraj i panujące w nim obyczaje.

 
 

Zwyczaje i tradycje wielkanocne

Zwyczaje i tradycje wielkanocne

Wielkanoc to czas spotkań z bliskimi,radosny i bardzo wiosenny. W drugiej połowie marca w odbyły się zajęcia podczas których dzieci poznały zwyczaje i tradycje wielkanocne.

 
 

Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Międzynarodowy Dzień Pisarzy- książka wielu pokoleń. Wystawa książek poświęcona była pisarzom których dzieła czytali dziadkowie, rodzice a współcześnie ich dzieci.

 

W lutym w naszej bibliotece zorganizowano Bajkowe spotkania dla dzieci z Przedszkola nr 1. W ich trakcie przedszkolaki zobaczyły m.in. prezentacją multimedialną „Baśnie, bajki i bajeczki” a także uczestniczyły w zabawach wymagających wykazania się znajomością treści bajek. Jak się okazało, dzieci bardzo dobrze znają bajki dzięki czemu świetnie radziły sobie z zadaniami.

Dzień bezpiecznego internetu

17 lutego obchodziliśmy dzień bezpiecznego internetu. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klasy II ze Szkoły Podstawowej nr 1. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się nie tylko o zaletach, ale też o zagrożeniach wynikających z nieumiejętnego korzystania z internetu.

Światowy Dzień Kota

18 lutego obchodziliśmy „Światowy Dzień Kota”. Podczas spotkania na miłośników tych uroczych futrzaków czekało wiele atrakcji m.in.: konkursy , gry, głośne czytanie wierszy o kotach oraz pokaz multimedialny „Koty, kotki i kocięta”.

 

Pierwsza wizyta w bibliotece.

Pierwsza wizyta w bibliotece.

Dnia 18 lutego po raz pierwszy przyszły do biblioteki dzieci uczęszczające do "zerówki" w Szkole Podstawowej nr 2. Podczas wizyty nasi goście zwiedzili działy biblioteczne, obejrzeli wystawę malarstwa olejnego  Łukasza Zedlewskiego „Panorama Miodówka”, zapoznali się z działalnością CKB, a także wypożyczyli swoją pierwszą książeczkę.

 

Klub Małego Podróżnika – z Nelą przez świat Dnia 11 lutego 2016

Klub Małego Podróżnika – z Nelą przez świat Dnia 11 lutego 2016 odbyło się spotkanie klubu. Po przeczytaniu fragmentu książki „Nela i tajemnice świata” wirtualnie przenieśliśmy się do Wietnamu, aby bliżej poznać ten kraj.

 
 

Witaminki, witaminki...

 

Witaminki, witaminki...

Podczas zajęć, które odbyły się w czasie ferii zimowych dzieci wzbogaciły swoją wiedzę dotyczącą tematyki zdrowego trybu życia. Dowiedziały się między innymi o pozytywnym wpływie na ludzki organizm spożywania warzyw i owoców a także o korzyściach płynących z aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały papierową sałatkę zimową.

Pionek, kostka, plansza, głowa i zabawa już gotowa

Pionek, kostka, plansza, głowa i zabawa już gotowa-pod takim tytułem odbył się w dniu 29 stycznia turniej gier planszowych dla dzieci. Zabawa nie tylko wciągnęła dzieci, ale również osoby dorosłe.

 

Wycieczka do cyberprzestrzeni

WYCIECZKA DO CYBERPRZESTRZENI

Podczas ferii zimowych odbyły się warsztaty dla dzieci wprowadzające w świat bezpiecznego internetu.

Lekcja biblioteczna –Katalog w bibliotece

Jak można sprawdzić czy potrzebna lektura znajduje się w bibliotece?

Najlepiej w tej sytuacji jest zajrzeć do katalogu znajdującego się w bibliotece, a coraz częściej, nie wychodząc z domu do katalogu online. 20 stycznia w lekcji bibliotecznej dotyczącej tej tematyki uczestniczyli uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej nr 3 w Dobrym Mieście którzy podczas zajęć dowiedzieli się jak znaleźć książkę w katalogu on-line a później na bibliotecznej półce.

Dzień Pluszowego Misia
„Opowieść o Kubusiu Puchatku”
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem
dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem
największych sekretów i tajemnic. W Centrum Kulturalno-Bibliotecznym Święto Pluszowego Misia obchodziliśmy od pierwszych dni listopada.

 
 

23 listopada naszą placówkę odwiedziła młodzież z Niepublicznej Szkoły
Podstawowej w Głotowie. Celem
spotkania było zapoznanie z działalnością Centrum Kulturalno-Bibliotecznego oraz
ze zgromadzonym księgozbiorem.

 
 

Światowy Dzień Postaci z Bajek
Bajki odgrywają bardzo ważną rolę w życiu każdego dziecka a ich bohaterowie
sprawiają, że świat staje się barwny i radosny.  5 listopada w naszej bibliotece obchodziliśmy Światowy Dzień Postaci z Bajek, a  głównym celem naszego spotkania była popularyzacja tradycyjnych bajek. W tym  dniu dzieci  przybyły do biblioteki przebrane za znane bajkowe postacie a  następnie bawiły się słuchając bajki przeczytanej przez bibliotekarza, układały historyjki obrazkowe, brały też
udział w konkursach a także wielu innych atrakcjach.

 
 

We wrześniu bibliotekę odwiedziły przedszkolaki. Było to pierwsze spotkanie,
które zapoczątkowało comiesięczny cykl spotkań skierowanych do najmłodszych.
Dzieci poznały tajemniczy świat książek i płynące z niego korzyści, że samo czytanie to nie tylko nauka, ale wspaniała zabawa, dzięki której możemy spotkać wielu przyjaciół z kolorowych bajek.

Dnia 12.08.2015 r. na Przedmurzu odbył się turniej gier planszowych. Uczestnicy grali w : warcaby, chińczyka i „ Pamięć dziewczyny” . Zwycięscy otrzymali nagrody, pozostali uczestnicy dyplomy.

 

Odjazdowy czytelnik

Dnia 3 lipca odbył się wyjazd najmłodszych czytelników dobromiejskiej
biblioteki do filii bibliotecznej w Orzechowie. Głównym celem wyjazdu była
integracja dzieci poprzez wspólne czytanie oraz zabawę przy ognisku. Nastąpiła również wymiana książek, które niewątpliwie umilą wolny czas podczas wakacji.

 

Przedszkolaki w Bibliotece

Przedszkolaki w Bibliotece.
W naszej Bibliotece przez cały rok szkolny trwał cykl spotkań z przedszkolakami w ramach lekcji bibliotecznych. W trakcie wizyt mali czytelnicy mieli okazję poznać zasady funkcjonowania biblioteki i korzystania z jej zbiorów. Przedszkolaki z zainteresowaniem oglądały przeznaczony dla nich księgozbiór oraz wypożyczały książki do domu. Dowiedziały się także, że oprócz książek znajduje się u nas
kącik malucha wyposażony w pluszowe zabawki, gry planszowe oraz puzzle.
Wszystko to sprawia, że wizyta w Bibliotece jest dla dziecka wydarzeniem wyjątkowym i radosnym. Warto więc do nas przyjść i miło spędzić czas.

WCZORAJ JESZCZE PRZEDSZKOLAKI, DZISIAJ JUŻ PIERWSZAKI

WCZORAJ JESZCZE PRZEDSZKOLAKI, DZISIAJ JUŻ PIERWSZAKI.
W naszej bibliotece Pasowanie uczniów klas pierwszych na Czytelników
na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości. Jego głównym celem
jest zachęcenie najmłodszych mieszkańców miasta i gminy do korzystania z
biblioteki i promocja jej zbiorów. Podczas jego trwania dzieci zapoznały się z
księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, regulaminem biblioteki a także sposobem wypożyczania książek. Pierwsze spotkanie z biblioteką to wyjątkowa uroczystość, a pierwsza wypożyczona książka zapada w naszej pamięci na długi czas.

95. rocznica urodzin Hanny Łochockiej

Hanna Łochocka jest autorką opowiadań o sympatycznym i życzliwym
wróbelku, który chcąc poznać świat, popada często w śmieszne tarapaty. Przygody wróbelka znane są dzieciom od kilkudziesięciu lat. Napisane wierszowaną prozą, bardzo ładną polszczyzną, którą warto czytać swoim pociechom. Na zajęciach, które odbyły się w miesiącu maju dzieci wysłuchały opowiadania „Jak wróbelek Elemelek w szkole uczył się literek” po czym
rysowały ilustracje do przeczytanego tekstu.

210. rocznica urodzin Hansa Christiana Andersena

Spotkania z tej okazji odbywające się w CKB były okazją do przybliżenia
sylwetki pisarza oraz jego twórczości. Naszymi gośćmi były przedszkolaki, które
podczas wspólnego czytania, opowiadania baśni, bajek a także czarodziejskich
opowieści przypomniały sobie między innymi o Małej syrence, Brzydkim
kaczątku, Calineczce i Dziewczynce z zapałkami.

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

23 kwietnia na świecie obchodzony jest DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH.
Tego dnia w naszej bibliotece przeprowadzono warsztaty z przysposobienia czytelniczego i informacyjnego „Poznajemy historię pisma”.

Dzieci poznały historię pisma od momentu pojawienia się człowieka na ziemi, aż po pismo współczesne.

Pocztówka z Dobrego Miasta

Pocztówka z Dobrego Miasta
Podczas zajęć odbywających się w miesiącu marcu, dzieci poznały historię,
legendę oraz zabytki Dobrego Miasta, które cieszą nasze oczy do dnia dzisiejszego, jaki i te, które uległy zniszczeniu.

Bezpieczny Internet

Bezpieczny Internet
Dnia 26 lutego 2015 r. uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej Nr 2 uczestniczyli w zajęciach pt: „Bezpieczeństwo dzieci w internecie" mających na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci do zasobów
internetowych. Uczestnicy min. dowiedzieli się, jak zachować się w sytuacji
ryzykownej, jakich danych na swój temat nie należy podawać oraz jakie programy niezbędne są do ochrony komputerów. Na koniec zajęć uczniowie w formie graficznej przedstawili plusy i minusy korzystania z internetu.

95. rocznica urodzin Danuty Gellner.

95. rocznica urodzin Danuty Gellner.
Dorota Gellner jest autorką kilkudziesięciu książeczek dla dzieci, wierszy,
a także tekstów piosenek.
Na zajęciach cyklicznych odbywających się w bibliotecznym Oddziale dla
dzieci w miesiącu lutym dzieci poznały życie i twórczość pisarki oraz jej córki Doroty. Obie Panie w swojej twórczości kierują się słynną zasadą:by uczyć-bawiąc i bawić- ucząc. Podczas spotkania oprócz czytania wierszy, dzieci również rysowały stworki z książki „Duszki, stworki i potworki”.

Lekcja biblioteczna - "katalog w bibliotece"


Dnia 16 stycznia uczniowie kl. VI Szkoły Podstawowej nr 3, uczestniczyli w
zajęciach z przysposobienia bibliotecznego praca z katalogiem w bibliotece.
Poznali rodzaje katalogów (katalog kartkowy i katalog on-line),sposoby
korzystanie z nich - wyszukiwanie książek na półce.

 

60. Rocznica urodzin Małgorzaty Strzałkowskiej


W ramach przypadającej  60. rocznicy urodzin pisarki, ilustratorki swoich
książek  Małgorzaty Strzałkowskiej,  odbyły się w bibliotece dwa spotkania
promujące czytelnictwo.
W zajęciach,  które odbyły się  14 stycznia 2015 roku  uczestniczyli 
uczniowie z klas „0”  ze Szkoły Podstawowej nr 2  w Dobrym Mieście. Dzieci
zapoznały  się z twórczością autorki  słuchając  wierszy  czytanych przez
bibliotekarza. W drugiej części odbyły się ćwiczenia wymowy  „gimnastyka
języka”  i czytanie  trudnych wierszy.

Urodziny Misia

„Opowieści ze Stumilowego Lasu” 
Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada od 2002 roku, 
kiedy to pluszowy miś świętował setne urodziny. Pierwsza pluszowa zabawka powstała bowiem w 1902 roku w Nowym Jorku, a na cześć prezydenta USA Teodora Roosevelta (który podczas jednego z polowań nie zgodził się na zastrzelenie młodego niedźwiadka) została nazwana "Teddy's Bear". Obecnie pluszowy miś jest jedną z najpopularniejszych zabawek na świecie.W Centrum Kulturalno-Bibliotecznym Święto Pluszowego Misia obchodziliśmy od pierwszych dni listopada. Dzieci zapoznały się z historią Pluszowego 
Misia a także jedna z grup uczestniczących w zajęciach uczciła to wydarzenie tortem zakupionym przez rodziców.

 

85. Rocznica urodzin Wandy Chotomskiej

W październiku świętowaliśmy 85. Rocznicę urodzin Wandy Chotomskiej.
Autorka ta znana jest z wielu popularnych książek dla dzieci między innymi Dzieci Pana Astronoma, Legendy polskie, czy Pięciopsiaczki.
Stworzyła również bohaterów cyklicznego programu telewizyjnego dla dzieci
Jacek i Agatka.Spotkania miały na celu przybliżenie sylwetki wybitnej autorki literatury
dziecięcej, a zaproszone przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach odbywających się w Oddziale dla dzieci.

120. rocznica urodzin Juliana Tuwim

W dniach  23 i 25 września 2014r. obchodzono 120. rocznicę urodzin Juliana Tuwima.Z tej właśnie okazji zaproszono dzieci z przedszkola „Jaś i Małgosia", które wraz z opiekunkami uczestniczyły w tym wydarzeniu. Spotkanie miało na celu przybliżenie sylwetki autora oraz jego twórczości poprzez inscenizację wierszy "Lokomotywa" i „Rzepka”.

Skarby czytelników - wystawa znalezisk

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy „Skarby czytelników”. Pokazuje
ona interesujące znaleziska pozostawione w zwracanych do biblioteki książkach. Wśród cennych przedmiotów znalazły się min. pocztówki okolicznościowe, podkładki pod kubek, płyty CD nieaktualne banknoty, a także przybory szkolne oraz wiele innych interesujących przedmiotów. Wystawę można obejrzeć w Oddziale dla dzieci i młodzieży.